Απόφαση για μεταμόσχευση και απορίες

makis93

New Member
Καλησπέρα....αρχικά θέλω να πω ότι πάντα είχα κάποιο πρόβλημα με τα μαλλιά μου. Τους τελευταίους 4 μήνες έχει ξεφύγει τελείως και έχει γίνει πολύ επιθετικο με αποτέλεσμα να αραιωσουν αρκετά. Έχω πανικοβλυθει με αποτέλεσμα να ξεκινησω έρευνα. Εδώ και αρκετές βδομάδα διαβάζω το φόρουμ. Έχω επισκεφθεί ένα δερματολόγο και 3 κλινικές. Είμαι αρκετά ενημερωμένος για το πρόβλημα μου και έχω αποφασίσει να προχωρησω σε μεταμόσχευση. Προτού προχωρησω όμως θέλω να με βοηθήσετε σε κάποιες απορίες που έχω.
1) είμαι 24 χρόνο, μπορώ να κάνω μεταμόσχευση τωρα ενώ η τριχόπτωσης μου συνεχίζεται κανονικά?( δεν γνωρίζω την πορεία τριχόπτωσης μου)
2) Υπάρχει περίπτωση πυκνοσης στην περίπτωση μου?
3) πόσα τριχοθυλακια θα χρειαστώ?
4) πόσες συνεδρίες?
5) Αν κάνω μεταμόσχευση για πυκνοση και χάσω τα προηπαρχοντα πιο θα είναι το αποτέλεσμα? 20170528_003814.jpg 20170528_004039.jpg 20170528_003814.jpg 20170528_004039.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

piros75

Well-Known Member
Φίλε μου καλέ, στα 24 σου, εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις πρώτα με μια θεραπεία, (big3 ιδανικά). Όπως λες και εσύ τους τελευταίους μήνες έχεις χάσει πολλά και άρα σου υπογράφω ότι αυτά που χάθηκαν μπορούν να ξαναγυρίσουν με μια καλή θεραπεία. Ξεκίνα λοιπόν πρώτα με αυτήν για κανένα χρόνο και μετά βλέπεις για ΜΜ
 

makis93

New Member
Big3 ? Πόσο αποτελεσματικο μπορεί να είναι αυτό στην περίπτωση μου αφού πασχω από ανδρογενετική αλωπεκία?
 

crossfire

Well-Known Member
Big3 ? Πόσο αποτελεσματικο μπορεί να είναι αυτό στην περίπτωση μου αφού πασχω από ανδρογενετική αλωπεκία?

Το big3 είναι για την ανδρογενετικη αλωπεκία.........δεν υπάρχει κάτι πιο αποτελεσματικό.
Είναι ότι καλύτερο και η μοναδική θεραπεία για την τριχόπτωση .
Ίσως γλιτώσεις και τη μεταμόσχευση.
Διάβασε την περίπτωση του zaxosdogkanos από την αρχή μέχρι το τέλος.
Πιο δυσκολη περίπτωση από εσένα

http://www.hairlossgr.com/threads/Τα-αποτελεσματα-μου.10237/
 

makis93

New Member
Το big3 είναι για την ανδρογενετικη αλωπεκία.........δεν υπάρχει κάτι πιο αποτελεσματικό.
Είναι ότι καλύτερο και η μοναδική θεραπεία για την τριχόπτωση .
Ίσως γλιτώσεις και τη μεταμόσχευση.
Διάβασε την περίπτωση του zaxosdogkanos από την αρχή μέχρι το τέλος.
Πιο δυσκολη περίπτωση από εσένα

http://www.hairlossgr.com/threads/Τα-αποτελεσματα-μου.10237/

Φιλέ crossfire απο ότι έχω διαβάσει την περιπτωση του παιδιού που μου έστειλε κατάλαβα ότι η θεραπεία big3 είναι μια θεραπεία συνδυασμούς φινασ και μινοξιδιλινη. Έχω καταλάβει σωστά? Αν κανω κάποιο λάθος διόρθωσε με. Επίσης δεν θέλω να χρησιμοποιεισω αυτά τα 2 προϊόντα για το λόγο οτι δεν έχουν μόνιμα αποτέλεσμά. Γιαυτό αποφάσισα να κάνω μεταμόσχευση
 

crossfire

Well-Known Member
Φιλέ crossfire απο ότι έχω διαβάσει την περιπτωση του παιδιού που μου έστειλε κατάλαβα ότι η θεραπεία big3 είναι μια θεραπεία συνδυασμούς φινασ και μινοξιδιλινη. Έχω καταλάβει σωστά? Αν κανω κάποιο λάθος διόρθωσε με. Επίσης δεν θέλω να χρησιμοποιεισω αυτά τα 2 προϊόντα για το λόγο οτι δεν έχουν μόνιμα αποτέλεσμά. Γιαυτό αποφάσισα να κάνω μεταμόσχευση

Σωστά κατάλαβες όσον αφορά το big3.....
Πρέπει να το παίρνεις για πάντα για κρατήσεις τα αποτελέσματα.
Η μεταμόσχευση δεν είναι κάτι τόσο απλό όσο φαντάζεσαι......θα βάλεις κάποια grafts αλλά η τριχόπτωση θα προχωράει στα υπόλοιπα .
Και μετά θα πρέπει να ξαναμπεις για μεταμόσχευση.
Επίσης στην περίπτωση σου δεν ξέρω κατά πόσο κάνει η μεταμόσχευση τώρα
 

piros75

Well-Known Member
Όπως τα λέει ο crossfire. Αν ήσουν 30 φεύγα, θα σου έλεγα (όπως έχω πει και σε πάρα πολλούς) να προχωρήσεις με μμ. Αλλά είσαι αρκετά μικρός και με πρόσφατο ιστορικό, οπότε μια θεραπεία μπορεί να σε βοηθήσει. Ναι πρέπει να την κάνεις συνεχώς, ναι έχει φάρμακα, αλλά από την άλλη και η μμ στην περίπτωσή σου, αν δεν ακολουθηθεί με θεραπεία για να κρατήσεις τα υπάρχοντα, μπορεί να μην είναι αρκετή. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας να σου διαγνώσουν (με σχετική ασφάλεια) τον βαθμό NW που μπορεί να φτάσεις. Μετά από αυτό, μπορείς να έχεις μια πιο ασφαλή εικόνα για το πόσες μμ θα πρέπει να κάνεις στη ζωή σου και πόσα γραφτς θα χρειαστείς. Μια τέτοια διάγνωση σίγουρα κάνουν στην DHI, για άλλες κλινικές και δερματολόγους δεν γνωρίζω.
 

makis93

New Member
Πήγα χτες στην hdc και μηλισα εκεί με τον γιατρό. Δεν μου ανάφερε ότι δεν μπορώ να κάνω μμ. Μου είπε ότι θα χρειαστώ περίπου 2000 μοσχεύματα με μια καλή τιμή γύρω στις €4000...τον ρώτησα αν στην προκειμένη περίπτωση κάνουμε μμ τι θα γίνει με τα προϋπάρχοντα? Και μου απάντησε ότι αυτα θα τα κρατησω με μινοξιδιλινη την οποία πουλάει η ίδια η κλινική ,με την προϋπόθεση οτι στο μέλλον μάλλον θα χρειαστώ ξανά μμ, μπορεί και όχι... Εσείς τι λέτε με όλα αυτά πιες είναι οι απόψεις σας? Να προχωρήσω ή όχι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Maki εχεις διαχυτη αραιωση χωρις κενες περιοχες. Σε αυτη την περιπτωση πρεπει να αρχισεις μινοξιδιλη αν θες να σταματησεις την τριχοπτωση και να πυκνωσεις το μαλλι. Φινα δεν θα σου προτεινα ειμαι κατα αλλα σε περιπτωση που τα εκανες κ τα δυο μαζι νομιζω το μαλλι σου θα γινοταν παρα πολυ καλο.
Δοκιμασε μινοξιδιλη ενα 6μηνο και ξανασκεψου μετα για μμ. Αν θα τη χρειαζεσαι τοτε.
 

tasos33

Well-Known Member
Μάκη έχουμε και.λέμε,
Εχεις διάχυτη αραίωση που λογικά προχωράει, αρα πρέπει να την σταθεροποιησεις η να την καθυστερησεις αρχίζοντας κάποια θεραπεία, μάλλον μινοξιδιλη.

Αν υποθέσουμε οτι την ανακοπτεις και πιασει η μινοξ μπορεί να μην χρειαστείς μεταμόσχευση.

Αν υποθέσουμε οτιντην ανακοπτεις αλλά δεν πυκνωνεις θες μμ.

Αν κανεις λοιπον μμ εχεις αρκετό μαμά μαλλί, που σημαίνει οτι υπάρχει κίνδυνος σοκ λος, δηλαδή με την τοποθέτηση νέων μαλλιών αναμεσα στα υφισταμενα να χασεις οριστικά πολλά από τα μαμά μαλλια,τα οποία θα χάσεις βέβαια σε βάθος χρονου αν σε πιασει η μινοξ.
Βέβαια μπορεί και να μην παθεις σοκ λος, αυτό θα το δειξει μονο η πραξη.

Πάμε τώρα στο προκείμενο , με 2 ευρώ το graft στη Κύπρο είσαι σουπερ, τόσο θα πληρωνες και στις δυο κύριες ελληνικες κλινικές dhi και βεκρης.

Αν σου βάλουν 2000 graft και επιτυχείς υψηλη φυτρωση χώρος σοκ λος θα γίνεις αρκετά πυκνός και ευτυχισμένος.






Ναι μου είπε οτι είναι προσφορά Ιουνίου... Είναι πολλά?
 

makis93

New Member
Μάκη έχουμε και.λέμε,
Εχεις διάχυτη αραίωση που λογικά προχωράει, αρα πρέπει να την σταθεροποιησεις η να την καθυστερησεις αρχίζοντας κάποια θεραπεία, μάλλον μινοξιδιλη.

Αν υποθέσουμε οτι την ανακοπτεις και πιασει η μινοξ μπορεί να μην χρειαστείς μεταμόσχευση.

Αν υποθέσουμε οτιντην ανακοπτεις αλλά δεν πυκνωνεις θες μμ.

Αν κανεις λοιπον μμ εχεις αρκετό μαμά μαλλί, που σημαίνει οτι υπάρχει κίνδυνος σοκ λος, δηλαδή με την τοποθέτηση νέων μαλλιών αναμεσα στα υφισταμενα να χασεις οριστικά πολλά από τα μαμά μαλλια,τα οποία θα χάσεις βέβαια σε βάθος χρονου αν σε πιασει η μινοξ.

Τί εννοείς με αυτό που είπε ότι θα χάσω σε βάθος χρόνου αν πιάσει η μίνόξ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
Χρησιμοποιώντας μινοξιδιλη ανακοπτεις την τριχόπτωση αλλά μπορείς να ανακτησεις και χαμένα μαλλια και να πυκνωσεις.

Ακόμα και να ανακοψεις την τριχόπτωση δεν την σταματας εκεί που ηταν να τα χάσεις σε δυο χρόνια θα τα χάσεις σε δέκα ...τυχαία τα νούμερα...
 

koumparos

Well-Known Member
Τωρα ειδα τις φωτο.Χωρις φινα ενα εξαμηνο πριν την μμ και τουλαχιστον 6 μηνες μετα μην κανεις μεταμοσχευση.Εισαι κινδυνος θανατος για μονιμο σοκλος στα γειτονικα μαλια.Εχεις διαχυτη η χειροτερη περιπτωση για σοκλος.Δυστυχως φιλε μου καλε
 
Μπλουζα