Αξιολογηση των φαρμακων κ των συμπληρωματων που εχω δοκιμασει τα τελευταια 6 χρονια.

[QUΕΣ, post: 126743, member: 9792"]Το 2013 ηταν η χρονια που εκοψα τα παντα και φυσικα κοπηκα για τα καλα μιας κ εχασα αρκετα μαλλια κ αναγκαστικα στην 2η μεταμοσχευση.Θα βαθμολογησω καποια φαρμακα αλλα και καποια συμπληρωματα τα οποια χρησιμοποιησα καποια χρονια.Θα ηθελα εννοειται και την αποψη ολων των παιδιων αλλα και την εμπειρια των πιο παλιων. 1.φιναστεριδη-8 κατα την αποψη μου το καλυτερο φαρμακο (ντουταστεριδη δεν εχω δοκιμασει)που υπαρχει κατα της ΑΑ.Μπορει να μην την σταματαει εντελως αλλα την φρεναρει αρκετα.Εχει βεβαια τις περισσοτερες παρενεργειες και ειναι κατα την αποψη μου απαγορευτικο σε ανθρωπους μικρους οι οποιοι δεν εχουν κανει οικογενεια. 2.Μινοξιδιλη-6. Ειναι το καλυτερο τοπικο.Δεν εχει την δυναμη της φιναστεριδης αλλα κ αυτη σταματαει φρεναρει την τριχοπτωση.Λεγεται οτι χανει δυναμη με τα χρονια.Δυστυχως εδω κ χρονια υπαρχει κ δεν εχει βγει κατι καλυτερο. 3.Σαμπουαν κετοκοναζολης(fugoral πχ)-3. Κατα την αποψη μου βοηθαει στην ΑΑ σε πολυ μικρο βαθμο βεβαια.Νομιζω οτι 4-6 φορες τον μηνα ειναι αρκετες.Ισως λεπταινει την τριχα η πιο συχνη χρηση της. 4.PRP.-3 Εκανα prp ενα χρονο περιπου αλλα το εκανα αμεσως μετα αφου εκοψα την φιναστεριδη.Δεν ειδα κατι το ιδιαιτερο μαλιστα εχασα το πρωτο τριμηνο αρκετες τριχες.Πιστευω οτι κατι κανει αλλα δεν ειναι αυτο που περιμενουμε. 5.συμπληρωματα ψευδαργυρου-2 σιγουρα και αυτο βοηθαει λιγο στην παχυνση της τριχας και στην ποιοτητα της αλλα ειναι πολυ μικρη η συνεισφορα του. 6.Roller-5 ειναι πολυ καλο στο να αποροφαει το δερμα πιο ευκολα ειτε την μινοξιδιλη ειτε τα διαφορα τοπικα. Ω3-?ειναι οτι πιο αμφιλεγομενο υπαρχει τωρα τελευταια.Υπαρχουν ατομα που λενε οτι σταθεροποιησε την τριχοπτωση και αλλοι που δεν ειδαν τιποτα απολυτως.Θα περιμενουμε μεχρι να τελειωσει το καλοκαιρι και θα ξερουμε τι γινεται.Μαλλον ειναι και αυτο μια απο τα ιδια. Μπορω να γραψω και για πολλα αλλα αλλα θα ηθελα να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας και τι δουλεψε σε εσας κ τι οχι.[/QUOTE]
Τα συμπηρωμα ψευδαργύρου δεν έπρεπε να το σταματήσεις, αυτό μειώνει γην υψηλή Ιστρονη μαζί με την κουρκουμινη. Και δεν θα χρειαζοσουν μεταμοσχευση.
Κανε και μια μετρησδη Ιστρονης να δεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Για μένα λειτούργησε και λειτουργεί μόνο η φιναστερίδη, όσο μεγαλύτερη δόση τοσο το καλύτερο, και η μινόξ. Νέα μαλλιά δεν βγάζει, αλλά όταν την έκοψα χειροτέρεψα, οπότε συμπεραίνω οτι έστω και λίγο, βοηθάει να τα κρατάω. Η δε airol για μένα ήταν φιάσκο, η δε κετοκοναζόλη μου εκφύλιζε την τριχα.

Για μένα μόνο BIG 2 υπάρχει και τίποτα άλλο,
Πρεπει να μετρησεις την DHT να δεις που βρησκεσαι.
Γιατί αν εχεις κανονική DHT, και υψηλη Ιστρονη η Φίνα δεν σε βοηθα, μονο θα σου μειώσει την λίμπιντο.
 

Salvador

New Member
καποια θα τα εχω ξεχασει αλλα σε γενικες γραμμες αυτα
απο oral
duta 0,5ml = μονο παρενεργεις,δεν προλαβα να φτασω σε αποτελεσματα
proscar 1/4 - 1/5 - 1/8 - 1/16 - 1/32 propecia 1/4 - 1/8 - 1/16 - 1/32. = μονο παρενεργεις,δεν προλαβα να φτασω σε αποτελεσματα
keratene alphactive = μονο παρενεργεις,δεν προλαβα να φτασω σε αποτελεσματα
zinc gluconate 30mg,zinc 50mg,zinc100mg = φοβερη εκτοξευση λιμπιντο αλλα για λιγες μερες μονο,δεν εκανα μακροχρονια να δω αν θα κανει κατι και στο μαλλι.
quercetin 450mg+900mg = τιποτα
loniten 1,2mg- 2,5mg = μακριά
saw palmetto 300mg = τιποτα
maca50mg,maca 100mg = τιποτα
vitamine E 50mg = τιποτα
anti gray hair = παρενεργειες
paba 500mg = κατι πηγε να κανει στο μαυρισμα τριχας αλλα δεν τα καταφερε τελικα,σαν να εχασε στην πορεια.
b complex = τιποτα
folic acid 400mg = τιποτα
ω3 = παρα πολυ μειωμενη τριχοπτωση και παχυνση τριχας η οποια κρατησε 3 μηνες αλλα τον τεταρτο μηνα παρατηρησα μια πτωση αποδοσης κατα 30%
soy isoflavones 70 mg = παρενεργειες
curcumin+melatonin = τιποτα
liv 52 = τιποτα
diabecon = τιποτα
grape seed = τιποτα
πολυβιταμινη = τιποτα
μαγνησιο = τιποτα
σεληνιο = τιποτα
ποτασιο = τιποτα
garcinia = τιποτα
τσουκνιδα = τιποτα
παμε στα τοπικα....
5 διαφορετικες μαρκες μινοξ = τα γνωστα επανεκφυση,πτωση αποδοσης
μινοξιδιλη+ κορτιζονη= πολυ γρηγορη επανεκφυση,ο συνδιασμος σε παρθενο κεφαλι απο θεραπειες φυσαει.
μινοξιδιλη + airol = ενισχυσε κατα πολυ τα φτωχα αποτελεσματα της μινοξιδιλης.
μινοξιδιλη+ airol+ κορτιζονη = φυσαει επισης
jalplast gel= δεν εχω δοκιμασει τιποτα πιο αποτελεσματικο στο θεμα επουλωσης,με αφησε αφωνο!!!!!!
astressin f7 = τιποτα
daktarin = τιποτα
pepanthol = πολυ αποτελεσματικη σε ερεθισμους και φαγουρες,σαν τοπικη κορτιζονη
aloe jel = αποτελεσματικη κυριως σε φαγουρες αλλα σε ερεθισμους ερχεται δευτερη απο την pepanthol
derma roller 0.25mm,derma roller 0,5mm,derma roller 0,75mm = μειωση τριχοπτωσης για 3 μηνες.καλυτερη απορροφηση τοπικων.
derma roller 1,5mm = σε εξελιξη αν και βλεπω ηδη τα θετικα σημαδια.
βουρτσισμα = μονο τον πρωτο μηνα,μαχαιρι διακοπη τριχοπτωσης και λιγο επανεκφυση αλλα μετα τιποτα.
crinagen = καθολου λαδιλα πραγματικα!!κατι λιγα πηγε να κανει
zirtek = τιποτα
vpa = τιποτα
zinc oxide = επανεκφυση αλλα μην ξεκινατε,σε καποιους αραιωση
zinc pyrithione = λιγο επανεκφυση
latanoprost xalatan = λιγο επανεκφυση
folligen = λιγο επανεκφυση
nu hair = μειωση τριχοπτωσης



απο σαμπουαν
fungoral = καλο καθαρισμα αλλα το σταματησα λογω αμφιβωλιων στο αν βοηθησει
libroman = τα ιδια
head and shoulders = το καλυτερο σαμπουαν που εχω χρησιμοποιησει


Καπα φοβερές πληροφορίες διαθέτεις . Ήθελα να ρωτησω με ρόλερ ποιά κορτιζόνη είχες μχρησιμοποιήσει?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καπα φοβερές πληροφορίες διαθέτεις . Ήθελα να ρωτησω με ρόλερ ποιά κορτιζόνη είχες μχρησιμοποιήσει?
με roller δεν θυμαμαι αν εχω χρησιμοποιησει κορτιζονη,χωρις roller εχω χρησιμοποιησει daktodor και butavate παντα μαζι με μινοξιδιλη γιατι μονες τους δεν κανουν και πολλα,δεν φτανουν σε σημειο επανεκφυσης δηλαδη
 

FreeThinker

Well-Known Member
@kapa τι μαρκα ω3 παιρνεις και saw palmetto εχεις δοκιμασει ποτε?

Εγω να πω οτι ξεκινησα να παιρνω saw palmetto το καλοκαιρι του 14 και τον πρωτο μηνα μου την εκοψε μαχαιρι την τριχοπτωση σε θεαματικο βαθμο η οποια σιγα σιγα επανηλθε αλλα μειωμενη. Οταν τελειωσε το κουτι δεν ξαναπηρα και μετα συνεχιστηκε ακαθεκτα. Οταν ξαναπηρα saw palmetto δεν ειδα μειωση της τριχοπτωσης. Μια αλλη περιοδο φετος το καλοκαιρι του 15 χωρις να παιρνω palmetto παρατηρησα διακοπη της τριχοπτωσης οπως το προηγουμενο καλοκαιρι. Τελικα σκεφτηκα οτι ειναι εποχιακο μου το καλοκαιρι να μετριαζεται η τριχοπτωση μου.

Μετα διαβασα στη βικιπαιδεια οτι το παλμετο ειχε ιδια ποσοστα στην διπλη τυφλη ερευνα για τον προστατη (δηλαδη την χρηση για την οποια προοριζεται) με την ομαδα του placebo, οποτε το απερριψα στο μυαλο μου.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
@kapa τι μαρκα ω3 παιρνεις και saw palmetto εχεις δοκιμασει ποτε?

Εγω να πω οτι ξεκινησα να παιρνω saw palmetto το καλοκαιρι του 14 και τον πρωτο μηνα μου την εκοψε μαχαιρι την τριχοπτωση σε θεαματικο βαθμο η οποια σιγα σιγα επανηλθε αλλα μειωμενη. Οταν τελειωσε το κουτι δεν ξαναπηρα και μετα συνεχιστηκε ακαθεκτα. Οταν ξαναπηρα saw palmetto δεν ειδα μειωση της τριχοπτωσης. Μια αλλη περιοδο φετος το καλοκαιρι του 15 χωρις να παιρνω palmetto παρατηρησα διακοπη της τριχοπτωσης οπως το προηγουμενο καλοκαιρι. Τελικα σκεφτηκα οτι ειναι εποχιακο μου το καλοκαιρι να μετριαζεται η τριχοπτωση μου.

Μετα διαβασα στη βικιπαιδεια οτι το παλμετο ειχε ιδια ποσοστα στην διπλη τυφλη ερευνα για τον προστατη (δηλαδη την χρηση για την οποια προοριζεται) με την ομαδα του placebo, οποτε το απερριψα στο μυαλο μου.
το saw pallmetto εχει διαφορετικη δραση στον καθε εναν,εγω δεν ειδα μειωση τριχοπτωσης αλλα ουτε και παρενεργειες,επαιρνα ενα της now food 320mg την ημερα.
σαν καλυτερο συμπληρωμα Ω3 ειναι αυτο http://www.centralpharmacy.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=5894
ιδανικες αναλογιες epa DHA
 

cool11

Well-Known Member
Νομιζω το παρον νημα θελει επικαιροποιηση.
Και να συμπεριλαμβανει πλεον τα δεδομενα αλλων 3 ετων, δηλαδη συνολο 9 χρονια.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Νομιζω το παρον νημα θελει επικαιροποιηση.
Και να συμπεριλαμβανει πλεον τα δεδομενα αλλων 3 ετων, δηλαδη συνολο 9 χρονια.
βαλε στο προγραμμα ποσιμα και θα δεις βελτιωση
500mg epa απο Ω3
και 30 ml εξτρα παρθενο ελαιολαδο ψυχρης εκθλιψης ωμο.
το μαραφετι αυτο http://www.hairlossgr.com/threads/Ποσιμο-εξτρα-παρθενο-ελαιολαδο.10759/page-5#post-163018
μου ειχε μειωσει την τριχοπτωση κατα 70%
 
Μπλουζα