Ανδρογενετικη αλωπεκια

tasos33

Well-Known Member
κοριτσια χαλαρωστε δεν θα παρετε ουρανιο, μινοξιδιλη 2% θα παρετε. Εδω αλλοι με την 5% και δεν εχουν παρενεργειες, μην προκαταβαλλετε το μυαλο σας, γιατι ειναι πιθανον να εμφανισετε παρενεργειες χωρις καν να την χρησιμοποιησετε

Σε νιωθω...τι δοση σου εδωσε 2%? Και για πόσον καιρό; Εμένα μου είπε για 2 μηνες...αλλα φοβαμαι πολύ να την παρω. Ενημερωσε μας, για το πώς θα πάει κ τυχόν παρενέργειες. Σου εύχομαι τα καλύτερα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

agi

New Member
εγω δε φοβαμαι κανενα χαπι...ουτε παρενεργεια εχω ..απλα πιστευω οτι πηγα αργα σε δερματολογο γιατι εχει μεταφερθει ηδη πιο πισω η προσθια γραμμη μου και νομιζω σε μερικα σημεια εχω ουλωτικη αλωπεκια ....οπως ειδα απο κατι φωτογραφιες στο ιντερνετ..και ειμαι τοσο τσαντισμενη γιατι οι φιλες μου λενε αυτο το εχουνε μονο ανδρες ελεος :(
 

elelou

New Member
κοριτσια χαλαρωστε δεν θα παρετε ουρανιο, μινοξιδιλη 2% θα παρετε. Εδω αλλοι με την 5% και δεν εχουν παρενεργειες, μην προκαταβαλλετε το μυαλο σας, γιατι ειναι πιθανον να εμφανισετε παρενεργειες χωρις καν να την χρησιμοποιησετε
Βασικά αυτό που φοβαμαι πάνω απ όλα είναι η υπερτρίχωση που προκαλεί (και συμβαίνει σε πολλές κοπέλες) καθώς και το γεγονός ότι αν την ξεκινήσεις πρέπει να την παίρνεις εφ' όρου ζωής και ότι αν τη σταματήσεις παίζει να γίνεις και χειρότερα από πριν (αν και ο δερματόλογος μου υποστηρίζει ότι αυτο συμβαίνει μόνο σε άντρες και όχι λεει παντα).Προσωπικά με διαβεβαίωσε ότι κάτι τετοιο δεν προκειται να συμβεί σε εμένα. Επίσης με ξενέρωσε το γεγονός ότι μου 'δωσε μινοξ χωρις να εχει διαγνώσει ΑΑ.
 

elelou

New Member
Καλημερα ειναι και τεσσερις το πρωί..θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το revivogen. Από οτι εχω διαβάσει εδώ μέσα οι απόψεις διϊστανται. Υπάρχει κάποια κοπέλα ή και άντρας που έχει ακολουθήσει θεραπεία αποκλειστικά και μόνο με αυτο; όταν κάποιος το σταματήσει τι γίνεται; Επιστρέφεις πάλι στην προηγούμενη κατάσταση ή είσαι χειρότερα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

MJJ

New Member
χρησιμοποιουσα revivogen 14 μηνες με μετρια αποτελεσματα. μειωση τριχοπτωσης πιο παχιες τριχες χωρις επανεκφυση. οταν το σταματησα ειχα λιγο παραπανω τριχοπτωση αλλα δεν εχασα εδαφος. δεν κανει θαυματα μπορει να βοηθαει λιγο . αλλα ειναι πολυ λιπαρο και ακριβο δεν νομιζω να αξιζει τον κοπο για τα αποτελεσματα του. καλυτερα ξεκινα μινοξ μηπως βοηθησει και εχεις επανεκφυση .δεν υπαρχει κατι αλλο.
 

elelou

New Member
χρησιμοποιουσα revivogen 14 μηνες με μετρια αποτελεσματα. μειωση τριχοπτωσης πιο παχιες τριχες χωρις επανεκφυση. οταν το σταματησα ειχα λιγο παραπανω τριχοπτωση αλλα δεν εχασα εδαφος. δεν κανει θαυματα μπορει να βοηθαει λιγο . αλλα ειναι πολυ λιπαρο και ακριβο δεν νομιζω να αξιζει τον κοπο για τα αποτελεσματα του. καλυτερα ξεκινα μινοξ μηπως βοηθησει και εχεις επανεκφυση .δεν υπαρχει κατι αλλο.
Απλά η μινοξ δεν έχει γυρισμό...πρέπει να τη χρησιμοποιεις συνεχεια...αυτο δε μου αρεσει. Πέρα από τις πιθανες παρενέργειες. Ευχαριστώ για την απάντηση! όποιος άλλος έχει εμπειρία με ρεβιβο καλοδεχουμενος ειναι μπας και διαφωτιστω λιγο παραπανω..
 

elelou

New Member
χρησιμοποιουσα revivogen 14 μηνες με μετρια αποτελεσματα. μειωση τριχοπτωσης πιο παχιες τριχες χωρις επανεκφυση. οταν το σταματησα ειχα λιγο παραπανω τριχοπτωση αλλα δεν εχασα εδαφος. δεν κανει θαυματα μπορει να βοηθαει λιγο . αλλα ειναι πολυ λιπαρο και ακριβο δεν νομιζω να αξιζει τον κοπο για τα αποτελεσματα του. καλυτερα ξεκινα μινοξ μηπως βοηθησει και εχεις επανεκφυση .δεν υπαρχει κατι αλλο.
Να ρωτήσω χρησιμοποιούσες όλο το πακέτο; Και σαμπουαν και κρέμα μαλλιών; Και είναι λιπαρό ε; Άλλα λένε στο σάητ τους..αλλά ΚΑΙ το regaine είναι πολύ λιπαρό απ΄ότι έχω διαβάσει
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
Το ρεβιβο έναι και αυτό σαν την μινοξ, οτι αποτελεσμα παρεις αν διακοψεις θα το χασεις, βασικα ολα τα καραφλοφαρμακα ετσι ειναι.

Το ρεβιβο αφήνει το μαλλί εντελως χαλια , οταν το χρησιμοποιουσα δε τολμπουσα να βγω εξω προσωπικα.

Η μινοξ δε λαδωνει ,στεγνώνει γρήγορα και αναλόγως ποια χρησιμοποιείς μπορεί το μαλλί να δείχνει σαν να μην εχεις βάλει τίποτα.



QUOTE="elelou, post: 189220, member: 21462"]Να ρωτήσω χρησιμοποιούσες όλο το πακέτο; Και σαμπουαν και κρέμα μαλλιών; Και είναι λιπαρό ε; Άλλα λένε στο σάητ τους..αλλά ΚΑΙ το regaine είναι πολύ λιπαρό απ΄ότι έχω διαβάσει[/QUOTE]
 

elelou

New Member
Το ρεβιβο έναι και αυτό σαν την μινοξ, οτι αποτελεσμα παρεις αν διακοψεις θα το χασεις, βασικα ολα τα καραφλοφαρμακα ετσι ειναι.

Το ρεβιβο αφήνει το μαλλί εντελως χαλια , οταν το χρησιμοποιουσα δε τολμπουσα να βγω εξω προσωπικα.

Η μινοξ δε λαδωνει ,στεγνώνει γρήγορα και αναλόγως ποια χρησιμοποιείς μπορεί το μαλλί να δείχνει σαν να μην εχεις βάλει τίποτα.



QUOTE="elelou, post: 189220, member: 21462"]Να ρωτήσω χρησιμοποιούσες όλο το πακέτο; Και σαμπουαν και κρέμα μαλλιών; Και είναι λιπαρό ε; Άλλα λένε στο σάητ τους..αλλά ΚΑΙ το regaine είναι πολύ λιπαρό απ΄ότι έχω διαβάσει
[/QUOTE]
Ευχαριστώ!
 

elelou

New Member
Ευχαριστώ![/QUOTE]
για τσεκαρετε..εχει δοκιμασει καποιος/καποια κατι αναλογο; Είναι πανακριβο ομως...
 

elelou

New Member
AIRMETTO Saw Palmetto, Pumpkin Seed Topical Scalp OIL for ALOPECIA Hair Regrowth, for Men/Women, up to 3 Month Supply
Ειδα οτι δεν το βγαζει, τεσπα αν πληκτρολογησετε στην αναζητηση του amazon τα παραπανω θα το βγαλει. Επισης ηθελα να ρωτήσω κατι άλλο. Καπου εχω διαβασει οτι αν βλεπεις στην τριχα που πεφτει, ενα μικρο ασπρο μπαλακι στην ακρη της , αυτο ειναι καλο σημαδι .Σημαινει οτι αυτη η τριχα θα ξαναφυτρωσει κ οτι η τριχοπτωση ειναι αναστρεψιμη.Ξερετε κατι απο τους δερματολογους σας;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

elelou

New Member
Και κάτι ακόμα...ας πούμε οτι ξεκινάω το regaine και το παίρνω για 2 μήνες όπως σύστησε ο δερματολόγος.Αν μετά το σταματήσω και συνεχίσω με revivogen, θα διατηρήσω τα όποια αποτελέσματα του regaine ή απλά θα είναι το regaine μονόδρομος και το revivogen δε θα κάνει απολύτως τπτ;
 
Ναι των δύο μινοξιδιλη Σήμερα πρώτη μέρα αλλά πολύ φοβάμαι οτιαργησα να πάω ....
Γιατί ήδη ειμ αι σαν εξωγήινο έχει πάει πολύ πίσω η γραμμή ..μεχρι τον Δεκέμβρη
agi ειμαι σχεδον συγουρος οτι επιανες τα μαλλια σου με κοτσους πολλες φορες.. το λεω γιατι εχω κανει μια (οπτικη) ερευνα και το εχω δει.. βλεπε το φαινομενο στις γυναικες αεροσυνοδους που κανουν τα μαλλια τους με κοτσο ποσο πισω τους εχει παει το μαλλι
 

agi

New Member
ποσο μ εκνευριζει που κανεις δε πιστευει οτι εχω αραιωση και αα ...ακομα και η ενδοκρινολογος μου ειπε οτι δεν εχεις και οτι οι δερματολογοι υπερβαλλουν οταν το πιο δυνατο μου σημειο ηταν τα μαλλια μου και τωρα κλαιω οταν μπαινω στο μπανιο γιατι βλεπω κρανιο και οχι δε τα επιανα αλογουρα γιατι τα εκοβα παντα καρε βλεπω τις αλλες γυναικες με πλουσια μαλλια και θλιβομαι
 

agi

New Member
εκανα εξετασεις αιματολογικιες και ειναι τελειες εκανα και ορμονικες και δεν εχω αυξημενα τιποτα τοτε γιατι εχω ανδρογενετικη αλωπεκια :(
 

Mary1

New Member
εγω δε φοβαμαι κανενα χαπι...ουτε παρενεργεια εχω ..απλα πιστευω οτι πηγα αργα σε δερματολογο γιατι εχει μεταφερθει ηδη πιο πισω η προσθια γραμμη μου και νομιζω σε μερικα σημεια εχω ουλωτικη αλωπεκια ....οπως ειδα απο κατι φωτογραφιες στο ιντερνετ..και ειμαι τοσο τσαντισμενη γιατι οι φιλες μου λενε αυτο το εχουνε μονο ανδρες ελεος :(

Αγαπητη agi,
Οντως στη female pattern hair loss η προσθια γραμμη δεν υποχωρει, εκτος απο τις περιπτώσεις που συνδυάζεται με ορμονικη διαταραχη και άλλα σημεια αρρενοποιησης ισως- κατι που δεν ίσχυει στην περιπτωση σου οπως διαβασα.
Αν θελεις ριξε μια ματια στην οντοτητα frontal fibrosing alopecia (προσθια ινωτικη αλωπεκια) που θεωρείται υποτυπος του lichen planopilaris (θυλακικος λειχηνας). Ανηκει στις ουλωτικες αλωπεκιες και ταιριαζει πολυ με τα οσα ειπες. Σ αυτη την περιπτωση η μινοξιδιλη δε θα σε βοηθησει δυστυχως, χρειαζεσαι συστηματικη θεραπεια το πιθανοτερο, και μαλλον χανεις χρονο διοτι τα μαλλια χάνονται μονιμα. Παντα με καθε επιφυλαξη και με ολο το σεβασμο σε ολες τις πλευρες. Γραφω για να βοηθήσω γιατι διαισθανομαι το τεραστιο στρες που σου προκαλεί αυτη η ιστορια.
 

MariosOik

Active Member
Δυστυχώς αν και στην απέναντι πλευρά ως άντρας είναι κάτι που μας επηρεάζει δυστυχώς ανεξαρτήτου φύλου. Αλλά δεν χρειάζεται πανικός ούτε στεναχώρια. Χρησιμοποίησε τοπικ. Εδώ το χρησιμοποιούν σχεδόν όλοι οι άντρες που έχουν θέμα και κατά την άποψή μου αν και εγώ ακόμα δεν εχω μεγάλο θέμα το θεωρώ ως δείγμα ότι προσέχουμε την εμφάνισή μας και όχι ταμπού. Εσείς ως γυναίκες δείτε το σαν μεικ απ και θα ανέβει η ψυχολογία σας 100%. Συνδυάστέ το με μια καλή θεραπεία και όλα καλά θα πάνε. Και μην μου πείτε φεύγει με το νερό, οι μισές γυναίκες φοράνε τρέσες, εξτένσιονς κτλ ενώ άλλες δεν βουτάνε το κεφάλι τους μην χαλάσουν το μακιγιάζ:p, εγώ σαν άντρας θα το εκτιμούσα σε μια γυναίκα να το χρησιμοποιεί. Ούτε στον ύπνο φεύγει ούτε τίποτα. Καλή δύναμη εύχομαι:)
 

elelou

New Member
Καλησπέρα σε όλους,
Ξέρει κανεις κάποιο συπλήρωμα διατροφής -βιταμινες για την γυναικεια ΑΑ;; Ο δερματολογος μου ειχε πει να περιεχουν κυστινη και ψευδαργυρο αλλα τοτε ειχα ηδη καποιες οποτε δε μου εγραψε κατι συγκεκριμενο. Αν καποιος εχει δοκιμασει κατι καλο και μπορει να το προτεινει θα με βοηθουσε. Ευχαριστω
 

nikolakis

Well-Known Member
Μην πετας τα λεφτά σου σε συμπληρώματα διατροφής. Δεν μπορούν να κάνουν τιποτα στο θέμα ΑΓΑ. Σκέψου θετικά, εισαι γυναίκα κ ειναι απόλυτα αποδεχτο εάν αποφασίσεις να βάλεις περούκα κ το κυριότερο κανεις ποτε δε θα υποψιαστεί κάτι. Επίσης εχω δει παραααα πολλές κοπέλες κ πολυ όμορφες μάλιστα να τα έχουν σχεδόν ξυρισμένα τα μαλλιά τους κ να φοράνε ενα ωραίο μαντήλι. Μη στεναχωριέσαι εχεις πολλές επιλογές κ αν μάλιστα γίνεις κ freak gym μόνο τα μαλλιά σου δε θα κοιτάνε παρα μόνο το σύνολο κ το στιλ Εννοειται. Ξεκολλα κ δες το αλλιως.
 
Μπλουζα