Ανδρογενετική αλωπεκία στα 21!:(

fenia94

New Member
Καλησπέρα παιδιά. Είχα ραντεβού με τη δερματολόγο σήμερα. Πιο πολύ για να δει τις εξετάσεις μου οι οποίες λέει είναι πολύ καλές. Τη θεραπεία με το regaine που μου έγραψε δεν την έχω αρχίσει και μου είπε γιατί δεν την άρχισα κι ότι πρέπει να ξεκινήσω. Της είπα ότι είχα κάποιες απορίες σχετικά με το φάρμακο... όπως πχ για το τι παρενέργειες έχει, και μου λέει δεν έχει παρενέργειες.:confused: Επίσης τη ρώτησα αν με τον καιρό εξασθενεί η δράση του και μου είπε όχι.:confused: Όμως απ ότι έχω διαβάσει και εδώ στο forum, υπάρχουν πολλές αναφορές που λένε ότι σε μακροχρόνιο ορίζοντα δεν σου δίνει πια αποτέλεσμα. Ισχύει αυτό; Δηλαδή αν το αρχίσω τώρα που είμαι 21 πχ, θα φτάσω σε μια ηλικία όπου η αραίωση θα αρχίσει πάλι να εξελίσσεται κι ας παίρνω το φάρμακο; (Πέρα απ αυτό, κάτι που παρατήρησα τελευταία είναι ότι η αριστερή πλευρά του μαλλιού μου είναι πιο αδύναμη και έχω λιγότερη πυκνότητα μαλλιών. Σαν να χει μια κλίση προς τα αριστερά δηλαδή η αραίωση. Δεν έχει τύχει να διαβάσω κάτι παρόμοιο στην ΑΑ αλλά αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω θα χαρώ πολύ να με διαφωτίσει=) )
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
αυτό που σου είπε ή δερματολογος για το αν έχει παρενέργειες νομίζω ήταν λάθος..κοιτα το regaine δεν έχει παρενέργειες τρελές και δεν έχει στάνταρ παρενέργειες σε όλους.εγώ προσωπικά το είχα χρησιμοποιήσει γύρω στους 3 μήνες και κάτι και μου είχε βγάλει πρήξιμο στο πρόσωπο και κάτι μαύρους κύκλους άστα να πάνε...και εννοείται ότι το σταμάτησα..αυτές είναι οι παρενέργειες που έχει..βέβαια δεν τις εμφανίζει σε όλους..να το ξέρεις αυτό.επίσης παίζει ρόλο και τι χρήση κανεις..αν το εφαρμόζεις 2 φορές τη μέρα το πιο πιθανό είναι να έχεις αυτά τα προβλήματα..το καλύτερο είναι να ξεκινήσεις με 2 φορές τη μέρα για ένα μήνα και μετά να το βάζεις 1 φορά τη μέρα..ίσως να μην εμφανίσεις καμία παρενέργεια έτσι..τώρα όσον αφορά αν χάνει ή όχι σε δύναμη,εννοείται ότι χάνει..χαζομαρες σου λέει ή δερματολογος..σίγουρο αυτό που σου λέω.για το θέμα τώρα ότι αριστερά είναι πιο αραιά από δεξιά είναι λογικό,έτσι συμβαίνει..ή μια πλευρά πάντα έχει διαφορές από την αλλη..δεν είναι τίποτα αυτό..
 
Τελευταία επεξεργασία:

fenia94

New Member
Αα δηλαδή συμβαίνει και σ' άλλους η μία πλευρά να ναι πιο αδύναμη ε.. Κρίμα, είχα μια κρυφή ελπίδα ότι μπορεί ναι μην είναι ΑΑ και να έχει παίξει ρόλο κάτι άλλο στην αραίωση μου:(
Σχετικά με το regaine πάντως... δηλαδή αν υποθέσουμε ότι αρχίσω να το χρησιμοποιώ τώρα.. στα 30 μου λόγου χάρη θα αρχίζω να αραιώνω και πάλι κι ας παίρνω το φάρμακο; Το ξέρω ότι την πάω πολύ μακριά τη βαλίτσα απλά απελπίζομαι στη σκέψη ότι δεν θα σταματήσει ποτέ όλο αυτό. Δε θέλω να μαι 30, 40 και να είμαι καραφλή! Θα θελα τουλάχιστον να το κάνω να εξελιχθεί όσο πιο αργά γίνεται ή να μείνει στάσιμο. Ίσως πάλι να ζητάω πολλά δεν ξέρω, απλά μου χει γίνει εφιάλτης το όλο θεμα
 

aeratos28

Just aeratos
ρε συ ποτέ ή μια πλευρά δεν είναι ίδια με την άλλη..όχι μόνο στα μαλλιά αλλά σε οτιδήποτε..είτε είναι μαλλιά ή χέρια,πόδια κτλ κτλ..αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή είναι λίγο πιο αδύναμα αριστερά είναι το σήμα κατατεθέν της α.α.!μην κολας μια χαρά είσαι ρε συ! τώρα αυτό για το regaine και το θέμα δεκαετίας που λες στα 30 σου κα εις δεν μπορεί να το ξερει ποσό καιρό θα κρατήσει ή αποτελεσματικότητα της..μόνο με την χρήση της θα το δεις αν θέλεις να την ξεκινήσεις..πάντως μην σε φοβίζει και τόσο δεν ει αι και τίποτα τρελό θέλω να πω μην τρεμεις στην ιδέα της.δεν είναι χάπι καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. δεν είναι proscar χάπι που παίρνουμε εμείς οι άντρες και αν διαβάσεις παρενέργειες θα παθεις σοκ
 

fenia94

New Member
Η αλήθεια είναι πως αυτή τη στιγμή δεν με προβληματίζουν τόσο τυχόν παρενέργειες του regaine όσο η διάρκεια του. Αλλά όπως λες κι εσύ φαντάζομαι αυτό είναι κάτι που θα το ανακαλύψω μόνο αν μπω η ίδια στη διαδικασία να το χρησιμοποιήσω σε βάθος χρόνου
 

FreeThinker

Well-Known Member
Αα δηλαδή συμβαίνει και σ' άλλους η μία πλευρά να ναι πιο αδύναμη ε.. Κρίμα, είχα μια κρυφή ελπίδα ότι μπορεί ναι μην είναι ΑΑ και να έχει παίξει ρόλο κάτι άλλο στην αραίωση μου:(
Σχετικά με το regaine πάντως... δηλαδή αν υποθέσουμε ότι αρχίσω να το χρησιμοποιώ τώρα.. στα 30 μου λόγου χάρη θα αρχίζω να αραιώνω και πάλι κι ας παίρνω το φάρμακο; Το ξέρω ότι την πάω πολύ μακριά τη βαλίτσα απλά απελπίζομαι στη σκέψη ότι δεν θα σταματήσει ποτέ όλο αυτό. Δε θέλω να μαι 30, 40 και να είμαι καραφλή! Θα θελα τουλάχιστον να το κάνω να εξελιχθεί όσο πιο αργά γίνεται ή να μείνει στάσιμο. Ίσως πάλι να ζητάω πολλά δεν ξέρω, απλά μου χει γίνει εφιάλτης το όλο θεμα

Δε θελω να σε τρομαξω, αλλα εδω υπαρχει πιθανοτητα το regaine να μην δουλεψει καν! οποτε το να ανησυχεις για το αν θα δουλευει στα 30 σου δεν εχει νοημα! ασε που σε 9 χρονια διαολε κατι θα εχει εξελιχτει στον τομεα τριχοπτωση δε γινεται! ξεκινα το και κοιτα τα οφελη του στο παρον και μη σκεφτεσαι τιποτα αλλο
 

fenia94

New Member
Free Thinker γιατί υπάρχει αυτή η πιθανότητα να μην δουλέψει; το regaine το βλέπω σαν τελευταία μου ελπίδα αν δεν καταφέρω τίποτα με κάτι άλλο
 

erevos

Active Member
Αν μιλάμε πάντως για υψηλά επίπεδα ανδρογόνων, το τσάι δυόσμου δείχνει βάσει ερευνών να δουλεύει:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17310494
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19585478
Εναλλακτικά της minox: http://www.hairlossgr.com/threads/Τοπικη-μεντα.10606/
και σε συμπλήρωμα: http://www.skroutz.gr/s/3381006/Lamberts-Peppermint-Oil-50mg-90-κάψουλες.html?from=most-popular&keyphrase=peppermint+oil+lamberts
Και η μέντα φαίνεται να έχει επίσης αντιανδρογόνο δράση, αλλά μικρότερη από τον δυόσμο. Εδώ: http://www.anabolicmen.com/foods-that-decrease-testosterone/ αναφέρει:http://www.anabolicmen.com/foods-that-decrease-testosterone/
"the peppermint tea at 20g/L reduced total testosterone levels by 23%, whereas the spearmint tea at 20g/L reduced total T by a whopping 51%. If you translate this into human dosages, 20g/L is the equivalent of steeping a cup of tea from 5 grams of tea leaves."
 
Τελευταία επεξεργασία:

fenia94

New Member
Το θέμα με την τοπική μέντα το παρακολουθώ αρκετό καιρό και λέω να ξεκινήσω απ αυτό. Αυτό με το δυόσμο δεν το γνώριζα erevos, σ ευχαριστώ πολύ!!
 

aggelos88

Active Member
Γυναικες με ΑΑ , τι αστειο ειναι αυτο παλι?? Οσο και να σας αραιωσουν δεν θα καραφλιασετε ποτε.

Παρτε ενα concealer σαν το Toppik η extentions και ειστε μια χαρα
 
Το θέμα με την τοπική μέντα το παρακολουθώ αρκετό καιρό και λέω να ξεκινήσω απ αυτό. Αυτό με το δυόσμο δεν το γνώριζα erevos, σ ευχαριστώ πολύ!!
Fenia η παρακάτω ποιότητα Μέντας θα σε βοηθήσει

http://groceries.asda.com/product/s...-digestive-health-200mg-capsules/910001568787

Όσο για τη Μινοξιδηλη θα συμφωνήσω απολύτως με τον FreeThinker
δεν θα σου προσφέρει τίποτα.

Με αυτή τη Μεντα Όμως που είναι ειδική για γυναικεια τριχόπτωση θα λύσεις το προβλημα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Free Thinker γιατί υπάρχει αυτή η πιθανότητα να μην δουλέψει; το regaine το βλέπω σαν τελευταία μου ελπίδα αν δεν καταφέρω τίποτα με κάτι άλλο

Γιατι η μινοξιδιλη δεν δουλευει με τον ιδιο τροπο σε ολους φενια. Νομιζω οτι δουλευει στα 2/3 των ασθενων ισως και λιγο παραπανω. Ετσι ειναι η φυση του φαρμακου, δεν ανταποκρινονται ολοι οι ανθρωποι δυστυχως.
 

fenia94

New Member
Άγγελε μακάρι να ταν αστείο αλλα δυστυχώς για μένα είναι πραγματικοτητα, όπως μπορείς να δεις και στις φωτο μου στην προηγούμενη σελίδα. Όσα toppik κι όσα εξτενσιον και να βάλεις δεν συγκρίνεται με το να έχεις τα δικά σου μαλλιά.
Γιώργο σ ευχαριστώ για τις κάψουλες. Τις έχεις δοκιμάσει; Εγώ αρχικά λέω να αρχίσω με τη λοσιόν μέντας και ύστερα θα δω.
FreeThinker νομίζω κατάλαβα τι εννοείς. Ας ελπίσουμε πάντως άμα χρειαστεί να βάλω..σε μένα να δουλέψει:ρ

Επίσης ήθελα απλά να αναφέρω ότι εδώ κι ένα μήνα έχω κάνει δύο αλλαγές στον τρόπο περιποίησης των μαλλιών μου: 1)χρησιμοποιώ φυτικό σαμπουάν και 2) δεν τα χτενίζω όταν είναι βρεγμένα. Μ' αυτόν τον τρόπο η τριχόπτωση έχει ελαττωθεί κατά πολύ, όχι ότι ήταν ποτέ υπερβολική, απλά τώρα έχει ελαχιστοποιηθεί θα έλεγα. Κάτι είναι κι αυτό!
 

cypress

Member
Fenia94 ο γιώργος_βιοχέρμπαλ δεν έχει δοκιμάσει κανένα από τα γιατροσόφια που προτείνει στους άλλους, για να σου φύγει η απορία.

Η γυναικεία αλωπεκία είναι πιο περίπλοκη από την ανδρική, εξελίσσεται πιο αργα και με άλλο παττερν. Ωστόσο είναι και αυτή κληρονομική και καλό θα ήταν να δεις αν μαμάδες, θειάδες γιαγιάδες έχουν τέτοιο πράγμα ενώ η χιαστί κληρονομικότητα από μπαμπα/παππού είναι λιγότερο πιθανή.
Το ριγκέιν δουλευέι στις περισσότερες περιπτώσεις αλλά θέλει μεγάλη υπομονή και γενικά χανονται τα αποτελέσματα αν σταματήσεις τη χρήση.
Δεν υπάρχουν άλλες σοβαρές επιλογές για λοσιόν πέρα από ριγκέιν, είναι η αλήθεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kolias

Active Member
η θεραπεια με το ριγκαιν ειναι προληπτικη οσο το συντομοτερο ξεκινησεις τοσο το καλυτερο. Μονοδρομος εκτος αν στο μελλον αλλαξει κατι........Σακουλες στα ματια ,μαυροι κυκλοι ,πρησμενη μουρη αλλα πιστευω στην περιπτωση σου η μονη λυση να μεινει για αρκετο καιρο το προβλημα σου απαρατηρητο, δυστηχως για ποσο καιρο θα φανει στην πορεια. Υπαρχουν ενναλακτικα και αλλες θεραπειες αλλα δεν πιστευω οτι θα μπεις στην διαδικασια να τραυματιζεις το κεφαλακι σου και τα διαφορα ελαια κανουν δουλιτσα αλλα το μαλλι με τον καιρο λαδωνει σε βαθμο που σε κουραζει και τα σταματας
 
Άγγελε μακάρι να ταν αστείο αλλα δυστυχώς για μένα είναι πραγματικοτητα, όπως μπορείς να δεις και στις φωτο μου στην προηγούμενη σελίδα. Όσα toppik κι όσα εξτενσιον και να βάλεις δεν συγκρίνεται με το να έχεις τα δικά σου μαλλιά.
Γιώργο σ ευχαριστώ για τις κάψουλες. Τις έχεις δοκιμάσει; Εγώ αρχικά λέω να αρχίσω με τη λοσιόν μέντας και ύστερα θα δω.
FreeThinker νομίζω κατάλαβα τι εννοείς. Ας ελπίσουμε πάντως άμα χρειαστεί να βάλω..σε μένα να δουλέψει:ρ

Επίσης ήθελα απλά να αναφέρω ότι εδώ κι ένα μήνα έχω κάνει δύο αλλαγές στον τρόπο περιποίησης των μαλλιών μου: 1)χρησιμοποιώ φυτικό σαμπουάν και 2) δεν τα χτενίζω όταν είναι βρεγμένα. Μ' αυτόν τον τρόπο η τριχόπτωση έχει ελαττωθεί κατά πολύ, όχι ότι ήταν ποτέ υπερβολική, απλά τώρα έχει ελαχιστοποιηθεί θα έλεγα. Κάτι είναι κι αυτό!
Fenia Αυτή η Μέντα είναι μόνο για γυναίκεια τριχόπτωση.

Τα ένζυμα στοις γυναίκες δεν μπλοκάρονται(ή ενεργοποιουνται) με τοις ίδιες ουσίες που μπλοκάρουν τα ένζυμα των ανδρών.

Αν δεις οι εταιρείες που κάνουν θεραπείες για τριχόπτωση εχουν διαφορετικό σκεύασμα για γυναίκες.

Εμένα ο πατέρας μου έχει τριχόπτωση λόγω μη απορρόφησης σιδήρου(γονίδιο κ αυτό) αλλά οχι ΑΑ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fenia94

New Member
Από γυναίκες στο σόι μου καμία δεν έχει τέτοιο θέμα... Μόνο ο ένας μου παππούς είχε καραφλίτσα όλο το πάνω μέρος μέχρι και πίσω. Αλλά τι να πω από τόσο μικρή αυτό το πράγμα.. Καλά που δεν είμαι και αγόρι δε θα χα τρίχα για τρίχα..
kolias μάλλον λες για το ρολλερ..θα το δοκιμάσω κι αυτό κάποτε που θα πάει..μπροστά στην απελπισία μου ποτέ δεν ξέρεις..εδώ είχα σκεφτεί για μεταμόσχευση χαχα:(
Για αρχή θα δοκιμάσω την μέντα πάντως κι ότι γίνει
 

kolias

Active Member
εχω παρατηρησει πολλες κυριες στην δουλεια μου να εχουν το ιδιο προβλημα με εσενα, για να σε ησυχασω εδω και 20 χρονια ειναι ακριβως οι ιδιες
 

kolias

Active Member
τα μαλλια τους ειναι λιγοτερα η αληθεια ειναι σε συγκριση με τις υπολοιπες αλλα καραφλα δεν εχουν σε καμμια περιπτωση
καποια μου ειπε σε ανυποπτο χρονο οτι χρησιμοποιει ριγκαιν στις περιοδους τριχοπτωσης
 

fenia94

New Member
Είναι κάπως παρήγορο αυτό που λες. Η αλήθεια είναι ότι όντως, σε σχέση με άντρες που βλέπουμε κάθε μέρα, το να δεις εκεί έξω γυναίκα με καράφλα είναι εξαιρετικά σπάνιο, ίσως να μην πετύχεις και ποτέ. Απ την άλλη αυτό το κάνει πιο αγχωτικό άμα είσαι εσύ η ...."τυχερή". Πάντως έμενα εξελίσσεται σχετικά αργά το πρόβλημα, ακόμα δεν το παρατηρείς εύκολα. Μακάρι να μείνει έτσι για πολλά χρόνια!
 
Μπλουζα