Ανδρογενετική αλωπεκία στα 21!:(

fenia94

New Member
Καλησπέρα παιδιά, ελπίζω να είστε όλοι καλά! Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ τον πόνο μου( :ρ) και παράλληλα να ρωτήσω κάποιες απορίες που έχω.

Είμαι κοπέλα, 21 χρονών και το «πρόβλημα» μου ξεκίνησε γύρω στα 17 όταν τυχαία η αδερφή μου με πείραζε και μου έλεγε ότι έχω «καραφλίτσα». Έκτοτε τσέκαρα που και που τα μαλλιά μου με τη βοήθεια δεύτερου καθρέφτη στο μπάνιο να δω πως φαίνονται. Και όντως στην κορυφή του κεφαλιού μου η χωρίστρα δεν τελείωνε «φυσιολογικά» αλλά σαν να «άνοιγε» κάπως.. Δεν ασχολήθηκα και πολύ γιατί δεν ήταν κάτι τρομερά εμφανές και όλοι μου έλεγαν ότι έτσι είμαι από μικρή και είναι ο τύπος της χωρίστρας μου προφανώς. Όμως τσεκάροντας κάποιες φωτογραφίες που ήμουν με σκυφτό το κεφάλι μέσα σ αυτά τα χρόνια, παρατήρησα ότι αρχίζει να φαίνεται άσχημη η αραίωση στην κορυφή μου. Άρχισε να μου γίνεται έμμονη ιδέα ειδικά τα τελευταία 2 χρόνια. Και δεν έμεινε απλώς μια έμμονη ιδέα αλλά πλέον έχει γίνει μια εφιαλτική πραγματικότητα..

Το Μάιο του 14 πήγα πρώτη φορά σε δερματολόγο και μου είπε ότι έχω λεπτή μεσογειακή τρίχα και να μην ανησυχώ. Παρόλα αυτά μου χε γράψει μια συνταγή με μινοξιδίλη για να την κάνω για δυο μήνες και τέλος, ίσα για να αυξήσω λίγο την τριχοφυΐα στην περιοχή μου είπε. Δυο μήνες πριν..Δεκέμβρη του 15, πήγα σε άλλη δερματολόγο..η οποία και διέγνωσε αυτό που φοβόμουν. Μου είπε ότι η κατανομή της τριχόπτωσης δείχνει ΑΑ και μου έγραψε 6 ψεκασμούς με rogaine 2% πρωί-βράδυ.

Τρομερή η απογοήτευση κι η στενοχώρια δεδομένου ότι το μαλλί μου ήταν πάντα το ατού της εμφάνισης μου, αυτό που ένιωθα να με απογειώνει. Γενικότερα θα έλεγα ότι είμαι μια εμφανίσιμη κοπέλα και νιώθω ότι δέχτηκα ένα γερό χτύπημα. Στην πηγή της αυτοπεποίθησης κάθε γυναίκας ….στα μαλλιά …στην ηλικία των 20 μόλις!! Είναι πολύ άσχημο γιατί απ την οικογένεια μου ο μόνος που χε καράφλα ήταν ο παππούς μου. Ο άλλος μου παππούς είχε φουλ μαλλί και οι γονείς μου κι οι δυο μια χαρά μαλλιά. Ο μπαμπάς μου να φανταστείτε τώρα στα 57 του έχει αρχίσει να εμφανίζει μια αραίωση αλλά δεν έχει καν καράφλα το μαλλί του είναι σε πολύ καλή κατάσταση για την ηλικία του! Κι εγώ απ τα 20; Και όντας κοπέλα;;:((

Το rogaine δεν το χω αρχίσει.. θέλω πρώτα να δοκιμάσω πιο ήπιες μεθόδους όπως συμπληρώματα σιδήρου σε συνδυασμό με φυτικό σαμπουάν και έλαια δεντρολίβανου, δαφνέλαιου και μασάζ για να δω μήπως υπάρξει κάποια βελτίωση… Σχετικά με το σίδηρο, είχα από το γυμνάσιο έλλειψη και έπαιρνα χάπια, αλλά τα χα κόψει μετά από κάποιο διάστημα κι έκτοτε δεν έχω ξαναπάρει. Γενικά δεν είναι του στυλ μου να ακολουθώ πιστά κάποια φαρμακευτική αγωγή γιατί ξεχνιέμαι, βαριέμαι κτλ.. Γι αυτό το λόγο αγχώνομαι και σχετικά με το rogaine..επειδή θέλει αυστηρή δοσολογία. Και για όλη σου τη ζωή ….κάθε μέρα.! Μου φαίνεται τρομακτικό και ψυχοφθόρο. Πέρα απ αυτό, απ όσο διάβασα απαγορεύεται η χρήση του κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ρώτησα τη δερματολόγο σχετικά μ' αυτό και με ειρωνεύτηκε λέγοντας μου: «σκοπεύεις να μείνεις έγκυος;» Γενικά οι δερματολόγοι που πήγα ήταν είρωνες και όταν τους ρώταγα πράγματα για το φάρμακο για να ξέρω περί τίνος πρόκειται ή δεν μου απάνταγαν ή με ειρωνευόντουσαν και εκνευρίζονταν ή μίλαγαν απότομα. Δεν σκοπεύω να μείνω έγκυος από τώρα αλλά εφόσον αυτό το φάρμακο είναι για μια ζωή δεν πρέπει να ξέρω τι θα πάω να βάλω στο κεφάλι μου;; Δεν πρέπει να με ενημερώσουν σχετικά, κι από μόνες τους κιόλας; Μη μιλήσω για τις παρενέργειες..

Τελοσπάντων για να μη σας κουράσω περισσότερο… εγώ είδα ότι rogaine σε μορφή αφρού 5% που είναι για γυναίκες το χρησιμοποιούν ευρέως κάποιες στην Αμερική οι οποίες δεν έχουν καν ΑΑ και απλά έχουν κάποια «αδύναμα» σημεία ή θέλουν να έχουν πιο πυκνά μαλλιά. Μιλάω για καθημερινές κοπέλες από youtube που είδα βίντεο τους. Μάλιστα στην Αμερική το αγοράζεις και χωρίς συνταγή γιατρού, υπάρχει παντού(δεν νομίζω να γίνεται κι εδώ, δεν ξέρω). Τελικά όσοι το χρησιμοποιείτε πιστεύετε ότι είναι μια καλή λύση, έστω κι αν είναι εφ' όρου ζωής; Ή μειώνεται με τα χρόνια η δράση του και η φαλάκρα γίνεται αναπόφευκτη;;; επίσης αν το αρχίσω μπορώ για ένα διάστημα να το παίρνω κάθε μέρα όπως και πρέπει, και μετά από αυτό το διάστημα να μειώσω τη δόση του; Υπάρχει η πιθανότητα αν το κάνω σε στυλ «συντήρησης» μειώνοντας το με τον καιρό να φτάσω σε σημείο όπου θα ξαναχάσω τα μαλλιά μου; (να σημειώσω ότι η αραίωση δεν είναι ακόμα ορατή σε τρίτους αλλά μόνο σε μένα και αυτό όταν κυρίως κοιτάω τα μαλλιά μου με δεύτερο καθρέφτη στην κορυφή, στο καθρέφτη του μπάνιου, που πέφτει πάνω τους το φως, με αποτέλεσμα να φαίνεται έντονα το κρανίο μου και να μπορώ να διακρίνω ξεκάθαρα τη σοβαρότητα του προβλήματος)
Επισυνάπτω και τις εξετάσεις μου:
Θυροειδής TSH: 2.0 (Φυσιολογικές τιμές: 0.2-5.4)
FT3: 5.7 (Φ.Τ.: 3.10-6.80)
FT4: 1.3 (Φ.Τ.: 0.8-2.0)
Τεστοστερόνη ολική: 46 (Φ.Τ.: 15-70)
17-OH-PRG: 2.10 (Φ.Τ.: 0.3-3.3)
Αντι-πυρηνικά: 1:80 Αρνητικό
Σίδηρος ορού: 91 (Φ.Τ.: 50-170)
Φερριτίνη ορού: 28.67 (Φ.Τ.: 5-140)
Προλακτίνη: 11.60 (Φ.Τ.: 2.8-29.0)
DHEA-S: 4.67 (Φ.Τ.: 0.50-5.40)
D4-Ανδροστενεδιόνη: 1.34 (Φ.Τ.: 1.00-3.80)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

letssee

Member
Καλησπέρα παιδιά, ελπίζω να είστε όλοι καλά! Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ τον πόνο μου( :ρ) και παράλληλα να ρωτήσω κάποιες απορίες που έχω.

Είμαι κοπέλα, 21 χρονών και το «πρόβλημα» μου ξεκίνησε γύρω στα 17 όταν τυχαία η αδερφή μου με πείραζε και μου έλεγε ότι έχω «καραφλίτσα». Έκτοτε τσέκαρα που και που τα μαλλιά μου με τη βοήθεια δεύτερου καθρέφτη στο μπάνιο να δω πως φαίνονται. Και όντως στην κορυφή του κεφαλιού μου η χωρίστρα δεν τελείωνε «φυσιολογικά» αλλά σαν να «άνοιγε» κάπως.. Δεν ασχολήθηκα και πολύ γιατί δεν ήταν κάτι τρομερά εμφανές και όλοι μου έλεγαν ότι έτσι είμαι από μικρή και είναι ο τύπος της χωρίστρας μου προφανώς. Όμως τσεκάροντας κάποιες φωτογραφίες που ήμουν με σκυφτό το κεφάλι μέσα σ αυτά τα χρόνια, παρατήρησα ότι αρχίζει να φαίνεται άσχημη η αραίωση στην κορυφή μου. Άρχισε να μου γίνεται έμμονη ιδέα ειδικά τα τελευταία 2 χρόνια. Και δεν έμεινε απλώς μια έμμονη ιδέα αλλά πλέον έχει γίνει μια εφιαλτική πραγματικότητα..

Το Μάιο του 14 πήγα πρώτη φορά σε δερματολόγο και μου είπε ότι έχω λεπτή μεσογειακή τρίχα και να μην ανησυχώ. Παρόλα αυτά μου χε γράψει μια συνταγή με μινοξιδίλη για να την κάνω για δυο μήνες και τέλος, ίσα για να αυξήσω λίγο την τριχοφυΐα στην περιοχή μου είπε. Δυο μήνες πριν..Δεκέμβρη του 15, πήγα σε άλλη δερματολόγο..η οποία και διέγνωσε αυτό που φοβόμουν. Μου είπε ότι η κατανομή της τριχόπτωσης δείχνει ΑΑ και μου έγραψε 6 ψεκασμούς με rogaine 2% πρωί-βράδυ.

Τρομερή η απογοήτευση κι η στενοχώρια δεδομένου ότι το μαλλί μου ήταν πάντα το ατού της εμφάνισης μου, αυτό που ένιωθα να με απογειώνει. Γενικότερα θα έλεγα ότι είμαι μια εμφανίσιμη κοπέλα και νιώθω ότι δέχτηκα ένα γερό χτύπημα. Στην πηγή της αυτοπεποίθησης κάθε γυναίκας ….στα μαλλιά …στην ηλικία των 20 μόλις!! Είναι πολύ άσχημο γιατί απ την οικογένεια μου ο μόνος που χε καράφλα ήταν ο παππούς μου. Ο άλλος μου παππούς είχε φουλ μαλλί και οι γονείς μου κι οι δυο μια χαρά μαλλιά. Ο μπαμπάς μου να φανταστείτε τώρα στα 57 του έχει αρχίσει να εμφανίζει μια αραίωση αλλά δεν έχει καν καράφλα το μαλλί του είναι σε πολύ καλή κατάσταση για την ηλικία του! Κι εγώ απ τα 20; Και όντας κοπέλα;;:((

Το rogaine δεν το χω αρχίσει.. θέλω πρώτα να δοκιμάσω πιο ήπιες μεθόδους όπως συμπληρώματα σιδήρου σε συνδυασμό με φυτικό σαμπουάν και έλαια δεντρολίβανου, δαφνέλαιου και μασάζ για να δω μήπως υπάρξει κάποια βελτίωση… Σχετικά με το σίδηρο, είχα από το γυμνάσιο έλλειψη και έπαιρνα χάπια, αλλά τα χα κόψει μετά από κάποιο διάστημα κι έκτοτε δεν έχω ξαναπάρει. Γενικά δεν είναι του στυλ μου να ακολουθώ πιστά κάποια φαρμακευτική αγωγή γιατί ξεχνιέμαι, βαριέμαι κτλ.. Γι αυτό το λόγο αγχώνομαι και σχετικά με το rogaine..επειδή θέλει αυστηρή δοσολογία. Και για όλη σου τη ζωή ….κάθε μέρα.! Μου φαίνεται τρομακτικό και ψυχοφθόρο. Πέρα απ αυτό, απ όσο διάβασα απαγορεύεται η χρήση του κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ρώτησα τη δερματολόγο σχετικά μ' αυτό και με ειρωνεύτηκε λέγοντας μου: «σκοπεύεις να μείνεις έγκυος;» Γενικά οι δερματολόγοι που πήγα ήταν είρωνες και όταν τους ρώταγα πράγματα για το φάρμακο για να ξέρω περί τίνος πρόκειται ή δεν μου απάνταγαν ή με ειρωνευόντουσαν και εκνευρίζονταν ή μίλαγαν απότομα. Δεν σκοπεύω να μείνω έγκυος από τώρα αλλά εφόσον αυτό το φάρμακο είναι για μια ζωή δεν πρέπει να ξέρω τι θα πάω να βάλω στο κεφάλι μου;; Δεν πρέπει να με ενημερώσουν σχετικά, κι από μόνες τους κιόλας; Μη μιλήσω για τις παρενέργειες..

Τελοσπάντων για να μη σας κουράσω περισσότερο… εγώ είδα ότι rogaine σε μορφή αφρού 5% που είναι για γυναίκες το χρησιμοποιούν ευρέως κάποιες στην Αμερική οι οποίες δεν έχουν καν ΑΑ και απλά έχουν κάποια «αδύναμα» σημεία ή θέλουν να έχουν πιο πυκνά μαλλιά. Μιλάω για καθημερινές κοπέλες από youtube που είδα βίντεο τους. Μάλιστα στην Αμερική το αγοράζεις και χωρίς συνταγή γιατρού, υπάρχει παντού(δεν νομίζω να γίνεται κι εδώ, δεν ξέρω). Τελικά όσοι το χρησιμοποιείτε πιστεύετε ότι είναι μια καλή λύση, έστω κι αν είναι εφ' όρου ζωής; Ή μειώνεται με τα χρόνια η δράση του και η φαλάκρα γίνεται αναπόφευκτη;;; επίσης αν το αρχίσω μπορώ για ένα διάστημα να το παίρνω κάθε μέρα όπως και πρέπει, και μετά από αυτό το διάστημα να μειώσω τη δόση του; Υπάρχει η πιθανότητα αν το κάνω σε στυλ «συντήρησης» μειώνοντας το με τον καιρό να φτάσω σε σημείο όπου θα ξαναχάσω τα μαλλιά μου; (να σημειώσω ότι η αραίωση δεν είναι ακόμα ορατή σε τρίτους αλλά μόνο σε μένα και αυτό όταν κυρίως κοιτάω τα μαλλιά μου με δεύτερο καθρέφτη στην κορυφή, στο καθρέφτη του μπάνιου, που πέφτει πάνω τους το φως, με αποτέλεσμα να φαίνεται έντονα το κρανίο μου και να μπορώ να διακρίνω ξεκάθαρα τη σοβαρότητα του προβλήματος)
Επισυνάπτω και τις εξετάσεις μου:
Θυροειδής TSH: 2.0 (Φυσιολογικές τιμές: 0.2-5.4)
FT3: 5.7 (Φ.Τ.: 3.10-6.80)
FT4: 1.3 (Φ.Τ.: 0.8-2.0)
Τεστοστερόνη ολική: 46 (Φ.Τ.: 15-70)
17-OH-PRG: 2.10 (Φ.Τ.: 0.3-3.3)
Αντι-πυρηνικά: 1:80 Αρνητικό
Σίδηρος ορού: 91 (Φ.Τ.: 50-170)
Φερριτίνη ορού: 28.67 (Φ.Τ.: 5-140)
Προλακτίνη: 11.60 (Φ.Τ.: 2.8-29.0)
DHEA-S: 4.67 (Φ.Τ.: 0.50-5.40)
D4-Ανδροστενεδιόνη: 1.34 (Φ.Τ.: 1.00-3.80)[/QUOTE

Καλωσήρθες στο φορουμ αρχικά. Το ότι οι γονείς σου δεν έχουν θέμα με τα μαλλιά τους είναι κάτι πολύ θετικό γιατί η τριχόπτωση σου έτσι κατά πάσα πιθανότητα δεν οφείλεται σε
γονίδια αλλά σε κάτι που πρέπει να αλλάξεις και αυτό κατά πάσα πιθανότητα είναι αυτό που ανέφερες δηλαδή η έλλειψη σιδήρου που είναι μια από τις πιο κοινές αιτίες τριχόπτωσης σε γυναίκες. Όσον αφορά τις εξετάσεις που πόσταρες δεν έχω τις γνώσεις να τις κρίνω ωστόσο να πω ότι επειδή είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια δε σημαίνει απαραίτητα κάτι καθώς μέλη του φόρουμ που έπαιρναν φιναστερίδη (φάρμακο για την ανδρική τριχόπτωση) και κάναν τακτικά ορμονικές εξετάσεις με αποτελέσματα μέσα στα επιτρεπτά όρια εμφάνισαν σοβαρές παρενέργειες και αναγκάστηκαν να την κόψουν. Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου που πρέπει να κάνεις είναι να λύσεις το θέμα με τον σίδηρο που έχεις με φυσικό τρόπο και όχι συμπληρώματα. Αυτό γίνεται με σωστή διατροφή. Επίσης καλό θα ήταν να ακολουθήσεις μια φυσική θεραπεία και να μην ταλαιπωρείς τα μαλλιά σου με σφιχτά χτενίσματα και σαμπουάν από τα σουπερ μαρκετ καθώς και μείωση του στρες και ποιοτικό ύπνο. Ενημερώσου για την φυσιολογία της τρίχας για να μπορείς να κρίνεις τι κανει καλό στα μαλλιά. Παραθέτω ένα βίντεο από youtube
καθώς και αυτό το site σχετικά με δίαιτα http://www.the-healthy-diet-paradise.com/. Βασικά το πρόβλημα σου πιστεύω είναι καθαρά θέμα δίαιτας εκτός αν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας και παίρνεις άλλα φάρμακα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sandy

Active Member
Καλησπερα Φενια!
Σε συμπονώ γιατι γνωρίζω τι εστι τριχοπτωση στις γυναίκες !
Λοιπόν θα σε βοηθήσω όσο μπορω επι του θέματος !

Πρώτον για τις εξετασεις που εκανες δεν γνωρίζω να σ πω αν ειναι οκ μόνο του θυροειδη γνωρίζω τα οποια ειναι σούπερ αλλά δεν εκανες για χασιμοτο εξέταση ειναι η λεγόμενη θυροειδιτιδα !θα σ πρότεινα να την κανεις εγω τυχαία την ανακάλυψα όταν ξεκίνησε η τριχοπτωση αλλά κ που την εχω δεν μπορω να κάνω τιποτα μέχρι στιγμής, κάποια στιγμή ομως θα μου το γυρίσει σε υποθυρεοειδισμό αλλά πρέπει να μην στεναχωριέμαι κ να μην εχω εντάσεις γτ ειναι αυτοάνοσο κ θέλει προσοχή!

Δεύτερον ψάξε καλα όλες τις ορμονικές οπως για σύνδρομο πολυκυστικών η για
Υπερανδρογοναιμία βιοχημικά δηλ. αυξημένα επίπεδα ανδρικών ορμονών στο αίμα ή
Κλινική υπερναδρογοναιμία: ακμή των ενηλίκων, υπερτρίχωση, τριχόπτωση

Τρίτον θα έπαιρνα κ Τρίτη γνώμη δερματολόγου ! Τριχοσκοπηση εκανες;
Άμα δεν εχεις κανει καλο θα ηταν να κανεις η τριχοριζογραμμα να δεις που πατάς κ που βρίσκεσαι στο περίπου! Την μινοξ μην την απορρίπτεις εάν εχεις ΑΑ πρέπει να την ξεκινήσεις οπωσδήποτε ειναι η γνώμη μ να μην αφήσεις αλλο να προχωρήσει η υπάρχουσα κατάσταση ,την χρησιμοποιούν εκατομμύρια άνθρωποι ,μαζί με μινοξ θα ξεκινούσα κ ρολλερ με δαφνελαιο αλλά ολα αυτα θέλουν προγραμμα κ σωστή μέθοδο μην τα χρησιμοποιήσεις ολα με την πρώτη κ τρελαθείς !

Τέταρτον άμα εχεις έλλειψη σιδήρου δεν καταλαβαίνω τον λόγο να μην πάρεις το χρειάζεται ο οργανισμός σου κ να μην τα φοβάσαι ! Κ εγω εχω έλλειψη ψευδαργύρου κ παιρνω συμπλήρωμα ! Ψάξε αυτο με το σίδηρο μπορει να προκαλέσει τριχοπτωση ,αδύναμα μαλλιά κτλ!
 

fenia94

New Member
Sandy σ ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σου!
Σχετικά με το σίδηρο... Τον τελευταίο χρόνο ένιωθα απίστευτη κούραση και νυσταζα συνέχεια, δεν είχα καθόλου ενέργεια..ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι έφταιγε αυτό. Όμως στις εξετάσεις ήταν φυσιολογικοτατος(91) και υψηλότερος σε σχέση με παλιές εξετάσεις. Είχα μια κρυφή ελπίδα ότι μπορεί να φταίει ο σίδηρος για όλα αυτά και άμα πάρω χάπια να δυναμώσουν και τα μαλλιά μου, αλλά οι εξετάσεις μου ήταν όλες τέλειες. Μέχρι και του θυρεοειδή που έχω απλή βρογχοκήλη και τάση για υποθυροειδισμο είναι πολύ καλές, δεν έδειξαν κάτι. Οπότε το μόνο που μένει είναι ότι όντως έχω ΑΑ.

Επίσης το μόνο που μου έκαναν οι δερματολόγοι είναι να με κοιτάξουν κάτω απ το φως και το φακό που έχουν τον ειδικό. Τους ρώτησα για τριχοριζογραμμα λένε δεν χρειάζεται και η μια μου είπε ότι κάνουν μόνο σε περιπτώσεις που υπάρχει αμφιβολία και κάτι τέτοια. Τριχοσκόπηση δεν ξέρω τι είναι, δεν είναι το ίδιο ε; Επίσης δεν ξέρω αν κάνουν τριχοριζογραμμα εκτός Αθηνών γιατί εγώ μένω επαρχία.

Όσο για το χασιμοτο κάπου το 'χω ξαναδιαβάσει μέσα στο φόρουμ αλλά μιας και το συστηνεις και συ θα το ψάξω οπωσδήποτε. Σχετικά με την υπερανδρογοναιμια και το σύνδρομο πολυκυστικων πρέπει να απευθυνθώ σε ενδοκρινολογο;
 

Sandy

Active Member
Άμα ειναι οκ ο Σίδηρος τότε να μην πάρεις συμπλήρωμα δες κ την φεριτίνη σου οπωσδήποτε παίζει κ αυτη σημαντικό ρόλο ειναι οι αποθήκες σιδήρου !

Ειχες ποτέ έντονη ξαφνική τριχοπτωση; Η απλα ξεκίνησε σταδιακά να αραιωνεις; Κ η αραίωση που βλέπεις ειναι μόνο εκεί που περιγράφεις τοπικά πισω στην χωρίστρα; Η βλέπεις μια διάχυτη αραίωση ;

Τριχοριζογραμμα κ τριχοσκοπηση ειναι το ίδιο ! Απλα εγω πάντα προτείνω 100% την τριχοσκοπηση γτ βλέπεις μαζί με τον γιατρό εκείνη την ώρα την κατάσταση του Μάλλιου σ, αν εχεις αδύναμες Φύτρες την απόσταση των θυλάκων μεταξύ τους ,κτλ βλέπει ολόκληρο το κεφάλι πισω κροτάφους χωρίστρα κτλ κ σου κρατά φάκελο για την πορεία της οποίας θεραπείας κ αν κανεις! Δυστυχώς μένεις εκτός κ δεν ξερω να σ προτείνω κάποιον δερματολόγο !

Αυτο που κάνουν οι δερματολόγοι που σε κοιτούν κουνάνε τα μαλλιά φυσάνε τα μαλλιά η και εγω δεν ξερω τι ,,,ειναι π@π@ριες συγχωραμε για την έκφραση αλλά εχει τύχει να φύγω απο συγκεκριμένο δερματολόγο κάνοντας φασαρία με τον συγκεκριμένο τροπο που εξέτασε κ τον είχα ρωτήσει μόλις μπήκα !
 

Sandy

Active Member
Ξέχασα να σου απαντήσω για τις πολυκυστικες νομιζω κ οι δυο μπορούν να σου γράψουν τις εξετασεις για ολα τα γυναικολογικά ενδοκρινολόγος κ γυναικολόγος ! Εγω θα πήγαινα κ σε γυναικολόγο κ σε ενδοκρινολόγο για να το ψάξω βαθύτερα το θέμα!
Ελπίζω να σε βοήθησα ότι αλλο θες ρωτάς!
 

fenia94

New Member
Θυμάμαι στο γυμνάσιο έπιανα κάθε μέρα στο σχολείο τα μαλλιά μου ουρά και τότε ξεκίνησα να χω έντονη τριχόπτωση. Σήμερα δε θα έλεγα ότι έχω έντονη τριχόπτωση, δηλαδή περνάω το χέρι απ τα μαλλιά μου και δε βγάζω καμία τρίχα. Μόνο όταν λούζομαι βγάζω αρκετές. Αλλά απ όσο έχω καταλάβει ίσως να μην παίζει τόσο ρόλο η τριχόπτωση άλλα ο βαθμός αναπλήρωσης των τριχών και η σταδιακή λέπτυνση της τρίχας. Εμένα έχω την εντύπωση ότι αρχίζουν και λεπταίνουν. Το πρόβλημα ξεκίνησε από την κορυφή του κεφαλιού όπου και είναι πιο έντονο αλλά μου φαίνεται ότι επεκτείνεται και στην υπόλοιπη χωρίστρα σιγά σιγά. Με την έννοια ότι λεπταίνουν οι τρίχες.

Επειδή πήγα και στην κλινική b.k. πρέπει να μου έκαναν εκεί τριχοσκοπηση. Μου έβαλε στο μαλλί μου κάτι σαν φακό και μου έβγαλε φωτογραφίες τα μαλλιά σε διάφορα σημεία σε μεγέθυνση. Και μετά μου εξηγούσε ότι κάποιες τρίχες είναι πιο λεπτές σε σχέση με άλλες κι ότι ορισμένα σημεία είναι πιο αραιωμένα(στην κορυφή).

Εσύ ακολουθείς θεραπεία με rogaine; Είσαι ευχαριστημένη; Σκέφτηκα αν το ξεκινήσω να το παίρνω ας πούμε για 3 μήνες κάθε μέρα και μετά σταδιακά να το μειώνω μέχρι να φτάσω σ ένα επίπεδο συντήρησης. Αλλά δεν ξέρω αν έχει βάση η λογική μου ή ποιο θα ναι αυτό το επίπεδο συντήρησης. Θα ρωτήσω και τη δερματολόγο όταν θα πάω να δει τις εξετάσεις μου αλλά γενικά όλο διφορούμενα μου απαντάνε σ' ότι τους ρωτάω και σαν να μην θέλουν να βοηθήσουν. Μάλλον θα πάω και σ' άλλο δερματολόγο.
 

fenia94

New Member
letssee Με συγχωρείς αλλά τώρα είδα την απάντηση σου! Όσον αφορά το σίδηρο κι εγώ αυτό νόμιζα αλλά ήταν απόλυτα φυσιολογικός στις εξετάσεις και ανεβασμένος. Κι η φερριτινη ήταν ανεβασμένη όχι τόσο πολύ αλλά ήταν. Επίσης το ότι η τριχόπτωση εστιάζεται στην κορυφή και στην κεντρική χωρίστρα με κάνει να πιστεύω ότι δυστυχώς είναι ΑΑ. Σ' ευχαριστώ πολύ για το βίντεο και το σαιτ! Θα ήθελα στην αρχή να το πολεμήσω με φυσικές μεθόδους οπότε κι η διατροφή παίζει σημαντικό ρόλο μαζί με φυτικά σαμπουάν και μασάζ που σκοπεύω να κάνω. Το rogaine θα ναι η έσχατη λύση μετά από αυτά..
 

letssee

Member
Δεν εχει σημασια το ονομα αν είναι δηλαδη ΑΑ η κατι άλλο. Μη χαλιέσαι δηλαδή οτι έχεις ταχα καποιο κουσούρι μιας καιοι περισσότεροι ανθρωποι έχουν το γονίδιο της τριχόπτωσης και εξαρτάται από τον τρόπο ζωής αν θα εμφανιστεί. Η διατροφή ειναι ο σημαντικότερος παράγοντας στην τριχόπτωση και μετά η θετική ψυχολογία και σκέψη κατά την άποψη μου διάβασε προσεκτικα το site στον τομεα για τη hairlossdiet
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@fenia94 ποιο το νόημα να γυρνάς από δερματολόγο σε δερματολόγο και να σου λέει ο ένας το κοντό του, ο άλλος το μακρύ του και στο τέλος το μόνο που μπορούν να προτείνουν είναι μινοξιδίλη?
Θα μου πεις και τι να κάνω...Μακάρι να υπήρχε μια λύση για όλα και για όλους, αλλά δεν υπάρχει. Η ψυχολογική σου κατάσταση είναι απόλυτα κατανοητή από τα μέλη εδώ λόγω του κοινού προβλήματος. Σαφώς η γυναικεία τριχόπτωση είναι πολύ πιο ψυχοφθόρα και ακόμα πιο δύσκολη να αντιμετωπιστεί σε σχέση με των ανδρών.
Καταρχήν θα ήταν καλό αν μπορείς να ανεβάσεις 2-3 φότο να έχουμε μια εικόνα.

Κατά δεύτερον το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αρχίσεις να αποκλείεις όσο περισσότερα πράγματα μπορείς ως πιθανή αιτία.
Ως γνώμη εγώ θα ξεκινούσα από έναν καλό ενδοκρινολόγο. Από τις εξετάσεις σου αυτό που θα μπορούσε να ψαχτεί λίγο περισσότερο, είναι η dhea - dhea-s μιας και ανήκει στα ανδρογόνα.
Εντελώς περιληπτικά η dhea εκκρίνεται από τα επινεφρίδια και σε εσάς τις γυναίκες και από τις ωοθήκες. Μέσω ενός στεροειδές ενζύμου υπάρχει μετατροπή από dhea σε dhea-s και το αντίθετο. Οι διαφορές τους αφορά ένα θειικό μόριο. Τέσπα, για να μην σε μπερδεύω με αυτά που θέλω να καταλήξω.

- Αν πάρουμε για αρχή ως πρόβλημα τα επινεφρίδια, αφορούν έντονο ψυχολογικό στρες. Η dhea αυξάνεται από τα επινεφρίδια ως αναστολέας της κορτιζόλης. (υπάρχουν και άλλες ορμόνες των επινεφριδίων αλλά προς το παρόν εστιάζουμε σε αυτές) Η κορτιζόλη είναι η ορμόνη του στρες. Όσο περισσότερο το στρες που μας καταβάλλει, τόσο περισσότερη κορτιζόλη εκκρίνεται μέσω αύξησης της Αδρενοκορτικοτρόπου ορμόνης (ACTH) από την υπόφυση κατά τη διάρκεια του ύπνου.
Επειδή είσαι νέα ακόμα, τα επινεφρίδια σου μπορούν να εξισορροπούν αυτή την απαίτηση αύξησης της κορτιζόλης με το να μετατρέπουν ένα μέρος της acth σε dhea ώστε να την ανταγωνιστεί. Όσο μεγαλώνουμε όμως, τα επινεφρίδια εξαντλούνται (το λεγόμενο adrenal fatigue) και η dhea αρχίζει να μειώνεται και η κορτιζόλη αυξάνεται.

Όλη αυτή η διαδικασία που σου περιέγραψα, είναι μια φυσιολογική χημική αντίδραση του οργανισμού. Δηλαδή όταν υπάρχει αυξημένο στρες, οι ορμόνες αυτές σε βοηθούν να ανταποκριθείς και μετά γυρίζουν στα φυσιολογικά τους. Αν όμως είσαι μόνιμα σε αυξημένο στρες και το πρόβλημα καταλήγει να είναι χρόνιο, όλη αυτή η διαδικασία παραμένει μόνιμα σε εγρήγορση. Θα μπορούσε πχ να είσαι σε αυτή την κατάσταση από τότε που όπως λες σου έγινε εμμονή και το πρόβλημα σιγά σιγά χειροτέρεψε.

- Δεύτερο πρόβλημα αυξημένης dhea, αφορά σε σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών το οποίο είναι σήμα κατατεθέν για τη γυναικεία αλωπεκία. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να το ψάξεις με το γιατρό σου.

Εστίασα στην dhea γιατί όπως σου είπα θεωρείται ανδρογόνο και έχει κατηγορηθεί πολλές φορές ως αιτία τριχόπτωσης στις γυναίκες. Μπορεί να είσαι εντός του φυσιολογικού ορίου, αλλά παραμένει υψηλή και μπορεί κατά περιόδους να ξεπερνά και αυτά τα όρια.
Το γιατί τώρα μπορεί να σου προκαλέσει ευαισθησία στο θύλακα και γιατί σε άλλες γυναίκες όχι, είναι ένα ολόκληρο κεφάλαιο από μόνο του.

Όλα αυτά δεν στα ανέφερα ούτε για να σε μπερδέψω, ούτε για να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο μιας και η dhea είναι μεγάλο ρίσκο η ρύθμισή της με άλλα μέσα. (πχ αντισυλληπτικά χάπια) και ούτε φυσικά σημαίνει πως αυτή ευθύνεται για την κατάσταση που βλέπεις στον καθρέπτη.

Ένας φυσιολογικός τρόπος να πέσει λίγο, είναι η σωστή διατροφή, με όσο το δυνατόν λιγότερη ζωική πρωτείνη και κυρίως άσκηση.

Δεν ξέρω τον τρόπο ζωής σου ή αν νιώθεις ότι έχεις καθόλου παραπάνω κιλά σε σχέση με πιο πριν, αλλά είτε έχει σχέση με την τριχόπτωση είτε όχι, η αλλαγή του τρόπου ζωής καθώς και ο τρόπος που την βλέπεις αυτή, θα σε βοηθήσει να αποφύγεις και άλλα προβλήματα σε περίπτωση που όντως όλα αυτά που σου είπα έχουν κάποια σχέση.
 
Καλησπέρα παιδιά, ελπίζω να είστε όλοι καλά! Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ τον πόνο μου( :ρ) και παράλληλα να ρωτήσω κάποιες απορίες που έχω.

Είμαι κοπέλα, 21 χρονών και το «πρόβλημα» μου ξεκίνησε γύρω στα 17 όταν τυχαία η αδερφή μου με πείραζε και μου έλεγε ότι έχω «καραφλίτσα». Έκτοτε τσέκαρα που και που τα μαλλιά μου με τη βοήθεια δεύτερου καθρέφτη στο μπάνιο να δω πως φαίνονται. Και όντως στην κορυφή του κεφαλιού μου η χωρίστρα δεν τελείωνε «φυσιολογικά» αλλά σαν να «άνοιγε» κάπως.. Δεν ασχολήθηκα και πολύ γιατί δεν ήταν κάτι τρομερά εμφανές και όλοι μου έλεγαν ότι έτσι είμαι από μικρή και είναι ο τύπος της χωρίστρας μου προφανώς. Όμως τσεκάροντας κάποιες φωτογραφίες που ήμουν με σκυφτό το κεφάλι μέσα σ αυτά τα χρόνια, παρατήρησα ότι αρχίζει να φαίνεται άσχημη η αραίωση στην κορυφή μου. Άρχισε να μου γίνεται έμμονη ιδέα ειδικά τα τελευταία 2 χρόνια. Και δεν έμεινε απλώς μια έμμονη ιδέα αλλά πλέον έχει γίνει μια εφιαλτική πραγματικότητα..

Το Μάιο του 14 πήγα πρώτη φορά σε δερματολόγο και μου είπε ότι έχω λεπτή μεσογειακή τρίχα και να μην ανησυχώ. Παρόλα αυτά μου χε γράψει μια συνταγή με μινοξιδίλη για να την κάνω για δυο μήνες και τέλος, ίσα για να αυξήσω λίγο την τριχοφυΐα στην περιοχή μου είπε. Δυο μήνες πριν..Δεκέμβρη του 15, πήγα σε άλλη δερματολόγο..η οποία και διέγνωσε αυτό που φοβόμουν. Μου είπε ότι η κατανομή της τριχόπτωσης δείχνει ΑΑ και μου έγραψε 6 ψεκασμούς με rogaine 2% πρωί-βράδυ.

Τρομερή η απογοήτευση κι η στενοχώρια δεδομένου ότι το μαλλί μου ήταν πάντα το ατού της εμφάνισης μου, αυτό που ένιωθα να με απογειώνει. Γενικότερα θα έλεγα ότι είμαι μια εμφανίσιμη κοπέλα και νιώθω ότι δέχτηκα ένα γερό χτύπημα. Στην πηγή της αυτοπεποίθησης κάθε γυναίκας ….στα μαλλιά …στην ηλικία των 20 μόλις!! Είναι πολύ άσχημο γιατί απ την οικογένεια μου ο μόνος που χε καράφλα ήταν ο παππούς μου. Ο άλλος μου παππούς είχε φουλ μαλλί και οι γονείς μου κι οι δυο μια χαρά μαλλιά. Ο μπαμπάς μου να φανταστείτε τώρα στα 57 του έχει αρχίσει να εμφανίζει μια αραίωση αλλά δεν έχει καν καράφλα το μαλλί του είναι σε πολύ καλή κατάσταση για την ηλικία του! Κι εγώ απ τα 20; Και όντας κοπέλα;;:((

Το rogaine δεν το χω αρχίσει.. θέλω πρώτα να δοκιμάσω πιο ήπιες μεθόδους όπως συμπληρώματα σιδήρου σε συνδυασμό με φυτικό σαμπουάν και έλαια δεντρολίβανου, δαφνέλαιου και μασάζ για να δω μήπως υπάρξει κάποια βελτίωση… Σχετικά με το σίδηρο, είχα από το γυμνάσιο έλλειψη και έπαιρνα χάπια, αλλά τα χα κόψει μετά από κάποιο διάστημα κι έκτοτε δεν έχω ξαναπάρει. Γενικά δεν είναι του στυλ μου να ακολουθώ πιστά κάποια φαρμακευτική αγωγή γιατί ξεχνιέμαι, βαριέμαι κτλ.. Γι αυτό το λόγο αγχώνομαι και σχετικά με το rogaine..επειδή θέλει αυστηρή δοσολογία. Και για όλη σου τη ζωή ….κάθε μέρα.! Μου φαίνεται τρομακτικό και ψυχοφθόρο. Πέρα απ αυτό, απ όσο διάβασα απαγορεύεται η χρήση του κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ρώτησα τη δερματολόγο σχετικά μ' αυτό και με ειρωνεύτηκε λέγοντας μου: «σκοπεύεις να μείνεις έγκυος;» Γενικά οι δερματολόγοι που πήγα ήταν είρωνες και όταν τους ρώταγα πράγματα για το φάρμακο για να ξέρω περί τίνος πρόκειται ή δεν μου απάνταγαν ή με ειρωνευόντουσαν και εκνευρίζονταν ή μίλαγαν απότομα. Δεν σκοπεύω να μείνω έγκυος από τώρα αλλά εφόσον αυτό το φάρμακο είναι για μια ζωή δεν πρέπει να ξέρω τι θα πάω να βάλω στο κεφάλι μου;; Δεν πρέπει να με ενημερώσουν σχετικά, κι από μόνες τους κιόλας; Μη μιλήσω για τις παρενέργειες..

Τελοσπάντων για να μη σας κουράσω περισσότερο… εγώ είδα ότι rogaine σε μορφή αφρού 5% που είναι για γυναίκες το χρησιμοποιούν ευρέως κάποιες στην Αμερική οι οποίες δεν έχουν καν ΑΑ και απλά έχουν κάποια «αδύναμα» σημεία ή θέλουν να έχουν πιο πυκνά μαλλιά. Μιλάω για καθημερινές κοπέλες από youtube που είδα βίντεο τους. Μάλιστα στην Αμερική το αγοράζεις και χωρίς συνταγή γιατρού, υπάρχει παντού(δεν νομίζω να γίνεται κι εδώ, δεν ξέρω). Τελικά όσοι το χρησιμοποιείτε πιστεύετε ότι είναι μια καλή λύση, έστω κι αν είναι εφ' όρου ζωής; Ή μειώνεται με τα χρόνια η δράση του και η φαλάκρα γίνεται αναπόφευκτη;;; επίσης αν το αρχίσω μπορώ για ένα διάστημα να το παίρνω κάθε μέρα όπως και πρέπει, και μετά από αυτό το διάστημα να μειώσω τη δόση του; Υπάρχει η πιθανότητα αν το κάνω σε στυλ «συντήρησης» μειώνοντας το με τον καιρό να φτάσω σε σημείο όπου θα ξαναχάσω τα μαλλιά μου; (να σημειώσω ότι η αραίωση δεν είναι ακόμα ορατή σε τρίτους αλλά μόνο σε μένα και αυτό όταν κυρίως κοιτάω τα μαλλιά μου με δεύτερο καθρέφτη στην κορυφή, στο καθρέφτη του μπάνιου, που πέφτει πάνω τους το φως, με αποτέλεσμα να φαίνεται έντονα το κρανίο μου και να μπορώ να διακρίνω ξεκάθαρα τη σοβαρότητα του προβλήματος)
Επισυνάπτω και τις εξετάσεις μου:
Θυροειδής TSH: 2.0 (Φυσιολογικές τιμές: 0.2-5.4)
FT3: 5.7 (Φ.Τ.: 3.10-6.80)
FT4: 1.3 (Φ.Τ.: 0.8-2.0)
Τεστοστερόνη ολική: 46 (Φ.Τ.: 15-70)
17-OH-PRG: 2.10 (Φ.Τ.: 0.3-3.3)
Αντι-πυρηνικά: 1:80 Αρνητικό
Σίδηρος ορού: 91 (Φ.Τ.: 50-170)
Φερριτίνη ορού: 28.67 (Φ.Τ.: 5-140)
Προλακτίνη: 11.60 (Φ.Τ.: 2.8-29.0)
DHEA-S: 4.67 (Φ.Τ.: 0.50-5.40)
D4-Ανδροστενεδιόνη: 1.34 (Φ.Τ.: 1.00-3.80)
Φενια καλωςηρθες,

Όπως βλέπουμε η τιμη της dht ειναι φυσιολογική.

Επίσης η Ανδροστενεδιονη ειναι χαμηλη εως κανονικη.

Πρέπει να μετρήσεις ακόμα την Οιστρονη,

την Εστραδιολη
(που μαλλον θα ειναι φυσιολογική, αφου οι τιμες του θυρεοειδή φαίνονται ΟΚ)

και τελος την Προγεστερόνη

(που πιστεύω είναι ο ποιο πιθανός ύποπτος για το θέμα στο Μαλλί σου).

Αν θέλεις οικονομια στα εξοδα των εξετάσεων μπορείς πρώτα να μετρήσεις την Προγεστερόνη,

μια κ η Οιστρονη κ Εστραδιολη φενεται απο τοις προηγούμενες εξετάσεις θα βγουν φυσιολογικες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

fenia94

New Member
Για την ακρίβεια είμαι πάρα πολύ αδύνατη, 1.65 και 47 κιλά. Παίρνω δύσκολα βάρος. Εν αντιθέσει χάνω πανεύκολα.

Θα δώσω βάση σ αυτά που μου είπατε, όπως το να τσεκάρω πιο ενδελεχώς τα dhea, dht, προγεστερόνη, πολυκυστικες, θυρεοειδίτιδα(επίσης έχω απλή βρογχοκήλη και τάση για ανάπτυξη υποθυροειδισμου μου χουν πει) και τέτοια άπλα έχω την εξής απορία. Έστω ότι όντως κάποια από αυτά παρουσιάζουν θέμα, δεν αποτελούν στην ουσία την «αφορμή» κι όχι την πραγματική «αιτία» της αραίωσης; Θέλω να πω ότι μπορεί να έχουν συμβάλλει στο όλο πρόβλημα αλλά αν η βαθύτερη αιτία είναι το γονίδιο κι η κληρονομικοτητα τότε αργά η γρήγορα θα φεύγουν τα μαλλιά μου και δε θα μπορώ να κάνω κάτι. Αν κι εφόσον πρόκειται για μια εξελισσόμενη μορφή αλωπεκίας θες δεν θες δεν υπάρχει τρόπος να το σταματήσεις οριστικά, έτσι δεν είναι;

(αναλόγως το φωτισμό στις φωτογραφίες φαίνεται διαφορετικά η αραίωση)
 

Συνημμένα

  • 20160203_153556-1.jpg
    20160203_153556-1.jpg
    1 MB · Προβολές: 141
  • 20160203_153556-1.jpg
    20160203_153556-1.jpg
    1 MB · Προβολές: 134
  • 20160203_154035-1.jpg
    20160203_154035-1.jpg
    944.9 KB · Προβολές: 138
  • 20160203_154714-1-1.jpg
    20160203_154714-1-1.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 156
αλωπεκίας θες δεν θες δεν υπάρχει τρόπος να το σταματήσεις οριστικά
Η κατάσταση μπορεί να σταματήσει Φενια με τους κατάλληλους blockers ή agonists.
(στα ένζυμα που δεν δουλεύουν κανονικά).
Απλώς αυτό πρέπει να γίνεται εσαεί.
 

fenia94

New Member
Γιώργο πώς θα ξέρω όμως ποιά ένζυμα δεν δουλεύουν κανονικά; Κι αυτά τα blockers/agonists τι ακριβώς ειναι, χάπια;
 
2016-02-06-19-51-11--669053487.png Προβολή συνημμένου 10283
Γιώργο πώς θα ξέρω όμως ποιά ένζυμα δεν δουλεύουν κανονικά; Κι αυτά τα blockers/agonists τι ακριβώς ειναι, χάπια;
Οπως σου είπα πρέπει να μετρήσεις την Προγεστερόνη,

για να δεις σε τι τιμές βρίσκεται (πολύ πιθανόν να είναι πολυ χαμηλά, όπως αρκετά συχνά συμβαίνει στοις γυναίκες),
προκαλώντας πολλά προβλήματα,
οπως κ τριχόπτωση.

Το ένζυμο
3β HSD( αφυδρογοναση της Prognenolone, η τελευταία παράγεται απο την χοληστερίνη)
λοιπον που παράγει την Προγεστερόνη δεν δουλεύει αρκετά γρήγορα.

Όπως θα γνωρίζεις η Προγεστερόνη πρέπει να ακολουθήσει συγκεκριμένα επίπεδα στην διάρκεια του κύκλου, αλλιώς δημιουργούνται προβλήματα, οπως θα γνωρίζεις.

Σαν agonists (ενεργοποιητες ενζύμων) ονομάζουν τοις ουσίες(φυσικές ή χημικές)
που θα επαναφέρουν το ένζυμο 3β-HSD στην κανονική λειτουργία.
Και φυσικά έτσι θα επανέλθουν τα επίπεδα της Προγεστερόνης σε κανονικά επίπεδα.

http://www.yourlifesource.com/progesterone-deficiency.htm
 

Συνημμένα

  • images-8.png
    images-8.png
    6.6 KB · Προβολές: 86
Τελευταία επεξεργασία:

FreeThinker

Well-Known Member
Γιώργο πώς θα ξέρω όμως ποιά ένζυμα δεν δουλεύουν κανονικά; Κι αυτά τα blockers/agonists τι ακριβώς ειναι, χάπια;

Φενια κατ' αρχας καλο κουραγιο! Κατα δευτερον, ο,τι σου λεει ο γιωργος απο πανω, κανε οτι δεν τα βλεπεις. Ειναι ο τρελος του φορουμ, μη χανεις το χρονο σου. Τον gomi να ακους, ο,τι σου γραφει παραπανω. Ο γιωργος ας πουμε βλεπει οτι η τιμη της dht σου ειναι φυσιολογικη, χωρις να χεις κανει τετοια εξεταση. Ειναι και μεντιουμ περα απο βοτανολογος βλεπεις.
 

Vicky.m

New Member
Γεια σου φενια! Ειμαι και εγω στην ιδια ηλικια με εσένα κ εχω ταυτιστεί απόλυτα μαζι σ γιατι εχω το ιδιο ακριβώς προβλημα! Και οσο αναφορά την εικόνα! Μονο που εμενα δεν μου εχουν διαγνώσει με σιγουριά ΑΑ και γενικα δεν ήξεραν να μου πουν κ πολλα ..πολλοί μου λένε πως ειναι απο αγχος και να μην ανησυχώ..αλλα ειμαι εντελώς αγχωμένη κ μιας κ ειδα κ το ποστ σ καταλαβα πως δν εχω μονο εγω αυτο τ προβλημα..πραγματικα εύχομαι να πανε ολα καλα και μα μην φτάσουμε σε σημειο φαλάκρας..ελπίζω να μας δώσουν κ συμβουλές εδω στ φόρουμ. Ειναι κρίμα ειμαστε νεα κοριτσια κ αυτο ακόμα κ ας μη φαινεται τωρα μας χαλάει ολη τ διάθεση..αν εχεις καποιο νεότερο κ βρεις καποια ακρη ενημέρωσε με !
 
Φενια κατ' αρχας καλο κουραγιο! Κατα δευτερον, ο,τι σου λεει ο γιωργος απο πανω, κανε οτι δεν τα βλεπεις. Ειναι ο τρελος του φορουμ, μη χανεις το χρονο σου. Τον gomi να ακους, ο,τι σου γραφει παραπανω. Ο γιωργος ας πουμε βλεπει οτι η τιμη της dht σου ειναι φυσιολογικη, χωρις να χεις κανει τετοια εξεταση. Ειναι και μεντιουμ περα απο βοτανολογος βλεπεις.
Κοίτα Αγαπητέ φιλε δεν ξέρεις απο αυτά, αλλιώς θα είχες επιχειρήματα να πεις αν λάθος ή σωστά τα θέματα των Ορμονων,
χωρίς να κατηγορας μονο κάθε φορά.

Να πέρνεις κ Μυλοξυδο γιατί πιθανον έχεις επιβαρύνει τη χολή σου με την αυτές τοις κατηγορίες που βάζεις στην ζωής σου.

Αφου δεν ξέρεις απο ένζυμα,
μπορείς να διαβάσεις και να μάθεις,
μάλιστα μπορώ να σου δώσω την ύλη απο Το Τμήμα Βιοτεχνολογίας του ΕΜΠ, να τη μελετήσεις (κι αν έχεις κάποια απορία μπορείς να ρωτάς).
Μπορείς να πηγαίνεις κ στου Ζωγράφου (αν εισαι απο Αθηνα) να παρακολουθείς, αφου δεν ζητάνε φοιτητική ταυτότητα.
Απλώς δεν μπορείς να κάνεις ασκήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fenia94

New Member
Vicky.m είναι μια παρηγοριά να ξέρεις ότι υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι που συμμερίζονται τη στεναχώρια σου και έχουν πάνω κάτω την ίδια ψυχολογία. Δε σου κρύβω ότι βλέπω κάθε μέρα κοπέλες και γυναίκες όλων των ηλικιών με γεμάτη χωρίστρα ή ακόμα και άντρες με πιο πυκνά μαλλιά και με πιάνει το παράπονο. Θα το δεχόμουν πιο εύκολα αν συνέβαινε στα 50, 60,70 όπου και το θεωρώ λογικό και επόμενο. Όμως να αντιμετωπίζεις κάτι τέτοιο απ τα 20 είναι απαίσιο. Σου ρίχνει τη διάθεση και την αυτοπεποίθηση κατακόρυφα, σε κάνει να θες να κλειστείς μέσα και να μην έχεις όρεξη για τίποτα.
Στην περίπτωση σου πάντως θεωρώ θετικό το γεγονός ότι δεν σου χουν πει με σιγουριά ότι έχεις ΑΑ. Κατά πάσα πιθανότητα αν παρατηρείς αραίωση σε όλο το μαλλί είναι κάτι που μπορεί να διορθωθεί αρκεί να βρεις γιατί συμβαίνει. Μπορεί να είναι είτε απ το άγχος όπως σου λένε, είτε από έλλειψη σιδήρου, προβλήματα με το θυροειδή κ.λ.π. Επίσης παίζει ρόλο αν άρχισες να παρατηρείς τριχόπτωση εντελώς ξαφνικά ή αν πρόκειται για κατάσταση που συμβαίνει αρκετά χρόνια. Εμένα το όλο στόρι με την αραίωση ξεκίνησε γύρω στα 17 χωρίς να δώσω ιδιαίτερη βάση. Και υπάρχει και το ενδεχόμενο μέχρι και σήμερα να μην το είχα μυριστεί αν δεν τσέκαρα τα μαλλιά μου στην κορυφή με δεύτερο καθρέφτη(γιατί ανφάς δεν μπορώ να το δω).
 

tasos33

Well-Known Member
Φενια για την ωρα δε χρειάζεται άγχος εισαι μια χαρά, με τον ίδιο αέρα που έβγαινε έτσι να συνεχίσεις, ωραίο κορίτσι εισαι κ έτσι να συνεχίσεις να αισθάνεσαι..όμως δε θέλει επαναυση....ξεκινά το regain να δεις πως θα παει κ εδω είμαστε
 
Μπλουζα