Ανανεωση θεραπειασ με neoptide

Jen

Active Member
ένα μπουκαλάκι το μήνα αρα η συσκευασία σου πάει τριμηνο

Ευχαριστώ πολύ! Είχα ρωτήσει σε ένα φαρμακείο και η φαρμακοποιός μου είχε πει: "συνήθως σε αυτά τα προϊόντα η συσκευασία βγάζει μήνα", και παραξενεύτηκα γιατί η τιμή του μου φάνηκε υπερβολική για να διαρκεί ένα μήνα μόνο. Οπότε λέω να το ξεκινήσω κι εγώ. Θα ενημερώνω για την εξέλιξη!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

iliana

Member
Να πας να κανεις τις εξετασεις σου και να προσεξεις την αναιμία. Αυτος ειναι ενας σοβαρος λόγος για τα μαλλια. Τελικα η μινοξιδιλη τζίφος;! Τόσο λιγο κρατησε βρε παιδί μου; Το neoptide το συνεχιζεις; Εγω ναι και στο σημειο που σου ειχα δειξει παει καλά αλλα μου φαινεται οτι αρχίζει προβλημα στο κεντρο μπροστα. Εκει δεν εβαζα μονο οταν το θυμομουν ετσι προληπτικα και τωρα μου φαινεται οτι βλεπω αραίωση. Δεν καταλαβαίνω κι εγω τι γίνεται. Μου λενε ολοι ότι εχω κολλησει με αυτο το
Έκανα βλακεία, έκλεισα ραντεβύ στο νοσοκομείο για εξετάσεις αίματος χωρίς να έχω πάει πρώτα σε παθολόγο για να μου τις γράψει.Τώρα με βάλανε Τρίτη, θα πάω να μου γράψει εξετάσεις αίματος να δώ επιτέλους.Τι να πώ, απογοητεύτηκα. Τώρα που έκανα μπάνιο έπεσαν και πολλές τρίχες παλιές, που δεν είχαν βγει απ τη μινοξιδίλη.Το συνεχίζω αλλά δεν ξέρω αν κάνω καλά, σκέφτομαι να το σταματήσω, αλλά φοβάμαι μήπως γίνω ακόμα χειρότερα και δε θα το αντέξω με την ψυχολογία που έχω τώρα.Το βάζω εδώ και 3 μήνες και έχω τελειώσει μόνο τα 2 μπουκαλάκια, δεν ξέρω γιατί τράβηξαν τόσο, τα βάζω κάθε μέρα κ ο γιατρός έλεγε ότι θα μου κρατήσουν 3 μήνες τα 3 μπουκαλάκια.Μήπως τώρα που πέρασαν οι 3 μήνες να το σταματήσω, ασχέτως αν έχουν τελειώσει και τα 3 μπουκάλια;Δοκίμασε να το βάλεις και εκεί τότε.Στο φυλλάδιο γράφει ότι δεν κάνει δουλειά μόνο στα συγκεκριμένα σημεία που βάζεις, αλλά σε όλο το κεφάλι.
 

iliana

Member
Έκανα βλακεία, έκλεισα ραντεβύ στο νοσοκομείο για εξετάσεις αίματος χωρίς να έχω πάει πρώτα σε παθολόγο για να μου τις γράψει.Τώρα με βάλανε Τρίτη, θα πάω να μου γράψει εξετάσεις αίματος να δώ επιτέλους.Τι να πώ, απογοητεύτηκα. Τώρα που έκανα μπάνιο έπεσαν και πολλές τρίχες παλιές, που δεν είχαν βγει απ τη μινοξιδίλη.Το συνεχίζω αλλά δεν ξέρω αν κάνω καλά, σκέφτομαι να το σταματήσω, αλλά φοβάμαι μήπως γίνω ακόμα χειρότερα και δε θα το αντέξω με την ψυχολογία που έχω τώρα.Το βάζω εδώ και 3 μήνες και έχω τελειώσει μόνο τα 2 μπουκαλάκια, δεν ξέρω γιατί τράβηξαν τόσο, τα βάζω κάθε μέρα κ ο γιατρός έλεγε ότι θα μου κρατήσουν 3 μήνες τα 3 μπουκαλάκια.Μήπως τώρα που πέρασαν οι 3 μήνες να το σταματήσω, ασχέτως αν έχουν τελειώσει και τα 3 μπουκάλια;Δοκίμασε να το βάλεις και εκεί τότε.Στο φυλλάδιο γράφει ότι δεν κάνει δουλειά μόνο στα συγκεκριμένα σημεία που βάζεις, αλλά σε όλο το κεφάλι.

Να πας να κανεις τις εξετασεις σου και να προσεξεις την αναιμία. Αυτος ειναι ενας σοβαρος λόγος για τα μαλλια. Τελικα η μινοξιδιλη τζίφος;! Τόσο λιγο κρατησε βρε παιδί μου; Το neoptide το συνεχιζεις; Εγω ναι και στο σημειο που σου ειχα δειξει παει καλά αλλα μου φαινεται οτι αρχίζει προβλημα στο κεντρο μπροστα. Εκει δεν εβαζα μονο οταν το θυμομουν ετσι προληπτικα και τωρα μου φαινεται οτι βλεπω αραίωση. Δεν καταλαβαίνω κι εγω τι γίνεται. Μου λενε ολοι ότι εχω κολλησει με αυτο το
20150424_133249-1.jpg
 

iliana

Member
Το πριν και το μετά.Αριστερά η φωτό που ανέβασα πριν ένα μήνα ακριβώς, 24 Μαρτίου και δεξιά η σημερινή, 24 Απριλίου. Μετάλλαξη μέσα σε μόλις 1 μήνα.
 

Συνημμένα

  • FotorCreated.jpg
    FotorCreated.jpg
    187.3 KB · Προβολές: 69

iliana

Member
Μάλλον εκεί βρίσκεται το πρόβλημα. Έχω αναιμία απο μικρή, την Τρίτη έχω ραντεβού σε παθολόγο στο νοσοκομείο για να μου δώσει παραπεμπτικό για εξετάσεις αίματος, λογικά Πέμπτη θα πάω να τις κάνω γιατί Τετάρτη δεν θα μπορέσω..Είχα κάνει στο παρελθόν θεραπεία με χάπια σιδήρου αλλά ή δεν απορροφήθηκε ο σίδηρος γιατί τα έπαιρνα χωρίς βιταμίνη C και πολλές φορές με καφέ, γάλα, αυγά, ο,τιδήποτε τέλος πάντων έτρωγα για πρωινό, δεν ήξερα ότι όλα αυτά δεν αφήνουν τον σίδηρο να απορροφηθεί οπότε μάλλον δεν έγινε σωστά η θεραπεία.Απλά πες ότι κάνω την θεραπεία όσους μήνες χρειαστεί για να συμπληρωθούν οι σιδηραποθήκες και όλα καλά, μετά τι γίνεται, πρέπει να κάνω κάθε τρείς και λίγο εξετάσεις για να δώ αν είναι καλά ο σίδηρός μου; Θα χρειάζεται να παίρνω ανά διαστήματα χάπια σιδήρου;Γιατί δεν είναι μόνο το θέμα της τριχόπτωσης που προκαλεί η αναιμία, είναι και η κούραση, η ατονία, οι ταχυκαρδίες, είναι πολλά.. Πάντως να επισημάνω ότι η φωτο του πριν είναι αφού έκανα θεραπεία με regaine 5% για 2 μήνες, δεν έχω φωτο της αρχικής μου κατάστασης, πριν ξεκινήσω οποιαδήποτε θεραπεία..
 

litsa3420

Member
Εγώ έχω χαμηλο
Μάλλον εκεί βρίσκεται το πρόβλημα. Έχω αναιμία απο μικρή, την Τρίτη έχω ραντεβού σε παθολόγο στο νοσοκομείο για να μου δώσει παραπεμπτικό για εξετάσεις αίματος, λογικά Πέμπτη θα πάω να τις κάνω γιατί Τετάρτη δεν θα μπορέσω..Είχα κάνει στο παρελθόν θεραπεία με χάπια σιδήρου αλλά ή δεν απορροφήθηκε ο σίδηρος γιατί τα έπαιρνα χωρίς βιταμίνη C και πολλές φορές με καφέ, γάλα, αυγά, ο,τιδήποτε τέλος πάντων έτρωγα για πρωινό, δεν ήξερα ότι όλα αυτά δεν αφήνουν τον σίδηρο να απορροφηθεί οπότε μάλλον δεν έγινε σωστά η θεραπεία.Απλά πες ότι κάνω την θεραπεία όσους μήνες χρειαστεί για να συμπληρωθούν οι σιδηραποθήκες και όλα καλά, μετά τι γίνεται, πρέπει να κάνω κάθε τρείς και λίγο εξετάσεις για να δώ αν είναι καλά ο σίδηρός μου; Θα χρειάζεται να παίρνω ανά διαστήματα χάπια σιδήρου;Γιατί δεν είναι μόνο το θέμα της τριχόπτωσης που προκαλεί η αναιμία, είναι και η κούραση, η ατονία, οι ταχυκαρδίες, είναι πολλά.. Πάντως να επισημάνω ότι η φωτο του πριν είναι αφού έκανα θεραπεία με regaine 5% για 2 μήνες, δεν έχω φωτο της αρχικής μου κατάστασης, πριν ξεκινήσω οποιαδήποτε θεραπεία..
εγώ έχω χαμηλό σιδηρο κ περνώ σιδηρο που κ που ,όσο για τη φωτο σου στη σημερινή σου ήμουν εγώ όταν ξεκίνησα το neopride κ πάω καλύτερα γεμίζουν τα κενά τώρα για σένα δε ξςρω τι να πω απλα συνέχισε τη θεραπεια
 

litsa3420

Member
Μάλλον εκεί βρίσκεται το πρόβλημα. Έχω αναιμία απο μικρή, την Τρίτη έχω ραντεβού σε παθολόγο στο νοσοκομείο για να μου δώσει παραπεμπτικό για εξετάσεις αίματος, λογικά Πέμπτη θα πάω να τις κάνω γιατί Τετάρτη δεν θα μπορέσω..Είχα κάνει στο παρελθόν θεραπεία με χάπια σιδήρου αλλά ή δεν απορροφήθηκε ο σίδηρος γιατί τα έπαιρνα χωρίς βιταμίνη C και πολλές φορές με καφέ, γάλα, αυγά, ο,τιδήποτε τέλος πάντων έτρωγα για πρωινό, δεν ήξερα ότι όλα αυτά δεν αφήνουν τον σίδηρο να απορροφηθεί οπότε μάλλον δεν έγινε σωστά η θεραπεία.Απλά πες ότι κάνω την θεραπεία όσους μήνες χρειαστεί για να συμπληρωθούν οι σιδηραποθήκες και όλα καλά, μετά τι γίνεται, πρέπει να κάνω κάθε τρείς και λίγο εξετάσεις για να δώ αν είναι καλά ο σίδηρός μου; Θα χρειάζεται να παίρνω ανά διαστήματα χάπια σιδήρου;Γιατί δεν είναι μόνο το θέμα της τριχόπτωσης που προκαλεί η αναιμία, είναι και η κούραση, η ατονία, οι ταχυκαρδίες, είναι πολλά.. Πάντως να επισημάνω ότι η φωτο του πριν είναι αφού έκανα θεραπεία με regaine 5% για 2 μήνες, δεν έχω φωτο της αρχικής μου κατάστασης, πριν ξεκινήσω οποιαδήποτε θεραπεία..
δε κάνω συχνά εξετάσεις σιδηρού αφού πλέον νιβθω καλά έχω μειώσει τη τριχόπτωση κ σε καταχρήσεις νομίζω πως ειμαι αρχηγος 3 πακέτα τσιγάρο 6 καφέδες ...οποτε μη μασας
 

litsa3420

Member
Ακόμη μια ερώτηση στη πρώτη φωτο μήπως έχεις φρεσκοβαμενο μαλλί η είναι ιδέα μου;μπαίνω απο κινητό οπότε δυσκολεύομαι να καταλαβω
 

iliana

Member
Στο τελευταίο μπουκαλάκι είμαι ούτως ή άλλως, ένας μήνας έμεινε ακόμα.Ελπίζω όταν διορθώσω την αναιμία να σταματήσει και η τριχόπτωση. Εγώ πάλι ούτε καπνίζω ούτε πίνω ούτε ξενυχτάω, και απο καφέδες έναν ελληνικό τη μέρα, το πολύ 2!Και γενικά μπορώ να πώ πως κάνω υγιεινή ζωή.. Τα είχα κάνει με χέννα εκείνες τις μέρες..
 

litsa3420

Member
Κοιτα
Στο τελευταίο μπουκαλάκι είμαι ούτως ή άλλως, ένας μήνας έμεινε ακόμα.Ελπίζω όταν διορθώσω την αναιμία να σταματήσει και η τριχόπτωση. Εγώ πάλι ούτε καπνίζω ούτε πίνω ούτε ξενυχτάω, και απο καφέδες έναν ελληνικό τη μέρα, το πολύ 2!Και γενικά μπορώ να πώ πως κάνω υγιεινή ζωή.. Τα είχα κάνει με χέννα εκείνες τις μέρες..
εγώ απο τη μέρα που ξεκίνησα τη θεραπεία δε τα έχω βάψει...επειδη όμως η ρίζα κατέβηκε πολύ (σα ξανθιά ) και φαίνεται χάλια ψήνομαι μέχρι τέλος της εβδομάδας να το τολμήσω ...ελπιζω να μην έχω απροοπτα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

d30

New Member
καλησπέρα,
επειδή μπερδεύτηκα λίγο.. αυτό το neopeptide έχει αποτέλεσμα σε ΑΑ ή σε διάχυτη;
έχω μεγάλο πρόβλημα εδώ και 10 χρόνια και έχω κάνει διάφορες θεραπείες (κυρίως μινοξιδίλη) χωρίς κανένα αποτέλεσμα. τα τελευταία δύο χρόνια τα παράτησα γιατί μόνο κακό στην ψυχολογία μου έκανα και χρησιμοποιώ toppik.
αυτή τη θεραπεία με neopeptide την έχει ολοκληρώσει κάποια για να μας πει εάν παραμένουν τα αποτελέσματα όταν σταματήσεις ή είναι μια από τα ίδια με τη μινοξιδίλη;
 
Γεια σας!ειμαι νεο μελος εδω..εχω ενα ιστορικο με τα μαλλια μου..εβαζα για 6 χρονια λοσιον με μινοξιδιλη κορτιζονη και οιστρογονο..πηγαινα καλα αλλα σταματησα μετα απο 6 χρονια γιατι φοβηθηκα το οιστρ0γονο...αλλα και η κορτιζονη τοσα χρονια ουτε και αυτη κανει καλο..πηρα περσι το καλοκαιρι 3 μηνες cg210 επειδη ειχα τριχοπτωση..μειωθηκε αρκετα αλλα δεν εβλεπα επανεκφιση..αποφασισα να ξεκινησω rigain 5% απο σεπτεμβριο εως και τωρα..δηλ 8 μηνες.απο τον 7 μηνα βλεπω οτι μου φευγουν μικρες τριχουλες και αδυναμες..λογικα ειναι αυτες που εβγαλα απο το rigain..τα υπολοιπα μαλλια δεν πεφτουν δηλ τα πιο μακρια..και τωρα τελευταια χανω και λιγα απο μπροστα της κανονικες..η αραιωση στη χωριστρα εχει μεγαλωσει..συνεχιζω να βαζω 5% πρωι-βραδι. επισης εχω τρομερη φαγουρα και πυτιριδα!ειναι παρενεργειες του rigain..εχει αλλο ατομο ιδια συμπτωματα με μενα?δηλ να πεφτουν οι νεες φυτρες που εβγαλα? παρολο που βαζω ανελλιπως rigain πρωι-βραδι και ειμαι στον 8μηνα...
 

litsa3420

Member
Λοιπόν κορίτσια τελικά το χτύπησα το μαλλάκι το έβαψα συνεχίζω αλλους 3μηνες το σπρέι ,κάνω ρολερ μια φορά στις 10 μέρες κ χρησιμοποιώ 2 σαμπουάν εναλαξ ,τριχόπτωση ςχω πλέον μηδενική ζωντάνεψε επιτέλους το κεφαλάκι κ φουλ στις φύτρες αντε κουράγιο σε όλες μας.
 

iliana

Member
@katerina 77 Εγώ έχω χάσει σχεδόν όλες τις τρίχες που μου έβγαλε το regaine, με τη διαφορά ότι εγώ το έχω σταματήσει. Το έβαλα για 2 μήνες, έβγαλα μπόλικες φύτρες έστρωσε το μαλλί, το σταμάτησα, ξεκίνησα neoptide, όλα καλά και αν υπολογίζω καλά, στους 5-6 μήνες απ' τη στιγμή που ξεκίνησα μινοξιδίλη, έχασα όλες τις νέες μου φύτρες. Το μόνο σίγουρο για μένα είναι ότι δεν θα το ξαναπροτιμήσω, είναι κάτι ανούσιο απ' τη στιγμή που μόλις το σταματήσεις γίνεσαι χειρότερα απ' ό,τι ήσουν πριν ξεκινήσεις και αν το βάλεις για πολύ καιρό επίσης σταματάει να σου δίνει αποτελέσματα, χώρια οι παρενέργειες που έχουν πολλοί.Πλέον σταμάτησα και το neoptide ενώ έχω ακόμα σχεδόν ένα ολόκληρο μπουκαλάκι (δεν τελειώνουν με τίποτα, ξεπέρασα τους 3 μήνες που θα ήταν το κανονικό αλλά δε λέει να τελειώσει) και έχω πολύ λίγη τριχόπτωση αλλά δεν ξέρω αν θα βγούν νέες τρίχες.. @litsa3420 τι σαμπουάν χρησιμοποιείς; Γιατί εγώ δεν έχω ιδέα ποιό είναι καλό για την τριχόπτωση και χρησιμοποιώ του σούπερ μάρκετ, palmolive με ελιά και aloe vera, αλλά επειδή πλέον δεν κάνω κάποια θεραπεία, θέλω να βάζω τουλάχιστον κάποιο σαμπουάν που να βοηθήσει έστω και λίγο.. Το ρόλερ που λες τι είναι;
 

litsa3420

Member
Για το ρολλερ έχει ανοίξει θέμα ο κάpa.σαμπουαν βαζω της frezederm women και dercos .γιατι δεν ολοκληρώνεις το neopride ;
 

iliana

Member
Για το ρολλερ έχει ανοίξει θέμα ο κάpa.σαμπουαν βαζω της frezederm women και dercos .γιατι δεν ολοκληρώνεις το neopride ;
Και πόσο κοστίζει το καθένα απ' αυτά τα σαμπουάν; Γιατί δεν είδα να βοηθάει ιδιαίτερα, συνέχιζαν να πέφτουν οι τρίχες μου οπότε είπα να μη φορτώσω τσάμπα τον οργανισμό μου με άλλα χημικά, αφού δεν είδα βελτίωση..Και επειδή ξεπέρασα τους 3 μήνες που είχε πει ο δερματολόγος και είπα μην τα κάνω χειρότερα αν το συνέχιζα κι άλλο.. Ίσως αφήσω να περάσει κανένας μήνας και να ξεκινήσω πάλι με νεοπτιντ μονο, χωρίς μινοξιδίλες κ κορτιζόνες.. Εσύ έβαλες μόνο νεοπτιντ, αυτο το ρόλλερ και τα σαμπουάν και σου βγήκαν τρίχες; Μετά από πόσο καιρό; Μπορείς να ανεβάσεις κάποια φωτο να δούμε στο περίπου τα αποτελέσματα του νεοπτιντ;
 

litsa3420

Member
Το ενα κανει 12 κ το αλλο 15 ευρω.μολις πηρα νεο κινητο κ παλευεω να το μαθω οταν το καταφερω θ αανεβασω φωτο
 

litsa3420

Member
Οταν ξεκινησα θςραπεια εβαζα neoptide κ minodril το οποιο τελειωσε ομως το πρωτο το συνεχισω ακομη.στειλε οδηγιες πως σηκωνω φωτο απο κινητο
 
Οταν ξεκινησα θςραπεια εβαζα neoptide κ minodril το οποιο τελειωσε ομως το πρωτο το συνεχισω ακομη.στειλε οδηγιες πως σηκωνω φωτο απο κινητο
το νεοπτιντ τι περιεχει?μινοξιδιλη και αυτο?με το ρολλερ πως τα καταφερνεις?μονη σου το ξεκινησες η απο δερματολογο που σου συστησε και το νεοπτιντ?
 
Μπλουζα