Αναλυση τριχων στο μιροσκοπιο

Sandy

Active Member
Mon May 30 22-26-47.jpg Mon May 30 22-30-24.jpg Mon May 30 22-48-12.jpg Sat Jun 11 14-58-54.jpg Sat Jun 11 22-25-22.jpg Fri Jul 01 21-47-26.jpg Fri Jul 01 21-48-01.jpg Fri Jul 22 16-55-50.jpg Fri Jul 22 00-46-27.jpg Fri Jul 01 21-40-50.jpg
μπορει να μου εξηγησει καποιος πως τα βλεπει τα πραγματα!
οι περισσοτερες ειναι απο την χωριστρα μου!
βασικα με ανησυχουν καποιες τριχες που ειναι μονες τους στους θυλακες!
δεν εχω πρατηρησει πολλες vellus τριχες !
εχω σμηγμτοροικη επισης !
ν υπενθυμισω οτι ειχα τριχοπτωση μτρες τοτε!
μετα καθε χρονο για 2 χρονι απο ιουνιο μεχρι δεκεμβρη ειχα τριχοπτωση ισως ηταν η εποχιακη ελεγα η ισως τα υπολοιματα χρονιας τελογενης κρατουσαν αυτους τους μηνες κ μετα σταματαγε !
Αυτον τον μηνα ιουνιο ευτυχως δεν ειχα την προκθορισμενη τριχοπτωση (ευτυχως)αλλα βλεπω το μαλλι μ ν αραιωνει αντι να πυκνωνει!
Με ανησυχει το γεγονος οτι χανω πολλες φυτρες 5 εκατοστων συνεχεια κ καποιες 3 εκατοστςν!
πχ απο τις 80 τριχες οι 8-10 θα ειναι 5 εκατοστων κ οι 5-7 3 εκατοστα !
@GOMI οι φωτογραφιες που σου ελεγα πως τις βλεπεις?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sandy

Active Member
Συγνώμη αλλά εννοούσα ότι η τριχοπτωση μ ξεκίνησε από το σταμάτημα τον αντισσυλιπτικων το παραπάνω μήνυμα έφαγε μερικές γραμμές γτ το πληκτρολόγιο μ κ το ίντερνετ τα χει παίξει
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προβολή συνημμένου 12158 Προβολή συνημμένου 12159 Προβολή συνημμένου 12160 Προβολή συνημμένου 12161 Προβολή συνημμένου 12162 Προβολή συνημμένου 12163 Προβολή συνημμένου 12164 Προβολή συνημμένου 12165 Προβολή συνημμένου 12166 Προβολή συνημμένου 12167
μπορει να μου εξηγησει καποιος πως τα βλεπει τα πραγματα!
οι περισσοτερες ειναι απο την χωριστρα μου!
βασικα με ανησυχουν καποιες τριχες που ειναι μονες τους στους θυλακες!
δεν εχω πρατηρησει πολλες vellus τριχες !
εχω σμηγμτοροικη επισης !
ν υπενθυμισω οτι ειχα τριχοπτωση μτρες τοτε!
μετα καθε χρονο για 2 χρονι απο ιουνιο μεχρι δεκεμβρη ειχα τριχοπτωση ισως ηταν η εποχιακη ελεγα η ισως τα υπολοιματα χρονιας τελογενης κρατουσαν αυτους τους μηνες κ μετα σταματαγε !
Αυτον τον μηνα ιουνιο ευτυχως δεν ειχα την προκθορισμενη τριχοπτωση (ευτυχως)αλλα βλεπω το μαλλι μ ν αραιωνει αντι να πυκνωνει!
Με ανησυχει το γεγονος οτι χανω πολλες φυτρες 5 εκατοστων συνεχεια κ καποιες 3 εκατοστςν!
πχ απο τις 80 τριχες οι 8-10 θα ειναι 5 εκατοστων κ οι 5-7 3 εκατοστα !
@GOMI οι φωτογραφιες που σου ελεγα πως τις βλεπεις?

Για την κατάσταση του δέρματος δεν βγαίνει συμπέρασμα μιας και αναφέρεις ότι έχεις Σ.Δ. Σε γενικές γραμμές, δεν φαίνεται να έχεις τρίχες σε κατάσταση ΑΓΑ μιας και η διάμετρος απ αυτές που φαίνονται τουλάχιστον, είναι στα ίδια επίπεδα. Σε εμένα υπήρχε διαφορά από τρίχα σε τρίχα άλλες λεπτές, άλλες λεπτότερες και πολύ λίγες κανονικής διαμέτρου.
 

Sandy

Active Member
Για την κατάσταση του δέρματος δεν βγαίνει συμπέρασμα μιας και αναφέρεις ότι έχεις Σ.Δ. Σε γενικές γραμμές, δεν φαίνεται να έχεις τρίχες σε κατάσταση ΑΓΑ μιας και η διάμετρος απ αυτές που φαίνονται τουλάχιστον, είναι στα ίδια επίπεδα. Σε εμένα υπήρχε διαφορά από τρίχα σε τρίχα άλλες λεπτές, άλλες λεπτότερες και πολύ λίγες κανονικής διαμέτρου.

Σ ευχαριστω για την απάντηση!
Βασικά να σ πω κάτι άσχετο είσαι πολύ πολύτιμος στο φόρουμ κ βοηθάς πολύ κόσμο!
Στο θέμα μας τώρα δεν ξέρω ρε Gomi τι έχω ακόμη αν κ μετά από 3 χρόνια το μαλλί μ έχει ελλατωθει δεν έχω αραίωση πολύ άσχημη αλλά η χωρίστρα μ έχει ανοίξει σε σχέση με πέρσι κ πρόπερσι! Η ΑΑ σκέφτομαι είναι αργή άρα θα δω σιγά σιγά αραίωση !επίσης στο μικροσκόπιο μετά από 3 χρόνια δεν θα έπρεπε να βλέπω σημάδια από ΑΑ πχ vellus;έχω vellus αλλά είναι σκόρπια κ λίγα !
Επίσης θέλω να μ εξηγήσεις για τις terminal τρίχες που νομίζω ότι έχω λέω "νομίζω "γτ δεν ξέρω να τις ξεχωρίζω! Επίσης άμα δεις την φώτο 1+2+5 οι φύτρες μ είναι αδυναμες ενώ στην3 είναι οκ!έχω κ τις 2 στο μαλλι μ τι σημαίνει αυτο;επίσης στην 5 φώτο βλέπεις νομίζω τις terminal αυτές που είμαι μόνες τους στον θυλακας όχι τις φύτρες!
Μπορεις να βάλεις εάν έχεις κάποιες φώτο από εσένα τοτε που ειχες το μικροσκόπιο κ κάτι τελευταίο όπως σου είχα πει από τις 80 τριχες οι 10-13 θα είναι 5 εκατοστά στο περίπου κ 5-8 3 εκατοστά πρέπει να ανησυχω;πλέον με ενοχλούν οι φύτρες που χάνω γτ πολλές είναι αδυναμες πλέον!
Σ ευχαριστώ κ συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
sandy, τις φοτο τις έχω σε εξωτερικό σκληρό του οποίου κάποια sector δεν δουλεύουν. Θα τον φτιάξω κάποια στιγμή και θα τις πάρω.

Σε ότι αφορά τα όσα αναφέρεις, δεν γίνεται να βγει συμπέρασμα με γενικότητες. Το όλο σκεπτικό πίσω από το μικροσκόπιο είναι να παρακολουθείς συγκεκριμένες περιοχές ανά 2μηνο. Πρέπει να έχεις σημείο αναφοράς και να παρακολουθείς τις περιοχές που θεωρείς ότι έχουν το περισσότερο πρόβλημα στις καλές τους, και στις κακές τους εποχές. Έτσι το έκανα εγώ και πάντα μπορούσα να καταλάβω τι δουλεύει και τι όχι από τα όσα εφάρμοζα.
Όπως έχουμε ξαναπεί, η ΑΓΑ είναι ύπουλο πράγμα. Δηλαδή ανά πάσα στιγμή μια οποιαδήποτε παθολογική κατάσταση τριχόπτωσης, μπορεί να δώσει την θέση της σε ΑΓΑ. Σε εσάς τις γυναίκες ακόμα πιο δύσκολη η διάγνωση.

Αδύναμες φύτρες που αναφέρεις, τις έχω δει να μεταμορφώνονται μέσα σε μια εβδομάδα με τακτικές τραυματισμού που κάνω κατά καιρούς. Είναι θύλακες που δεν τροφοδοτούνται σωστά από το περιβάλλον τους. Πάρα πολλές φορές έχω αναφέρει σε πολλά μου ποστ πως το περιβάλλον δείχνει να παίζει βασικό ρόλο στην ποιότητα της τρίχας, αλλά δεν μπορώ να αποδείξω πολλά πάνω σε αυτό, παρά μόνο εκ προσωπικών παρατηρήσεων.

Τις vellus που αναφέρεις, πρέπει να τις παρατηρείς αν παραμένουν στο ίδιο μήκος, μιας και το χαρακτηριστικό τους είναι η πλήρη ατροφία δίχως μεταβολές. Άλλο vellus, άλλο φύτρες.

Κάποιες από τις terminal που βλέπεις ως μονότριχα, είναι λογικό να έχουν μεγαλύτερη διάμετρο μιας και ένας θύλακας που παράγει 2-3 τρίχες, έχει περισσότερες απαιτήσεις τροφοδοσίας. Αυτό σε ότι αφορά τα dp cells που δίνουν ώθηση και διαμόρφωση.

Γενικότερα, κάνεις αυτό που σου προτείνω. Δηλαδή βγάλε συγκεκριμένες περιοχές με κάποια στάνταρ που θα ακολουθείς κάθε φόρα που θα παίρνεις φοτο. Σίγουρα η Σ.Δ. πρέπει με κάποιο τρόπο να υποχωρήσει ώστε να έχεις καλύτερη εικόνα.

Το να συγκρίνω τις φοτο σου με τις δικές μου, είναι πολύ δύσκολο γιατί η γυναικεία τριχόπτωση δεν ακολουθεί το ίδιο pattern ενώ πιστεύω πως σε πολύ λίγες περιπτώσεις έχει κοινά χαρακτηριστικά με των ανδρών σε ότι αφορά την αιτία. Εκτός δηλαδή ορισμένων περιπτώσεων με πολυκυστικές, δεν πιστεύω πως τα ανδρογόνα είναι στο πλάνο, γι αυτό και η εξέλιξη είναι αργή και ποτέ σχεδόν δεν καταλήγει σε ανδρικά πρότυπα κλίμακας nw.
Aντίθετα, η γήρανση του δέρματος, έχει πολλά μονοπάτια, που καταλήγουν στον ίδιο προορισμό...
 

Sandy

Active Member
sandy, τις φοτο τις έχω σε εξωτερικό σκληρό του οποίου κάποια sector δεν δουλεύουν. Θα τον φτιάξω κάποια στιγμή και θα τις πάρω.

Σε ότι αφορά τα όσα αναφέρεις, δεν γίνεται να βγει συμπέρασμα με γενικότητες. Το όλο σκεπτικό πίσω από το μικροσκόπιο είναι να παρακολουθείς συγκεκριμένες περιοχές ανά 2μηνο. Πρέπει να έχεις σημείο αναφοράς και να παρακολουθείς τις περιοχές που θεωρείς ότι έχουν το περισσότερο πρόβλημα στις καλές τους, και στις κακές τους εποχές. Έτσι το έκανα εγώ και πάντα μπορούσα να καταλάβω τι δουλεύει και τι όχι από τα όσα εφάρμοζα.
Όπως έχουμε ξαναπεί, η ΑΓΑ είναι ύπουλο πράγμα. Δηλαδή ανά πάσα στιγμή μια οποιαδήποτε παθολογική κατάσταση τριχόπτωσης, μπορεί να δώσει την θέση της σε ΑΓΑ. Σε εσάς τις γυναίκες ακόμα πιο δύσκολη η διάγνωση.

Αδύναμες φύτρες που αναφέρεις, τις έχω δει να μεταμορφώνονται μέσα σε μια εβδομάδα με τακτικές τραυματισμού που κάνω κατά καιρούς. Είναι θύλακες που δεν τροφοδοτούνται σωστά από το περιβάλλον τους. Πάρα πολλές φορές έχω αναφέρει σε πολλά μου ποστ πως το περιβάλλον δείχνει να παίζει βασικό ρόλο στην ποιότητα της τρίχας, αλλά δεν μπορώ να αποδείξω πολλά πάνω σε αυτό, παρά μόνο εκ προσωπικών παρατηρήσεων.

Τις vellus που αναφέρεις, πρέπει να τις παρατηρείς αν παραμένουν στο ίδιο μήκος, μιας και το χαρακτηριστικό τους είναι η πλήρη ατροφία δίχως μεταβολές. Άλλο vellus, άλλο φύτρες.

Κάποιες από τις terminal που βλέπεις ως μονότριχα, είναι λογικό να έχουν μεγαλύτερη διάμετρο μιας και ένας θύλακας που παράγει 2-3 τρίχες, έχει περισσότερες απαιτήσεις τροφοδοσίας. Αυτό σε ότι αφορά τα dp cells που δίνουν ώθηση και διαμόρφωση.

Γενικότερα, κάνεις αυτό που σου προτείνω. Δηλαδή βγάλε συγκεκριμένες περιοχές με κάποια στάνταρ που θα ακολουθείς κάθε φόρα που θα παίρνεις φοτο. Σίγουρα η Σ.Δ. πρέπει με κάποιο τρόπο να υποχωρήσει ώστε να έχεις καλύτερη εικόνα.

Το να συγκρίνω τις φοτο σου με τις δικές μου, είναι πολύ δύσκολο γιατί η γυναικεία τριχόπτωση δεν ακολουθεί το ίδιο pattern ενώ πιστεύω πως σε πολύ λίγες περιπτώσεις έχει κοινά χαρακτηριστικά με των ανδρών σε ότι αφορά την αιτία. Εκτός δηλαδή ορισμένων περιπτώσεων με πολυκυστικές, δεν πιστεύω πως τα ανδρογόνα είναι στο πλάνο, γι αυτό και η εξέλιξη είναι αργή και ποτέ σχεδόν δεν καταλήγει σε ανδρικά πρότυπα κλίμακας nw.
Aντίθετα, η γήρανση του δέρματος, έχει πολλά μονοπάτια, που καταλήγουν στον ίδιο προορισμό...

Μάλιστα θα το κάνω αυτό που είπες αν κ είναι δύσκολο σε γυναίκα με μακριά μαλλιά να βάλει κάποια σημάδια στανταρ!
Αυτό που μ ενοχλεί επίσης Gomi είναι ότι πχ από τις 80 τριχες που πεφτουν τουλάχιστον οι 15 ειναι 5-6 εκατοστά φύτρες κ καμιά 8 τρίχες ειναι 3 εκατοστά !!αυτό σημαίνει κατι; νομίζω το ίδιο συμβαίνει κ στην χρόνια τελογενη κ στην ΑΑ!
Επίσης είχα διαβάσει ένα νήμα σ σχετικά με τον ψευδαργύρο επειδή τα έχω μπλέξει με τις βιταμίνες/μεταλλα/ θέλω να με βοηθήσεις !
Παίρνω ψευδαργύρο 1 χρονο σερί από 16 έως κ 30 mg ,παίρνω λυσινη 1000mg,κ τις βιταμίνες cystiphane! Θέλω να πάρω κ μαγνήσιο!
Τέλος πάντων θέλω να κάνω εξετάσεις για τον ψευδαργύρο γτ όσες φορές έκανα είχα 1-2 μονάδες κάτω από το φυσιολογικό οριο! Τι λες δεν θα έπρεπε να κάνω κάποιο διάλειμμα από τον ψευδαργύρο;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
O μέσος όρος ημερήσιας πρόσληψης ψευδαργύρου είναι 15mg για συντήρηση. Όταν θες να τον ανεβάζεις πρέπει αν κυμαίνεσαι από 30mg και πάνω και κατά προτίμηση, αυτό που δουλεύει σε εμένα είναι τα 50mg και κάνω διαλείμματα ανά 2μηνο και, καλό είναι κάθε φορά, να αλλάζεις την μορφή ψευδαργύρου που παίρνεις. Επίσης στα διαλείμματα, καλό είναι να παίρνεις κάποιο άλλο συμπλήρωμα μετάλλων ώστε να υπάρχει μια ισορροπία. Το μαγνήσιο είναι must για πολλά πράγματα.
 

Sandy

Active Member
@GOMI άρα αυτές που βλέπω τα μονότριχα terminal είναι ανησυχιτικο;Γιατί έχω διαβάσει τα εξης:
ότι είναι ένα στάδιο πριν τιςvellus κ ότι παρουσιαζονται μόνο στην ΑΑ είναι αλήθεια ;δεν μπορεί κ στην χρόνια να υπαρξουν ;;;
Επίσης έχω ένα δυσάρεστο νέο μάλλον ξεκίνησε η εποχιακή μ άργησε βέβαια 2 μήνες,δεν ξέρω ξεκινησα να μαδάω τώρα που είμαι στο εξωχικο μ γτ εδώ έχει το χειρότερο νερό, απαγορεύεται να το πίνουμε δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο αυτό!
Εδώ κ 3 μιση χρόνια που έχω αυτό το θέμα Gomi κ γνωριζεις το ιστορικο μ μαζι με την εποχιακή κ με τις φυτρες που μ πέφτουν δεν θα έπρεπε να είχα δει αραίωση αισθητή εάν είχα ΑΑ η στις γυναίκες η εξέλιξη είναι πάρα μα πάρα πολύ αργή ;;;;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sandy

Active Member

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@GOMI άρα αυτές που βλέπω τα μονότριχα terminal είναι ανησυχιτικο;Γιατί έχω διαβάσει τα εξης:
ότι είναι ένα στάδιο πριν τιςvellus κ ότι παρουσιαζονται μόνο στην ΑΑ είναι αλήθεια ;δεν μπορεί κ στην χρόνια να υπαρξουν ;;;
Επίσης έχω ένα δυσάρεστο νέο μάλλον ξεκίνησε η εποχιακή μ άργησε βέβαια 2 μήνες,δεν ξέρω ξεκινησα να μαδάω τώρα που είμαι στο εξωχικο μ γτ εδώ έχει το χειρότερο νερό, απαγορεύεται να το πίνουμε δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο αυτό!
Εδώ κ 3 μιση χρόνια που έχω αυτό το θέμα Gomi κ γνωριζεις το ιστορικο μ μαζι με την εποχιακή κ με τις φυτρες που μ πέφτουν δεν θα έπρεπε να είχα δει αραίωση αισθητή εάν είχα ΑΑ η στις γυναίκες η εξέλιξη είναι πάρα μα πάρα πολύ αργή ;;;;;

Από τα όσα έχω διαβάσει, ένας φυσιολογικός θύλακας, παράγει από 1 έως 3 τρίχες. Δηλαδή και η μία είναι φυσιολογική και οι 3. Αυτό όμως είναι γονιδιακό θέμα, δηλαδή κάποιος που δεν έχει κανένα θέμα τριχόπτωσης, μπορεί να έχει αραιότερο μαλλί ως συνολική εικόνα από κάποιον που έχει μαλλί "μοκέτα" που λέμε. Φυσιολογικοί και οι 2 αλλά με διαφορετικά γονίδια στο θύλακά τους.
Για να είχες καλύτερη εικόνα πάνω σε αυτό που ρωτάς γενικότερα, θα έπρεπε να είχες αντίστοιχες φοτο να συγκρίνεις από πριν ξεκινήσει το όλο πρόβλημα. Οπότε αφού δεν έχεις, δεν υπάρχει κανένας λόγος να το ψάχνεις. Μπορείς όμως να έχεις σημείο αναφοράς από εδώ και στο εξής, γι αυτό σου είπα να παρακολουθείς συγκεκριμένες περιοχές ανά 2 μηνο.
Σου είπα και πάλι πως δεν φαίνεται να έχεις ΑΓΑ, αλλά δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να εξελιχθεί στην πορεία. Αν δεις στο λινκ του Gibik που έχει μια εικόνα από ΑΓΑ, φαίνονται οι vellus hair κάτι που από τις φοτο που ανέβασες δεν φαίνεται καμία. Με 3 και χρόνια προβλήματος που λες και εσύ, θα έπρεπε να υπήρχαν κάποιες στο σημείο του μεγαλύτερου προβλήματος...
 

tasos33

Well-Known Member
Σάντυ για να βγάλει; αυτές τις φωτο ακουμπας την κάμερα πανω στο δέρμα η την εχεις σε κάποια απόσταση?
 
Μπλουζα