Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οπότε λογικά, συστηματική αύξηση μόνο του IGF-1 ενέχει κάποιο ρίσκο για το μαλλί (ανάλογα πόσο IGF-1 δεσμεύει ο οργανισμός).

Θεωρητικά ναι. Εξάλλου η igfbp3 είναι στα ύψη κατά την παιδική και εφηβική ηλικία και στην πορεία πέφτει όσο μπαίνουμε στην ενηλικίωση (όπου ξεκινάει συνήθως και το pattern)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

crossfire

Well-Known Member
Εδώ και 1 μήνα περίπου, κάνω χρήση αυξητικής, 2iu την ημέρα μαζί με 1500iu HCG 2 φορές την εβδομάδα. Το μαλλί μου γενικότερα πήγαινε καλά, με διάφορα τοπικά στην nw6 περιοχή (με μικρά σκαμπανεβάσματα), αλλά αυτό που παρατηρώ είναι μια "αγριάδα" της τρίχας στα πλαϊνά και στα πίσω.
Σε ότι αφορά την καθημερινότητα γενικότερα, απορώ πως την πάλευα τόσο καιρό...απίστευτη διαφορά σε πολλούς τομείς...

Για να αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις, έχω θέμα με την υπόφυση και είμαι υπό παρακολούθηση από ενδοκρινολόγο. Απλά είναι μια ευκαιρία να δούμε, τι και αν μπορεί, να κάνει η αυξητική ορμόνη στην τρίχα, κάτι που στο παρελθόν είχαμε συζητήσει εκτενέστερα.


GOMI ,αν θες απαντάς,την αυξητική στη γράφει ο γιατρός ;
Γιατί δεν γράφουν καθόλου εύκολα παρά μόνο στα παιδάκια με νανισμο.

Δικαιολογείται;....και ως τι;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
GOMI ,αν θες απαντάς,την αυξητική στη γράφει ο γιατρός ;
Γιατί δεν γράφουν καθόλου εύκολα παρά μόνο στα παιδάκια με νανισμο.

Δικαιολογείται;....και ως τι;

Σωστά...δεν μου την γράφει, αλλά δέχτηκε να με παρακολουθεί αν δεν ξεπεράσω τις 2 μονάδες την ημέρα.

Γενικότερα δεν τους ενδιαφέρει το αν νιώθεις χώμα ως άνθρωπος, αρκεί που πέρασες την εφηβεία. Άλλες ορμόνες τις γράφουν για πλάκα μιας και δεν κοστίζουν, όπως πχ η τέστο.
 

crossfire

Well-Known Member
Σωστά...δεν μου την γράφει, αλλά δέχτηκε να με παρακολουθεί αν δεν ξεπεράσω τις 2 μονάδες την ημέρα.

Γενικότερα δεν τους ενδιαφέρει το αν νιώθεις χώμα ως άνθρωπος, αρκεί που πέρασες την εφηβεία. Άλλες ορμόνες τις γράφουν για πλάκα μιας και δεν κοστίζουν, όπως πχ η τέστο.

Οκ ευχαριστώ ....ειναι πανάκριβη ρε γαμωτο.
Με 2iu την ημέρα,θα θες 20 mg το μήνα περίπου το οποίο σημαίνει μια 300 αρα σε ευρώ
 
οποτε gomi αφου δεν γραφεται εσυ την αγοραζεις απο εδω η απ εξω ?
σου προτεινε καποια ο γιατρος , ειναι καθαρη αυτη που παιρνεις ?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
gomi αυτο γραφεται δλδ ?

Ναι, αλλά πολύ δύσκολα. Θέλει όντως να έχεις θέμα και να κάνεις εξειδικευμένες εξετάσεις για να αποδειχθεί. Αλλά ακόμα και έτσι, θα βρεθούν αρκετοί γιατροί, που θα σου πουν ότι δεν την χρειάζεσαι...
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@tropheus έχεις ασχοληθεί καθόλου με το mk-677 ? Το δοκίμασα μερικές ημέρες αλλά η πείνα που προκαλεί δεν παλεύεται με τίποτα...
 

giannis1991

Well-Known Member
Ξεθαβω αυτο το νημα και παρακαλω οτι επικριτικο σχολιο ειναι να γινει,ας γινει με σεβασμο και καλοπροαιρετα(το λεω επειδη το θεμα αναβολικα ειναι απο μονο του πεδιο μαχης!)...Σε συνεχεια των ανωτερω και επειδη εχω ψαχτει λιγο θα ηθελα να ρωτησω τον @tropheus και οποιονδηποτε γνωριζει αν μπορει καποιος να παρει σκετο αναβαρ χωρις τεστο ετσι ωστε να μην εχει τοσο μεγαλο θεμα με το μαλλι...Γιατι οκ το αναβαρ ειναι απο τα πιο ηπια με το μαλλι αλλα σε ολες τις πηγες διαβασα οτι πρεπει απαραιτητα να συνδυαστει με τεστοστερονη γιατι αλλιως μειωνει την ενδογενη κατα 50%...οποτε αν ειναι να συνδυαστει με ενεσιμη τεστο τοτε ειναι δωρο αδωρο για τα μαλλια και τα βαζουμε σε αμεσο κινδυνο!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ξεθαβω αυτο το νημα και παρακαλω οτι επικριτικο σχολιο ειναι να γινει,ας γινει με σεβασμο και καλοπροαιρετα(το λεω επειδη το θεμα αναβολικα ειναι απο μονο του πεδιο μαχης!)...Σε συνεχεια των ανωτερω και επειδη εχω ψαχτει λιγο θα ηθελα να ρωτησω τον @tropheus και οποιονδηποτε γνωριζει αν μπορει καποιος να παρει σκετο αναβαρ χωρις τεστο ετσι ωστε να μην εχει τοσο μεγαλο θεμα με το μαλλι...Γιατι οκ το αναβαρ ειναι απο τα πιο ηπια με το μαλλι αλλα σε ολες τις πηγες διαβασα οτι πρεπει απαραιτητα να συνδυαστει με τεστοστερονη γιατι αλλιως μειωνει την ενδογενη κατα 50%...οποτε αν ειναι να συνδυαστει με ενεσιμη τεστο τοτε ειναι δωρο αδωρο για τα μαλλια και τα βαζουμε σε αμεσο κινδυνο!
αν υποθεσουμε οτι καποιος εχει ελευθερη τεστο 24 και dht 75 με anavar θα παει 12 και dht 90
η ενδογενης τεστο θα πεσει στο μισο,αν συνδιασεις εξωγενη τεστο ενεσιμη δηλαδη θα γινει ζημια στο μαλλι ετσι και αλλιως.
ολα τα ανδρογονα αναβολικα μειωνουν την παραγωγη τεστοστερονης
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Αυτο λεω Καπα οποτε και που δεν κανει ζημια το αναβαρ θα την κανει η ενεσιμη τεστο η οποια πρεπει να μπει για να μην υπαρξουν προβληματα...με λιγα λογια ολοι οι κυκλοι θελουν τεστο οποτε με ολους τους κυκλους αντε γεια τα μαλλια...!!!
επισης αλλη μια ερωτηση...αν για παραδειγμα καποιος θελει να μπει κυκλο(ελαφρυ) και ενα μηνα πριν αρχισει φιναστεριδη και με το τελος του κυκλου κοψει και την φινα...μετα τα μαλλια θα ειναι προστατευμενα και θα εχουν μια εικονα ελαφρως χειροτερη(μιας και η φινα δεν προστατεψε 100%) ή θα ειναι σαν να εκανες κυκλο χωρις φινα λογω του οτι μετα την εκοψες???
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Αυτο λεω Καπα οποτε και που δεν κανει ζημια το αναβαρ θα την κανει η ενεσιμη τεστο η οποια πρεπει να μπει για να μην υπαρξουν προβληματα...με λιγα λογια ολοι οι κυκλοι θελουν τεστο οποτε με ολους τους κυκλους αντε γεια τα μαλλια...!!!
επισης αλλη μια ερωτηση...αν για παραδειγμα καποιος θελει να μπει κυκλο(ελαφρυ) και ενα μηνα πριν αρχισει φιναστεριδη και με το τελος του κυκλου κοψει και την φινα...μετα τα μαλλια θα ειναι προστατευμενα και θα εχουν μια εικονα ελαφρως χειροτερη(μιας και η φινα δεν προστατεψε 100%) ή θα ειναι σαν να εκανες κυκλο χωρις φινα λογω του οτι μετα την εκοψες???
η φινα προστατευει σε ελαφρια αναβολικα οπως το anavar και το turinabol,στα βαρια ειναι ζορικα τα πραγματα.
με ενα 2 μηνο κυκλο με ενα απο τα δυο και με φινα δεν θα γινει ζημια.
το ερωτημα ομως ειναι αξιζει?
και δεν το βλεπω μονοπλευρα...αν ηταν μονιμα τα αποτελεσματα τους θα ελεγα ναι αξιζει
 

turnfiji123

Active Member
Εγω δεν καταλαβαίνω αυτούς που μπαίνουν σε τρτ πως την παλεύουν. Η hcg δεν προκαλεί υπερευαισθησία στην LH: Δεν χρίζεται ως άχρηστη εν καιρώ; Άρα πως κάποιος μένει στην θεραπεία ας αει; Διάβαζα ότι αυξητική με τρτ κάνει θαύματα σε αντοχή, μύες κλπ και ότι πολλοί με χρήση hcg είχαν έντονη τριχόπτωση. Είναι τρομερά ενδιαφέρον το θέμα μακάρι ο @tropheus και ο @GOMI να έγραφαν κάτι παραπάνω. Και που τους βρίσκετε τέτοιους ενδοκρινολόγους ρε παιδιά εδώ εμείς κάνουμε αμάν να μας δουν για έναν υπέρηχο θυροειδους. :p
 

nine

Active Member
Ασχετο, αλλα καπου ειχα διαβασει οτι η αυξητικη ορμονη (HGH) βοηθαει στo hair regrowth.
Τα ανδρογονα ειναι φυσικο να μπουσταρουν την αα.
 

turnfiji123

Active Member
Ασχετο, αλλα καπου ειχα διαβασει οτι η αυξητικη ορμονη (HGH) βοηθαει στo hair regrowth.
Τα ανδρογονα ειναι φυσικο να μπουσταρουν την αα.
Κάτι είχε πάρει το μάτι μου αλλά νομίζω ήταν για ενέσεις στο σκαλπ και όχι απλά ενέσιμη. Επίσης διάβασα ότι άτομα σε τρτ έχουν τεράστια διαφορά όταν παίρνουν και αυξητική και αν δεν κάνω λάθος ο γκομι είναι και στις δυο θεραπείες (τεστο και gh). Κάποιος να μας κατατοπίσει :)
 

turnfiji123

Active Member
Γνώμες για αναβολικά και φίνα;
Γνώμες για τρτ και αυξητική και φίνα;
Γνώμες για αναβολικά γενικότερα;

Λόγω πολύ χαμηλών τιμών εδώ και χρόνια κατά πάσα πιθανότητα θα μπω σε θεραπεία τρτ ενέσιμη. Από ότι διαβάζω θα χρειαστώ hcg για την LH και προσοχή στα οιστρογόνα. Αξίζει η φίνα με μια τέτοια θεραπεία; Διαβάζω για τις συνέπειες της φινας στους μύες δηλαδή τι να πω... πάω καρφί για να γεμίσω παντού μαλλί με το φάρμακο στον τέταρτο μήνα μόλις αλλά πολλά sides ρε παιδιά... δε τα καταλαβαίνεις και όλα και με τρομάζει αυτό. Ας πει κάποιος κάτι παραπάνω και ίσως από προσωπική του εμπειρία.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εγω θα πω οτι εχω διαβασει απο τους χρηστες ανδρογονων,η φινα δηλαδη η μειωση της dht μειωνει την ταχυτητα αναπτυξης των μυων κανει το αναβολικο ποιο αργο στην δραση του,ειναι εξακριβομενο αυτο,το εχουν πει πολλοι.
οπως και τα δυνατα ανδρογονα δινουν αμεση αναπτυξη οπως d anabol δηλαδη,το κακο ειναι οτι αυτα ειναι που κανουν την περισσοτερη ζημια στα μαλλια
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
θυμηθηκα και κατι αλλο...το αλτσχαιμερ με χτυπησε και μου ερχονται ενα ενα...
καποτε ειχα ενα pdf με ολα τα αναβολικα και ολη την δραση τους στο ορμονικο σε μηκος και πλατος
δεν συνδιαζεται η φιναστεριδη με d anabol ο συνδιασμος τους δημιουργει μια αλλη ορμονη χειροτερη απο την dht για το μαλλι
σημαντικο να το ξερετε
 

giannis1991

Well-Known Member
Σιγουρα σε καποια αναβολικα η φινα δεν μπορει να τα μετριασει γιατι αλληλεπιδρουν στα μαλλια με διαφορετικο τροπο και οχι μεσω του ενζυμου 5α ρεδουκταση...επισης αυτο που ειναι σιγουρο και ισως αυτο εννοεις καπα ειναι πως η νανδρολονη(deca durabolin) ειναι πολυ χειροτερο να συνδυαζεται με φινα και κανει περισσοτερο κακο στα μαλλια...
 
Μπλουζα