Αναβολικά στεροειδή και τριχόπτωση ...

tropheus

Well-Known Member
meandros είπε:
τροφεα απο ενα search που εκανα βρηκα λιστες με ratio ανδρογονικοτητας/αναβολικοτητας που δειχνουν το oral turinabol με μικροτερο δεικτη ανδρογονικοτητας απο το anavar,συγκεκριμενα 0.
ενα αλλο πραγμα που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ενω εχει λογικη αυτο που γραφεις οτι τα dht derived εχουν λιγοτερη επιπτωση στα μαλλια επειδη δεν μετατρεπονται σε dht,σε οποιο site στεροειδων μπηκα ολοι γραφουν οτι τα πιο πιθανα να δωσουν hairloss ειναι τα dht derived και ειδικοτερα το prιmobolan που απο οτι ειδα εχει και χαμηλο ανδρογονικο δεικτη.


Το turinabol πραγματικά έχει πολύ μικρό δείκτη ανδρογονικότητας (μικρότερο και από το anavar) αλλά δυστυχώς και αρκετά μικρότερο δείκτη αναβολικότητας πάντως μαζί με το anavar είναι τα αγαπημένα μου.
Θεωρώ ότι μαζί φτιάχνουν τον πιο ασφαλή κύκλο για τα μαλλάκια με το μόνο σοβαρό τους μειονέκτημα την υψηλή τοξικότητα τους.

Όσο αφορά το primobolan να πω ότι ελάχιστοι ανά τον κόσμο έχουν κάνει στη ζωή τους κύκλο με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ primobolan. Ο λόγος είναι πολύ απλός αν δεις το κόστος ανά κιλό (χοντρικά) :

testo propionate : $600
turinabol : $4500
anavar : $6000
primobolan : $15000

Έτσι το 90% πιστεύει ότι παίρνει primobolan ενώ στην πραγματικότητα συνήθως παίρνει μια μίξη από φτηνές τεστοστερόνες...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
kal είπε:
tropheus,οταν μιλας για τοξικοτητα του αναβαρ,αναφερεσαι σε ηπατικη?

Το anavar είναι σίγουρα τοξικό για το ήπαρ (όπως και όλα τα 17ΑΑ στεροεϊδή).
Πρόσφατα διάβασα και μια αναφορά Αμερικάνου γιατρού ο οποίος υποστηρίζει ότι η οξανδρολόνη (anavar) επιβαρύνει περισσότερο τα νεφρά (αφού κυρίως μεταβολίζεται εκεί) παρά το συκώτι.
Διάβασε την πρώτη παράγραφο ΕΔΩ
 

kal

Member
Παντως παραμενει ενα απο τα "καλα" στεροιδη..παιζουν ομως κ πολλες απομιμησεις :s
 

geeorgee

Active Member
tropheus είπε:
kal είπε:
tropheus,οταν μιλας για τοξικοτητα του αναβαρ,αναφερεσαι σε ηπατικη?

Το anavar είναι σίγουρα τοξικό για το ήπαρ (όπως και όλα τα 17ΑΑ στεροεϊδή).
Πρόσφατα διάβασα και μια αναφορά Αμερικάνου γιατρού ο οποίος υποστηρίζει ότι η οξανδρολόνη (anavar) επιβαρύνει περισσότερο τα νεφρά (αφού κυρίως μεταβολίζεται εκεί) παρά το συκώτι.
Διάβασε την πρώτη παράγραφο ΕΔΩ

καλησπερα,μηπως γνωριζεις αν μπορω να χρησιμοποιησω αντι για συμπληρωμα
γαιδουραγκαθου σε χαπι ενα φυσικο αφεψημα βραζοντας σπορους
γαιδουραγκαθου?το καθε χαπι απο τα συμπληρωματα ειναι συνηθος 150-300
mg.μπορω αραγε να παρω την ιδια ποσοτητα απο αφεψημα η πρακτικα
δε γινεται γιατι πρεπει να πινω δεκα φορες τη μερα
 

tropheus

Well-Known Member
geeorgee είπε:
καλησπερα,μηπως γνωριζεις αν μπορω να χρησιμοποιησω αντι για συμπληρωμα
γαιδουραγκαθου σε χαπι ενα φυσικο αφεψημα βραζοντας σπορους
γαιδουραγκαθου?το καθε χαπι απο τα συμπληρωματα ειναι συνηθος 150-300
mg.μπορω αραγε να παρω την ιδια ποσοτητα απο αφεψημα η πρακτικα
δε γινεται γιατι πρεπει να πινω δεκα φορες τη μερα

Ναι είναι ακριβώς όπως το λες. Θα πρέπει πάνω από 10 φορές την ημέρα να πίνεις το φυσικό αφέψιμα και μετά σε βλέπω να γίνεσαι θαμώνας του WC...

Μια εξίσου (αν όχι καλύτερη) επιλογή για να βοηθήσεις το ήπαρ είναι και το LIV52 DS. Εγώ παίρνω και τα δύο.
 

Angel2

New Member
Tropheus ειδες αλλαγη στο σώμα σου αποταν ξεκινησες φιναστεριδη? Ρωταω γιατι λογο του οτι μειωνεται h dht μηπως εγινες πιο ΄θολώς΄ η να εφυγε η σκληραδα? Εχω ξεκινησει εδώ και μια εβδομαδα δεν εχω δει διαφορα στην γραμμωση μ, το μονο side effect π εχω δει ειναι υπνηλία και κουραση, με το ζορι παω γυμν. αλλα ισως οφειλεται οτι ειμαι μεσα σε κυκλο, και βαρυ κιολας και μπορει κατι αλλο να με εχει πειραξει.... Τωρα απτην εμπειρια μ μιασ και μια δεκαετια π κανω bb τα εχω δοκιαμσει ολα εκτος απο πριμο και μαστερον, τα χειροτερα για τα μαλλια μ ειτανε το τρεν και το winstrol!!! Επίσης σε ολα τα bb forum που διαβάζω λενε μακρυα απτα dht derivatives δλδ αναβαρ γουιν μαστερον και πριμομπολαν, κρυμα γιατι τοσο πολυ θελω να βαλω πριμο και αναβαρ! Επίσης θελω να σε ρωτήσω αν ειχες sides στην λιμπιντο ατπτη finasteride μιας και εμεις π μπαινουμε εχουμε πολυ παραπνω τεστ...
 

tropheus

Well-Known Member
Angel2 είπε:
Tropheus ειδες αλλαγη στο σώμα σου αποταν ξεκινησες φιναστεριδη? Ρωταω γιατι λογο του οτι μειωνεται h dht μηπως εγινες πιο ΄θολώς΄ η να εφυγε η σκληραδα? Εχω ξεκινησει εδώ και μια εβδομαδα δεν εχω δει διαφορα στην γραμμωση μ, το μονο side effect π εχω δει ειναι υπνηλία και κουραση, με το ζορι παω γυμν. αλλα ισως οφειλεται οτι ειμαι μεσα σε κυκλο, και βαρυ κιολας και μπορει κατι αλλο να με εχει πειραξει.... Τωρα απτην εμπειρια μ μιασ και μια δεκαετια π κανω bb τα εχω δοκιαμσει ολα εκτος απο πριμο και μαστερον, τα χειροτερα για τα μαλλια μ ειτανε το τρεν και το winstrol!!! Επίσης σε ολα τα bb forum που διαβάζω λενε μακρυα απτα dht derivatives δλδ αναβαρ γουιν μαστερον και πριμομπολαν, κρυμα γιατι τοσο πολυ θελω να βαλω πριμο και αναβαρ! Επίσης θελω να σε ρωτήσω αν ειχες sides στην λιμπιντο ατπτη finasteride μιας και εμεις π μπαινουμε εχουμε πολυ παραπνω τεστ...

Όχι δεν έχω δει καμία μυϊκή αλλαγή στο σώμα μου από τη χρήση ντουνταστερίδης (δεν παίρνω φιναστερίδη).
Masteron, winstrol, trenbolone αλλά και όλα τα πολύ ανδρογονικά στεροεϊδή είναι σίγουρα πολύ επιβαρυντικά για τα μαλλάκια μας. Προσωπικά θεωρώ τα anavar, turinabol και deca από τα πιο ασφαλή για τα μαλλάκια και κοντά σε αυτά το primobolan.

Το anavar και κυρίως το primobolan μπορεί να έχουν μια κακή φήμη (κυρίως στα φόρουμ) γιατί όπως έχω εξηγήσει σε προηγούμενη ανάρτησή ΕΔΩ είναι από τα πιο ακριβά στεροεϊδή και νοθεύονται κατά κόρον από φτηνές τεστοστερόνες. Πολύ λίγοι στη ζωή τους έχουν βάλει καθαρό primo.

Η περίοδος που είμαι σε κύκλο (ο οποιός είναι πάντα πολύ light) είναι η καλύτερη για τη λίμπιντό μου καθώς η πολύ ισχυρή ντουταστερίδη δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στο κομμάτι αυτό.

Φαντάζομαι θα έχεις διαβάσει και την άποψη ενός παλαιού στο χώρο για την επίδραση συγκεκριμένων αναβολικών στα μαλλάκια μας ΕΔΩ
 

Angel2

New Member
tropheus είπε:
Angel2 είπε:
Tropheus ειδες αλλαγη στο σώμα σου αποταν ξεκινησες φιναστεριδη? Ρωταω γιατι λογο του οτι μειωνεται h dht μηπως εγινες πιο ΄θολώς΄ η να εφυγε η σκληραδα? Εχω ξεκινησει εδώ και μια εβδομαδα δεν εχω δει διαφορα στην γραμμωση μ, το μονο side effect π εχω δει ειναι υπνηλία και κουραση, με το ζορι παω γυμν. αλλα ισως οφειλεται οτι ειμαι μεσα σε κυκλο, και βαρυ κιολας και μπορει κατι αλλο να με εχει πειραξει.... Τωρα απτην εμπειρια μ μιασ και μια δεκαετια π κανω bb τα εχω δοκιαμσει ολα εκτος απο πριμο και μαστερον, τα χειροτερα για τα μαλλια μ ειτανε το τρεν και το winstrol!!! Επίσης σε ολα τα bb forum που διαβάζω λενε μακρυα απτα dht derivatives δλδ αναβαρ γουιν μαστερον και πριμομπολαν, κρυμα γιατι τοσο πολυ θελω να βαλω πριμο και αναβαρ! Επίσης θελω να σε ρωτήσω αν ειχες sides στην λιμπιντο ατπτη finasteride μιας και εμεις π μπαινουμε εχουμε πολυ παραπνω τεστ...

Όχι δεν έχω δει καμία μυϊκή αλλαγή στο σώμα μου από τη χρήση ντουνταστερίδης (δεν παίρνω φιναστερίδη).
Masteron, winstrol, trenbolone αλλά και όλα τα πολύ ανδρογονικά στεροεϊδή είναι σίγουρα πολύ επιβαρυντικά για τα μαλλάκια μας. Προσωπικά θεωρώ τα anavar, turinabol και deca από τα πιο ασφαλή για τα μαλλάκια και κοντά σε αυτά το primobolan.

Το anavar και κυρίως το primobolan μπορεί να έχουν μια κακή φήμη (κυρίως στα φόρουμ) γιατί όπως έχω εξηγήσει σε προηγούμενη ανάρτησή ΕΔΩ είναι από τα πιο ακριβά στεροεϊδή και νοθεύονται κατά κόρον από φτηνές τεστοστερόνες. Πολύ λίγοι στη ζωή τους έχουν βάλει καθαρό primo.

Η περίοδος που είμαι σε κύκλο (ο οποιός είναι πάντα πολύ light) είναι η καλύτερη για τη λίμπιντό μου καθώς η πολύ ισχυρή ντουταστερίδη δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στο κομμάτι αυτό.

Φαντάζομαι θα έχεις διαβάσει και την άποψη ενός παλαιού στο χώρο για την επίδραση συγκεκριμένων αναβολικών στα μαλλάκια μας ΕΔΩ
ΠΟλύ ενδιαφέρων αρθρο, οπότε κομμένη και η οξημεθολονη :( thanks gia to post
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
poseidonas7 είπε:
τα αμινοξεα και η πρωτεινη εχουν καποιο αρνητικο αντικτυπο στην τριχοπτωση??
μου προτειναν πρωτεινη της cyclon για ογκο και αμινοξεα της τι μπομ(δεν θυμαμαι ακριβως την ονομασια)
εχετε καμια γνωμη γιαυτα??
ευχαριστω

το αντιθετο,εχεις πιθανοτητες να δεις θετικα στην τριχοπτωση http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9417.html?highlight=πρωτεινη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Avolonte

Everyday Hero
Όχι δεν έχω δει καμία μυϊκή αλλαγή στο σώμα μου από τη χρήση ντουνταστερίδης (δεν παίρνω φιναστερίδη).
Masteron, winstrol, trenbolone αλλά και όλα τα πολύ ανδρογονικά στεροεϊδή είναι σίγουρα πολύ επιβαρυντικά για τα μαλλάκια μας. Προσωπικά θεωρώ τα anavar, turinabol και deca από τα πιο ασφαλή για τα μαλλάκια και κοντά σε αυτά το primobolan.

Το anavar και κυρίως το primobolan μπορεί να έχουν μια κακή φήμη (κυρίως στα φόρουμ) γιατί όπως έχω εξηγήσει σε προηγούμενη ανάρτησή ΕΔΩ είναι από τα πιο ακριβά στεροεϊδή και νοθεύονται κατά κόρον από φτηνές τεστοστερόνες. Πολύ λίγοι στη ζωή τους έχουν βάλει καθαρό primo.

Η περίοδος που είμαι σε κύκλο (ο οποιός είναι πάντα πολύ light) είναι η καλύτερη για τη λίμπιντό μου καθώς η πολύ ισχυρή ντουταστερίδη δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στο κομμάτι αυτό.

Φαντάζομαι θα έχεις διαβάσει και την άποψη ενός παλαιού στο χώρο για την επίδραση συγκεκριμένων αναβολικών στα μαλλάκια μας ΕΔΩ

Δηλαδη αν καποιος κανει παραδοσιακη γυμναστικη με βαρη 3-4 φορες την εβδομαδα και αεροβιο ΧΩΡΙΣ χρηση αναβολικων υπαρχει περιπτωση να τον επιρρεασει στο τριχωτο της κεφαλης? κοινως η γυμναστικη μας ριχνει τα μαλλια ?
 

tropheus

Well-Known Member
Δηλαδη αν καποιος κανει παραδοσιακη γυμναστικη με βαρη 3-4 φορες την εβδομαδα και αεροβιο ΧΩΡΙΣ χρηση αναβολικων υπαρχει περιπτωση να τον επιρρεασει στο τριχωτο της κεφαλης? κοινως η γυμναστικη μας ριχνει τα μαλλια ?

Όχι η γυμναστική και τα βάρη ΧΩΡΙΣ φάρμακα δεν επηρεάζουν την τριχόπτωση.
 

Avolonte

Everyday Hero
εγω ακομα να καταλαβω γιατι καποιοι παιρνουν αναβολικα?

Βαση του γενετικου κωδικα μας ειναι ν'αποδειξουμε τι μπορουμε να κανουμε. Η ζωη μας ειναι πολυτιμη! Απλα καποιοι συνεχιζουν να βιωνουν το " απεξω κουκλα και απο μεσα πανουκλα"......
 

tropheus

Well-Known Member
εγω ακομα να καταλαβω γιατι καποιοι παιρνουν αναβολικα?

Βαση του γενετικου κωδικα μας ειναι ν'αποδειξουμε τι μπορουμε να κανουμε. Η ζωη μας ειναι πολυτιμη! Απλα καποιοι συνεχιζουν να βιωνουν το " απεξω κουκλα και απο μεσα πανουκλα"......

Σωστός!
 

George III

New Member
πώς και πού να βρείτε την πραγματική Anavar, αλλά όχι μέσω του διαδικτύου, το οποίο η εταιρεία παράγει υψηλής ποιότητας Anavar;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εδώ και 1 μήνα περίπου, κάνω χρήση αυξητικής, 2iu την ημέρα μαζί με 1500iu HCG 2 φορές την εβδομάδα. Το μαλλί μου γενικότερα πήγαινε καλά, με διάφορα τοπικά στην nw6 περιοχή (με μικρά σκαμπανεβάσματα), αλλά αυτό που παρατηρώ είναι μια "αγριάδα" της τρίχας στα πλαϊνά και στα πίσω.
Σε ότι αφορά την καθημερινότητα γενικότερα, απορώ πως την πάλευα τόσο καιρό...απίστευτη διαφορά σε πολλούς τομείς...

Για να αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις, έχω θέμα με την υπόφυση και είμαι υπό παρακολούθηση από ενδοκρινολόγο. Απλά είναι μια ευκαιρία να δούμε, τι και αν μπορεί, να κάνει η αυξητική ορμόνη στην τρίχα, κάτι που στο παρελθόν είχαμε συζητήσει εκτενέστερα.
 

erevos

Active Member
Από εδώ:
Υπάρχει μια έρευνα η οποία συνδέει την λήψη βιοτίνης με αύξηση του IGF-1. O GOMI αναφέρει εδώ:
"Σημαντικό μέσα σε όλα αυτά είναι πως η ίδια η ινσουλίνη, είτε ο ινσουλινικός παράγοντας igf-1, εφόσον έχουν πανομοιότυπη δράση, ενεργοποιούν εξίσου τους ανδρογόνους υποδοχείς όπου με την σειρά τους εκφράζουν άλλο τύπο γονιδίων."
Μήπως έτσι εξηγείται η αύξηση στη libido?
Μπορούμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα για το αν το συμφέρει να αυξάνεται ο IGF-1 συστηματικά ή μόνο τοπικά όπως έδειξε η έρευνα με τη μέντα?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε ότι αφορά την λίμπιντο, τέτοια αύξησή της δεν είδα με κανένα άλλο τρόπο μέχρι στιγμής, παρά μόνο με την αυξητική. Hcg έχω ξανακάνει, έχω πάρει serms για πάνω από 1,5 χρόνο, έκανα ενέσεις testo, αλλά μέχρι στιγμής η αυξητική είναι κλάσεις ανώτερη. Ίσως φταίει το ότι είχα έλλειψη.

Σε ότι αφορά τον igf1, δύσκολα να βγει ασφαλές συμπέρασμα. Στις έρευνες που έχω διαβάσει για την χρήση της αυξητικής, εκτός της αύξησης του igf1, αυξάνει εξίσου και την igfbp3 (δεσμευτική πρωτείνη του igf1). Oι ανδρογόνοι υποδοχείς ενεργοποιούνται μέσω του ελεύθερου igf1.

Στην πράξη τώρα, θα δείξει τον επόμενο μήνα, που θα κάνω εξετάσεις να δω τι γίνεται, αν και οι βασικές λεπτομέρειες, δεν θα φανούν. Οπότε θα κρίνω από το τι γίνεται στο κεφάλι μου, κοντά στο 3μηνο.
 

erevos

Active Member
Οπότε λογικά, συστηματική αύξηση μόνο του IGF-1 ενέχει κάποιο ρίσκο για το μαλλί (ανάλογα πόσο IGF-1 δεσμεύει ο οργανισμός).
 
Μπλουζα