Αλωπεκία 1 χρόνο..

tasos33

Well-Known Member
Εξετάσεις έχεις κανει?
Δεν εχω πολυκυστικες όλα πιστεύω τα αυτοάνοσα ξεκινούν απο θέματα ψυχολογίας.. κάπως ετσι πιστεύω πως ξυπνάνε.. γιατι για αυτοανοσο νόσημα μίλησε το ντοκτορ.. όποτε θεωρώ πως κατι παραπάνω ξέρει.. το θέμα της διαχείρισης ειναι το πιο σημαντικό να μάθω να διαχειρίζομαι το άγχος και τη στεναχώρια μου και φυσικά να γίνω πιο αισιόδοξη.. γιατι όλα το τελευταίο καιρό γύρω μου νιώθω πως έχουν μαύρο χρώμα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pithikas

Well-Known Member
ειναι μια συγκεκριμενη αλωπεκια αυτη, ονομα DUPA και εμφανιζεται στα πλαινα, εχω και εγω βαβαια σε λιγοτερη εκταση απο οσο εσυ. Εμενα παραμενει σταθερη τα κοβω και κοντα οποτε δε με ενοχλει ιδιαιτερα. Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι πως στο σημειο αυτο οταν τρωω γαλακτοκομικα κυριως εμφανιζει η περιοχη ελαφρα σμηγματοροικη δερματιτιδα με κοκκινιλα και φαγουρα.

δεν εχω δοκιμασει καποια λοσιον στο σημειο στο παρελθον, αυτες τις μερες ξεκινησα απο περιεργεια μινοξιδιλη με λατανοπροστ.
Αρεάτα δεν είναι αυτό ρε;
Αν ναι -κορτιζόνη και μινοξιδίλη.
Κόψιμο άγχους, αφού είναι καθαρά αυτοάνοσο.
 

tasos33

Well-Known Member
areata h @aeratos28 ? :D:D:D

Μινοξ κ κορτιζόνη είναι μάλλον το μονο που μπορεί να βοήθησει.

Ίσως σε αυτό το σημείο να βοηθούσε και το prp ,αλλά με τοσα που ζητάνε είναι για τον pts οποτε μένουμε μινοξ.:D:D








Αρεάτα δεν είναι αυτό ρε;
Αν ναι -κορτιζόνη και μινοξιδίλη.
Κόψιμο άγχους, αφού είναι καθαρά αυτοάνοσο.
 

dimitris50423

Well-Known Member
kokoula το αγχος σε εσας τις γυναικες μπορει να προκαλεσει πολλα οπως και τριχοπτωση, αλλαγη του κυκλου, ακμη και πολλα αλλα.. αυτα τα λεω γιατι τα εχω δει σε γυναικες στο οικογενειακο μου περιβαλλον λογω αγχους.
νομιζω οτι μπορεις να επανελθεις. καταρχην αν θες πες μας τι ειναι αυτο που σε αγχωνει και τα βλεπεις ολα μαυρα αυτη την περιοδο.
καλο θα ειναι να κανεις ορμονολογικες εξετασεις. πηγαινε σε ενα ενδοκρινολογο πες του ολα αυτα και για το αγχος και να σου δωσει εξετασεις.
επισης ξεκινα βιοτινη caps εγω ειχα παρει της solgar. παρε κανενα διμηνο να δεις πως θα παει.
για μινοξιδιλη πρωτα κανε τις αιματολογικες και μετα ειναι ευκολο να βαλεις μια φορα τη μερα λοσιον regain 2%

το πιο σημαντικο ειναι ομως να μπορεσεις να καταπολεμησεις το αγχος.
νομιζω οτι οταν μιλαμε για αυτα που μας ριχνουν ψυχολογικα βοηθαει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Άλλο η DUPA άλλο η retrograde αλωπεκία. H κοπελιά δεν έχει τίποτα από τα δυο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

pithikas

Well-Known Member
areata h @aeratos28 ? :D:D:D

Μινοξ κ κορτιζόνη είναι μάλλον το μονο που μπορεί να βοήθησει.

Ίσως σε αυτό το σημείο να βοηθούσε και το prp ,αλλά με τοσα που ζητάνε είναι για τον pts οποτε μένουμε μινοξ.:D:D
O aeratos είναι μορφή. Εγώ πιστεύω αρεάτα είναι αν και μου φαίνεται παράξενο που τη χτύπησε σε δύο ίδια σημεία κι από τις δύο πλευρές.
Αφού της είπε ο γιατρός για αυτοάνοσο την κορτιζόνη δε τη γλυτώνει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αρεάτα δυστυχώς. Στις γυναίκες είναι πολύ συνηθισμένο να εμφανίζεται στα πλάγια. Ενθαρρυντικό το γεγονός ότι δεν εξελίσσεται για ένα χρόνο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Is-mini

New Member
καλησπέρα καλως σας βρήκα.. εχω εδώ και ενα χρόνο αλωπεκία πήγα στο συγγρος είχε κατι εκπαιδευόμενους δεν βοήθησαν ιδιαίτερα να καταλάβω τη κατάσταση κατι σαμπουάν μπλα μπλα αποτέλεσμα μηδέν.. πήγα σε δερματολόγο γέλαγε μου Πέ να κόψω το άγχος και να μη τα δένω όσο μπορώ. Δεν εχω βγάλει άκρη ακόμα.. δεν εχω καταλάβει καν τι τύπο αλωπεκιας εχω στη δουλεια έχουν αρχίσει τα πρώτα πειράγματα μεταξύ σοβαρού και αστείου για τα μαλλιά μου που πλέον ειναι εμφανές το θεμα μου και η ψυχολογία κατρακύλα..
Καλησπερα!!! Εξετασεις βιταμίνης D,σιδήρου,φιλικό και θυρωειδη εχεις κανει??
 
Μπλουζα