Αλωπεκία 1 χρόνο..

kokoula1986

New Member
καλησπέρα καλως σας βρήκα.. εχω εδώ και ενα χρόνο αλωπεκία πήγα στο συγγρος είχε κατι εκπαιδευόμενους δεν βοήθησαν ιδιαίτερα να καταλάβω τη κατάσταση κατι σαμπουάν μπλα μπλα αποτέλεσμα μηδέν.. πήγα σε δερματολόγο γέλαγε μου Πέ να κόψω το άγχος και να μη τα δένω όσο μπορώ. Δεν εχω βγάλει άκρη ακόμα.. δεν εχω καταλάβει καν τι τύπο αλωπεκιας εχω στη δουλεια έχουν αρχίσει τα πρώτα πειράγματα μεταξύ σοβαρού και αστείου για τα μαλλιά μου που πλέον ειναι εμφανές το θεμα μου και η ψυχολογία κατρακύλα..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
ειναι μια συγκεκριμενη αλωπεκια αυτη, ονομα DUPA και εμφανιζεται στα πλαινα, εχω και εγω βαβαια σε λιγοτερη εκταση απο οσο εσυ. Εμενα παραμενει σταθερη τα κοβω και κοντα οποτε δε με ενοχλει ιδιαιτερα. Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι πως στο σημειο αυτο οταν τρωω γαλακτοκομικα κυριως εμφανιζει η περιοχη ελαφρα σμηγματοροικη δερματιτιδα με κοκκινιλα και φαγουρα.

δεν εχω δοκιμασει καποια λοσιον στο σημειο στο παρελθον, αυτες τις μερες ξεκινησα απο περιεργεια μινοξιδιλη με λατανοπροστ.
 

kokoula1986

New Member
ειναι μια συγκεκριμενη αλωπεκια αυτη, ονομα DUPA και εμφανιζεται στα πλαινα, εχω και εγω βαβαια σε λιγοτερη εκταση απο οσο εσυ. Εμενα παραμενει σταθερη τα κοβω και κοντα οποτε δε με ενοχλει ιδιαιτερα. Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι πως στο σημειο αυτο οταν τρωω γαλακτοκομικα κυριως εμφανιζει η περιοχη ελαφρα σμηγματοροικη δερματιτιδα με κοκκινιλα και φαγουρα.

δεν εχω δοκιμασει καποια λοσιον στο σημειο στο παρελθον, αυτες τις μερες ξεκινησα απο περιεργεια μινοξιδιλη με λατανοπροστ.
Ειναι κατι που το ακούω πρώτη φορά ως τύπος αλωπεκιας.. δυστυχώς δεν το γνωρίζω.. εχω μπερδευτεί πολύ..,
 

chrisk100

Member
Το εχει και η κοπελα μου σε μια πλευρα οχι ομως σε τοσο μεγαλο βαθμο. Σε 4 δερματολογους που πηγαμε ολοι λεγανε αγχος.
Για μενα ξεκινα μινοξιδιλη
 

kokoula1986

New Member
Το εχει και η κοπελα μου σε μια πλευρα οχι ομως σε τοσο μεγαλο βαθμο. Σε 4 δερματολογους που πηγαμε ολοι λεγανε αγχος.
Για μενα ξεκινα μινοξιδιλη
Η Αληθεια ειναι ότι εμφανίστηκε μετά απο μια μεγάλη στεναχώρια και εδώ και ενα χρόνο ειναι σχεδόν στάσιμη η κατάσταση αλλα λόγω οικονομικών περισσότερο μιας και το ΙΚΑ δεν καλύπτει τις θεραπείες φάρμακα λοσιόν κτλ δεν είχα τη δυνατότητα να ασχοληθώ σε βάθος.. ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΚΑΛΟΠΙΣΜΟΣ.. εγω το θεωρώ πρόβλημα υγείας.. μα τι να πεις..
 

aeratos28

Just aeratos
σωστα τα λεει ο τασος ,γι αυτο σε ρωτησα αν ειναι και απο την αλλη πλευρα ..ειναι περιεργη φαση αυτο..λεγεται dupa οπως σωστα ειπε ο τασος η αλλιως retrograte alopecia..τωρα δεν θυμαμαι αν ειναι το ιδιο πραγμα η εχει διαφορές η μια απο την αλλη..αν εχει θα ειναι λιγες..αν googlaρεις θα το βρεις ακριβως..τωρα το μαλλακι το υπολοιπο οκ φαινεται,παλι καλα..μην τρελενεσαι,εσυ νομιζεις οτι φαινεται αρκετα αλλα δεν ειναι ετσι..νομιζω πως μπορεις να το βοηθησεις με θεραπεια..η μινοξιδιλη πιστευω θα βοηθησει αρκετα..ξεκινησε την και μην αγχωνεσαι και πολυ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kokoula1986

New Member
σωστα τα λεει ο τασος ,γι αυτο σε ρωτησα αν ειναι και απο την αλλη πλευρα ..ειναι περιεργη φαση αυτο..λεγεται dupa οπως σωστα ειπε ο τασος η αλλιως retrograte alopecia..τωρα δεν θυμαμαι αν ειναι το ιδιο πραγμα η εχει διαφορές η μια απο την αλλη..αν εχει θα ειναι λιγες..αν googlaρεις θα το βρεις ακριβως..τωρα το μαλλακι το υπολοιπο οκ φαινεται,παλι καλα..μην τρελενεσαι,εσυ νομιζεις οτι φαινεται αρκετα αλλα δεν ειναι ετσι..νομιζω πως μπορεις να το βοηθησεις με θεραπεια..η μινοξιδιλη πιστευω θα βοηθησει αρκετα..ξεκινησε την και μην αγχωνεσαι και πολυ
Η Αληθεια ειναι πως εχω δει κάπου άλλου κάποιο κενό ή αραίωση..εχω παρατηρήσει όμως όταν με πιάνει κνυσμος ή πόνος στη τρίχα μετά βλέπω πως το κενό μεγαλώνει..
 

aeratos28

Just aeratos
Ειναι το συμπτωμα αυτο οταν ειναι να αποχωρησει η τριχα..πονανε κτλ..παντως δεν ειναι κατι φοβερο,μην το βλεπεις ετσι..παρε τη μινοξιδιλη και νομιζω θα σε βοηθησει αρκετα
 

kokoula1986

New Member
Ειναι το συμπτωμα αυτο οταν ειναι να αποχωρησει η τριχα..πονανε κτλ..παντως δεν ειναι κατι φοβερο,μην το βλεπεις ετσι..παρε τη μινοξιδιλη και νομιζω θα σε βοηθησει αρκετα
Δυσκολεύομαι και στον ύπνο λόγω της θέσης. Νιώθω ότι τρίβεται η περιοχή στο μαξιλάρι και ξυπνάω ανασηκωνομαι για να γυρίσω πλευρό νομίζω μου χει γινει ψυχολογικό.. Τα νεύρα μου δεν ειναι πολύ καλά τελευταία....
 

chrisk100

Member
Η Αληθεια ειναι ότι εμφανίστηκε μετά απο μια μεγάλη στεναχώρια και εδώ και ενα χρόνο ειναι σχεδόν στάσιμη η κατάσταση αλλα λόγω οικονομικών περισσότερο μιας και το ΙΚΑ δεν καλύπτει τις θεραπείες φάρμακα λοσιόν κτλ δεν είχα τη δυνατότητα να ασχοληθώ σε βάθος.. ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΚΑΛΟΠΙΣΜΟΣ.. εγω το θεωρώ πρόβλημα υγείας.. μα τι να πεις..[/QUOT
Είναι πρόβλημα υγειας καθως σε επηρεαζει ψυχολογικα.Οχι μονο εσενα αλλα ολους μας.
Προσπαθησε να ηρεμησεις.Παρε και καμια βιοτινη να βοηθησει.νομιζω και ο χαλκος βοηθαει αλλα θα πρεπει να ρωτησεις δερματολογο. Εχω ακουσει πως αμα εχεις και πολυκυστικες επηρεαζει το τριχωτο της κεφαλης αλλα δεν ειμαι σιγουρος
 

chrisk100

Member
@kokoula1986
Είναι πρόβλημα υγειας καθως σε επηρεαζει ψυχολογικα.Οχι μονο εσενα αλλα ολους μας.
Προσπαθησε να ηρεμησεις.Παρε και καμια βιοτινη να βοηθησει.νομιζω και ο χαλκος βοηθαει αλλα θα πρεπει να ρωτησεις δερματολογο. Εχω ακουσει πως αμα εχεις και πολυκυστικες επηρεαζει το τριχωτο της κεφαλης αλλα δεν ειμαι σιγουρος
 

kokoula1986

New Member
@kokoula1986
Είναι πρόβλημα υγειας καθως σε επηρεαζει ψυχολογικα.Οχι μονο εσενα αλλα ολους μας.
Προσπαθησε να ηρεμησεις.Παρε και καμια βιοτινη να βοηθησει.νομιζω και ο χαλκος βοηθαει αλλα θα πρεπει να ρωτησεις δερματολογο. Εχω ακουσει πως αμα εχεις και πολυκυστικες επηρεαζει το τριχωτο της κεφαλης αλλα δεν ειμαι σιγουρος
Δεν εχω πολυκυστικες όλα πιστεύω τα αυτοάνοσα ξεκινούν απο θέματα ψυχολογίας.. κάπως ετσι πιστεύω πως ξυπνάνε.. γιατι για αυτοανοσο νόσημα μίλησε το ντοκτορ.. όποτε θεωρώ πως κατι παραπάνω ξέρει.. το θέμα της διαχείρισης ειναι το πιο σημαντικό να μάθω να διαχειρίζομαι το άγχος και τη στεναχώρια μου και φυσικά να γίνω πιο αισιόδοξη.. γιατι όλα το τελευταίο καιρό γύρω μου νιώθω πως έχουν μαύρο χρώμα..
 
Μπλουζα