Ακούρευτη fue-ακούρευτη δότρια by aeratos 28

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κύριοι να σταματήσουμε εδώ, η περαιτέρω συζήτηση δεν προσφέρει κάτι


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Cvial πιστεύεις ότι είναι δύσκολο να γίνει αυτό που είπα??ότι έχω δει διαδικασία επέμβασης δηλαδή??έχω παρακολουθήσει 2 φορές επέμβαση..όχι από την αρχή ως το τέλος βέβαια αλλά αρκετό διάστημα της επέμβασης..πιστεύεις ότι δεν γίνεται αυτό και ότι λέω ψεμματα?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα πω την γνώμη μου αλλά το θέμα θα λήξει εδώ, δεν θέλω άλλες προστριβές. Το να έχεις δει live ακουρευτες συνεδρίες δεν το θεωρώ απίθανο, η πρόσβαση είναι εύκολη. Το να γίνει ακούρευτη και να κόβεται η τρίχα με το punch πριν να βγει το graft το θεωρώ μάλλον απίθανο. Μήπως όταν μπήκες είχε γίνει ήδη το τριμάρισμα και σου φάνηκε ότι κόβεται η τρίχα πριν την εξαγωγή;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

aeratos28

Just aeratos
Cvial δεν είμαι απόλυτος σε αυτό..δεν είδα τριμαρισμα εγώ.ειχε ένα φυσιολογικό κοντό μήκος η δοτρια όπως ήταν ο Αλέξανδρος περίπου..αν είχε γίνει πριν τριμαρισμα δεν το είδα..το ότι κόβεται η τρίχα δεν μου το είπε κάποιος γιατρός ή το διάβασα κάπου..ειναι δικό μου συμπέρασμα από την στιγμή που βλέπω μια κανονική δοτρια πίσω και μπροστά τα grafts που μπαίνουν να είναι λες και έχεις ξυρίσει το κεφάλι και έχουν το γνωστό μήκος..πολύ κοντά.καταλαβαινεις γιατί λέω οτι κόβεται η τρίχα κατά τη διάρκεια που μπαίνει το punch??ποια άλλη απάντηση μπορεί να δωθει?εγώ αυτή μπορώ να δώσω μονο
Θα πω την γνώμη μου αλλά το θέμα θα λήξει εδώ, δεν θέλω άλλες προστριβές. Το να έχεις δει live ακουρευτες συνεδρίες δεν το θεωρώ απίθανο, η πρόσβαση είναι εύκολη. Το να γίνει ακούρευτη και να κόβεται η τρίχα με το punch πριν να βγει το graft το θεωρώ μάλλον απίθανο. Μήπως όταν μπήκες είχε γίνει ήδη το τριμάρισμα και σου φάνηκε ότι κόβεται η τρίχα πριν την εξαγωγή;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν την είδες στην Ελλάδα το πιθανότερο να έχει γίνει είναι αυτό που σου γράφω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

aeratos28

Just aeratos
Παίζει και να είναι αυτό που λες..εγώ αυτή την εντύπωση είχα που σου είπα για τον λόγο που είπα στο πιο πάνω μνμ..δεν αντιλέγω ότι μπορεί πριν να έγινε αυτό που λες ..αλλά αν δεν το έχεις δει όμως μπορείς να βγάλεις άλλο συμπέρασμα..η δική μου ήταν αυτή..είναι λάθος?οκ το δέχομαι..δεν είμαι κολλημένος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Νομίζω ότι το έχουμε εξαντλήσει, μην με αναγκάσετε να το κλειδωσω


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αερατε το φόρουμ δεν είναι πεδίο προσωπικών διαμαχών. Αυτό το νήμα θα μείνει μόνο για το ποστ του stripar και για τα 2-3 πράγματα που είπαμε για την ακούρευτη. Τα υπόλοιπα δεν προσφέρουν τίποτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

alexandros _athens

Active Member
@aeratos28... στην δική μου περίπτωση δεν έγινε κανένα απολύτως κανένα τριμάρισμα στα μαλλιά. Νομίζω άλλωστε πως φαίνεται και από τις σχετικές φωτογραφίες που υπάρχουν στο νήμα μου. Όπως ακριβώς πήγα, έτσι ακριβώς μου έκαναν και τη μεταμόσχευση, από την εξαγωγή μέχρι την τοποθέτηση. Δεν κούρεψαν καμία τρίχα, ούτε στη δότρια αλλά ούτε στη λήπτρια περιοχή. Η δότρια μου επουλώθηκε πολύ γρήγορα ενώ το μεγάλο ατού του ακούρευτου αποδείχθηκε πως ήταν το γεγονός ότι ουσιαστικά, στην περιοχή της δότριας δεν φαινόταν τίποτα που να θυμίζει μεταμόσχευση/ επέμβαση. Σε συζήτηση που είχα με την Μπίρου πριν ξεκινήσουμε μου είχε πει πως το ακούρευτο είναι πιο μπελαλίδικο και θέλει μεγάλη εμπειρία και μαεστρία από το γιατρό γιατί ουσιαστικά, βγάζει τα μάτια του σε μεγαλύτερο βαθμό απ ότι στο ξυρισμένο. Εκ του αποτελέσματος μπορώ να πω πως η διαχείριση έγινε πολύ σωστά. Προσωπικά, αν ξαναμπώ για παρέμβαση/γέμισμα στους κροτάφους, πάλι ακούρευτο θα επιλέξω. Ελπίζω να βοήθησα.
 

aeratos28

Just aeratos
Alexandros δεν είπα εγώ το αντίθετο..αυτό που λες έχω πει και εγώ..απλά συμφωνησα και μέ τον cvial πως υπάρχει και η τεχνική που κουρεύουν σημεία της δοτριας..ανέβασε και ένα βίντεο ο cvial που το δείχνει..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alexandros _athens

Active Member
@aeratos28 Ναι, το ίδιο λέμε και όντως υπάρχει και τεχνική μεταμόσχευσης που κουρεύουν τα μαλλιά σε ένα σημείο της δότριας αλλά και η άλλη που ξυρίζουν μια λωρίδα στην περιοχή της δότριας. Απλά εγώ ούτε κούρεψα ούτε ξύρισα κάποιο σημείο. @CVIAL Όχι, δεν χρησιμοποιήθηκε κάποιο ειδικό punch. Ότι χρησιμοποιούν και στις άλλες μεταμοσχεύσεις. Η διαδικασία ήταν ίδια, μόνο που δεν κουρεύτηκα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα ήταν ενδιαφέρον να το δούμε σαν τεχνική


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

alexandros _athens

Active Member
Θα ήταν ενδιαφέρον να το δούμε σαν τεχνική


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πραγματικά, δεν διέφερε από μια μεταμόσχευση με κουρεμένο μαλλί. Η διαδικασία και η πορεία της ανάρρωσης/ φύτρωσης εξελίχθηκε παρόμοια. Η μόνη διαφορά ήταν πως δεν είχα κουρευτεί. Και προφανώς τα μαλλιά που είχα πίσω βόλεψαν να "κρυφτούν" τα όποια σημάδια μαρτυρούσαν μεταμόσχευση μαλλιών το πρώτο διάστημα. Κυρίως γιατί δεν ήθελα να το μάθει όλος ο κόσμος. Κατά τα άλλα, όλα ίδια.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν μιλάω για την ακούρευτη. Μιλάω για την εξαγωγή του graft χωρίς ειδικό punch σε τρίχα μεγάλου μεγέθους.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτά σίγουρα, την τεχνική θα θέλαμε να δούμε και φυσικά τα ποσοστά επιτυχίας αφού δεν είναι μια από τις προτεινόμενες μεθοδολογίες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

alexandros _athens

Active Member
Για τα ποσοστά δε μπορώ να ξέρω. Μόνο για το δικό μου κεφάλι. Αν δεν αλλάζει όμως η διαδικασία αλλά ούτε τα εργαλεία, γιατί να μην είναι προτεινόμενη;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιατί είναι πολύ πιο δύσκολο να γίνει εξαγωγή μιας τρίχας χωρίς να κοπεί σε κοντό μήκος


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

alexandros _athens

Active Member
Είναι λογικό να είναι πιο δύσκολο και άλλωστε, μου το είχε πει και η γιατρός. Φαντάζομαι δεν γίνεται αν έχεις και.. κοτσίδα. Αλλά το πιο δύσκολο δεν σημαίνει πως πρέπει να θεωρείται και μη προτεινόμενο. Δε συμφωνείς;
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα