Ακουω γνωμες συμφορουμιτες

naruto

Well-Known Member
Ανοιγω αυτο το νημα πριν ξεκινησω τα consulations για να παρω τις γνωμες σας,και κυριως των εμπειροτερων
-Ηλικια 27
-μαλλι καστανο,σπαστο προς σγουρο.Μετα τους 5-6 ποντους σγουραινει επικυνδυνα και κανει κυκλακια
-πρωτοειδα την αραιωση στους κροταφους στα 21-22,οντας πολυ ψειρας με το μαλλι το εβλεπα μονο εγω,κανεις αλλος
-στα 24 ειχε γινει πια εμφανες με το ματι.Απο τοτε ευτυχως δεν εχει προχωρησει αλλο.3 χροννια τωρα ειμαι σταθερος
-ιστορικο.Μαλλον απο τον πατερα μου εχω παρει,δεν υπαρχει αλλος με εντονο προβλημα και στα 2 σογια εκτος απο αυτον.Στα 30-31 ηταν καθαρο Norwood 3,στα 35 Norwood 3A,στα 40 4α.Τωρα στα 50+ ειναι προς το Ν5 με ψηλα πλαινα,και καλη με το ματι δοτρια.
-θεραπεις.εδω και καποιος μηνες minox μονο στους κροταφους χωρις την παραμικρη διαφορα.Τελευται ξεκινησα κ μισο propecia την ημερα,πιο πολυ απο περιεργεια για να δω πως θα αντιδρασει ο οργανισμος.Μεχρι τωρα καμια παρενεργεια.Δεν ψηνομαι να το περνω για παντα ομως.Την μινοξ ναι

Φωτογραφιες
Μονο στους κροταφους εχω θεμα.Το υπολοιπο μαλλι(forelock,υψος hairline,crown,temple poionts)ειναι απειραχτο ακομα.Εκανα τριχοριζογραμμα προσφατα και μου το βεβαιωσε αυτο

Αριστερο κροταφος.Ειναι πιο κλειστος αλλα πιο αραιος σε σχεση με τον δεξι.Ο δεξης ειναι πιο ανοιχτος αλλα πιο πυκνος
Τα μαλλια ειναι χτενισμενα για να αποκαλυπτετε οσο πιο πολυ γινετε το προβλημα.Στην καθημερινοτητα οπως τα φτιαχνω δεν φαινετε σχεδον τιποτα.Πανω εχουν μηκος περιπου 4 εκατ.Πλαινα κ πισω ειναι περιπου 0,8 εκατ.Οι φωτογραφιες ειναι οι πιο αποκαλυπτικες που μπορω να βγαλω,κατω απο παραθυρο
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2016-12-22-14-30-51.jpg
    Screenshot_2016-12-22-14-30-51.jpg
    514.3 KB · Προβολές: 187
  • Screenshot_2016-12-22-14-31-29.jpg
    Screenshot_2016-12-22-14-31-29.jpg
    323.5 KB · Προβολές: 201
  • Screenshot_2016-12-22-14-34-11.jpg
    Screenshot_2016-12-22-14-34-11.jpg
    396.9 KB · Προβολές: 173
  • Screenshot_2016-12-22-14-34-31.jpg
    Screenshot_2016-12-22-14-34-31.jpg
    345.9 KB · Προβολές: 177

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

naruto

Well-Known Member
Oπως ειπα ακουω γνωμες συμφορουμιτες
-Γνωμες για την δοτρια,δεδομενου οτι ειναι κοντοκουρεμενη στα 0,8 εκατ. και κατω απο φως παραθυρου.Ο γιατρος που εκανα το τριχοριζογραμμα ειπε πως ειναι περιπου στο μεσο ορο,ισως και ελαχιστα πιο πανω.Δυστηχως παχος τριχας οσο και να εψαξα δεν βρηκα καπιον να το μετραει με ακριβεια.Παντως με το ματι δεν την κοβω για ιδιαιετερα χοντρη.Το καλο ειναι πως εχω σγουρο μαλλο.
-Γνωμες για το τι να κανω.Ελεγα φετος το φθινοπωρο να εκανα την πρωτη μεταμοσχευση στους κροταφους,επιλεγοντας συντηριτικη NW1,5 προς 2 hairline,δεδομενου οτι εχω και μεγαλο κουτελο και απειραχρα temple points.Τι πιστευετε?Ποσα grafts πιστευετε θα χρειαστω για κατι τετοιο?
 

crossfire

Well-Known Member
Με το propecia που ξεκίνησες,το πιο πιθανό ειναι σε κανα 8 μηνο απο τώρα,να μην χρειαστείς μεταμόσχευση .
 

naruto

Well-Known Member
Μισο propecia την ημέρα ξεκίνησα κ αυτο απο περιέργεια για να δω πως θα αντιδράσει ο Οργανισμός .δεν εχω σκοπό να το συνεχίσω και ας με κάνει bob Marley
 

ItsAllGone

Active Member
Καλυτερα να μην ξεκινουσες propecia αφου δεν εχεις σκοπο να συνεχισεις, θα χασεις αργοτερα πολυ μαλλι αποτομα και αυτο θα σου καταστρεψει την ψυχολογια και θα νομιζεις οτι εισαι πολυ χειροτερα και απο πριν.Η δοτρια σου φαινεται πολυ καλη, ισως το τσουλουφι να σε ταλαιπωρισει αν χανεται σιγα σιγα.
 

tasos33

Well-Known Member
Δεν είσαι για μμ,εχεις πολλά μαμά ακόμα ,συνέχισε με μινοξ και πρόσθεσε οτι μπορείς,κάνε δοκιμές με δια φορά προϊόντα ,κάτι θα σε πιασει,δεν φαίνεται να εχεις επιθετική τριχόπτωση,μπορει να το κρατήσεις έτσι και καλυτερα για χρονια
 

naruto

Well-Known Member
@CVIAL @aeratos28 @mikegad @Stripar @dimitris50423 κ οποιο αλλο καλο παιδι,ακουω γνωμες.
Πως σας φαινετε η δοτρια μου?
και πως κρινετε το πλανο μου να κλεισω λιγο τους κροταφους σε Norwood 1,5-2 συντιρητικα για αρχη και βλεπουμε,εχοντας ως δεδομενο οτι παω για Norwood 5a οπως ο πατερας μου στα 50+...

@tasos33 και @ItsAllGone βαζω μινοξ σχεδον 6 μηνες στους αραιωμενους κροταφους χωρις τιποτα.ουτε επανεκφυση,ουτε shedding ,ουτε παρενεργειες ουτε τιποτα.Σαν να μην την ακουει καθολου ο αργανισμος.Δοκιμασα κ folligen παλι χωρις κανενα αποτελεσμα.Οι κροταφοι ειναι το πιο δυσκολο σημειο.

Μονο η φινα πλεον αν κανει κατι.Που την φινα σε 1-2 μηνες θα την κοψω.Θελω να σιγουρευτω πως δεν μου κανει παρενεργειες και μετα την κοβω.Θελω να ξερω αν θα εχω κ αυτη την επιλογη στο μελλον αν παει κατι στραβα.Γενικα θελω να ειμαι οσο πιο καλα προετοιμασμενος γινετε σε ολους τους τομεις.2 μηνες μεχρι τωρα στα 0,5 mg ημερησιως δεν εχω παρενεργειες,shedding,επανεκφυση τιποτα.

Κ μενα το τσουλουφι με προβληματιζει.Το τριχοριζογραμμα εδειξε πως μεχρι τωρα ειναι απολυτως υγιες.Αν παρω απο τον πατερα μου ομως,ειναι το επομενο σημειο που θα αρχισει να χανει μετα τα 30-31.Πες πως κανω τωρα μεταμοσχευση και φτιαχνουν οι κροταφοι,οταν αρχιζει να αραιωνει κ το τσουλουφι ομως?Δεν ειναι normal να εχεις τουμπανο κροταφους κ αραιο τσουλουφι.Αυτη την καταρα εχει ο τυπος Norwood A που ανηκω.Να περιμενω παλι ως τα 33-35 να φυγουν τελειως κροταφοι-τσουλουφι και να τα φτιαξω ολα μαζι δεν παιζει,θα ''σκασω'' απο την στεναχωρια μου χωρις καθολου Α ζωνη

Πφφφ μεγαλο διλημμα
 
Τελευταία επεξεργασία:

mikegad

Well-Known Member
naturo κάτσε στα αυγά προς το παρόν και άσε τις μμ.(Με την καλή έννοια το λέω)
μμ από τα 30+ και μετά.
Η δότρια σου φαίνεται νορμάλ.Δεν είναι και η καλύτερη φωτογραφία βέβαια αλλά σίγουρα είσαι στα 5500+
Το τσουλούφι είναι μπόμπα ακόμα.
Αν μπεις κροτάφους πρέπει να ρίξεις πολύ πράγμα σε μικρή επιφάνεια για να δείχνει ομοιόμορφο.
Και αν μετά πας σε 5άρις που γράφεις τι θα κάνεις;
Θα απλώσεις σε όλο το κεφάλι την δότρια και οι κρόταφοι θα να τούμπανο;
Θα βρίζεις την ώρα και την στιγμή που είχες πάει για μμ.
Άστο προς το παρόν.Μακάρι να μείνεις έτσι φίλε και μην προχωρήσει ,πραγματικά στο εύχομαι.Αλλά κάνε καλύτερα υπομονή μερικά χρόνια ακόμα
 

aeratos28

Just aeratos
Δεν είναι πολύ καλή η φωτό της δοτριας που εβαλες φίλε,οπότε δεν μπορώ να πω κάτι..βέβαια και καλή να βάλεις δεν είμαστε μικροσκόπια,στο περίπου θα σου πούμε..1000 πάνω 1000 κάτω..από την γενική εικόνα του μαλλιού σου πάντως φαίνεται ότι είσαι αρκετά καλά ακόμα..και μπροστα και πισω στη δότρια..συμφωνω με τα παιδια,κρατήσου με καμιά θεραπεία όσο μπορείς γιατί έχεις παντού μαλλιά.μην ζοριζεις καταστασεις..μην τρελενεσαι ρε μαν ;)
 

naruto

Well-Known Member
@mikegad και @aeratos28 Για αυτο ξεκιναω απο τωρα τα consulations για να ξερω ακριβως τι παιζει με τη δοτρια και να προγματισω το master plan.
Αν υποθεσουμε οτι ειμαι στον μεσο ορο,εχω περιπου 6000 grafts διαθεσιμα.
-Αν εμπαινα τωρα στους κροταφους θα επελεγα μια συντηριτικη ωριμη hairline,αλα Zlatan Ibrahimovic φαση,με συντηριτικη πυκνοτητα,περιπου 40-45 grafts/cm2.Και θα ημουν πολυ ικανοποιημενος,εδω με 20-25/cm2 καλες τριχες που εχω τωρα και την παλευω πολυ καλα.Φαντασου με 45,παπαδες θα εκανα.Υπολογιζοντας το εμβαδον θα χρειαστω περιπου 1500 grafts για αυτο.
-οταν θα φυγει το τσουλουφι,αλλα 1500 grafts για αυτο. 3000 συνολικα για Α ζωνη.Λογικο νουμερο.
-Αλλα 2500 grafts για Β ζωνη,οταν εξαφανιστει κ αυτη στα 40 μου.Ειμαστε 5500 grafts.
-To crown,δεν με απασχολει.Ο πατερας μου ξεκινησε να χανει στο crown μετα τα 45 του.Ακομα κ τωρα στα 53 του δεν εχει αδειασει τελειως.Νταξει να ειμαι 50+ με crown δεν θα με πειραξει,δεν θελω να ειμαι υπερβολικος.Ειναι κατι φυσιολογικο για ενα μεσηλικα.Κ με μινοξ μπορω καπως να το καθυστερησω το crown

Καπως ετσι τα σκευτομαι μπακαλιστικα στο μυαλο μου.Βεβαια χωρις νουμερα δοτριας,μονο υποθεσεις μπορω να κανω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mikegad

Well-Known Member
naturo καλά τα λες και καλά θα κάνεις που θα πας σε consulations
αλλά
αν μπεις τώρα σε κροτάφους και η αραίωση συνεχιστεί σιγά σιγά θα πρέπει να τρέχεις κάθε τρεις και λίγο για επεμβάσεις λόγω των κενών που θα δημιουργούνται.
Δεν είναι τώρα μπαίνω κροτάφους ,μετά κάνω άλλη μια για να κλείσω με την Α ζώνη.
Τα κενά που θα δημιουργούνται θα είναι τέρμα αφύσικα οπότε θα είσαι αναγκασμένος να το κάνεις.
Γνώμη μου πάντα αλλά αυτό είναι τέρμα ψυχοφθόρο.Σκέψου πως κάθε φορά θα πρέπει να προσεχείς για αρκετούς μήνες ήλιο κλπ

Αυτό είναι το κακό σενάριο βέβαια ,μπορεί να μην προχωρήσει στο μέλλον το πρόβλημα σου και να με βρίζεις που δεν είχες πάει να κάνεις την μμ πιο νωρίς
 

naruto

Well-Known Member
Σωστα τα λες mike
παιρνω το κακο σεναριο ως δεδομενο για να μην βρεθω εκτεθειμενος κ προ εκπληξεως.Απο τη φυση μου θελω να ειμαι οσο το δυνατον πιο προετοιμασμενος για οτιδηποτε.Για αυτο κ δοκιμασα propecia απο τωρα για να ξερω αν την αντεχω κ εχω κ αυτη την ενναλακτικη στο μελλον.
Μονο ενας θειος καραφλος υπαρχει που ηταν Norwood 6-7 απο τα 30 του.Δεν μπορει να εχω παρει απο αυτον.Αλλος δεν υπαρχει,ουτε αντρας αλλα ουτε κ γυναικα συγγενης με προβλημα φαλακρας.Μονο ο πατερας,με τον οποιο εχουμε κ ολοιδιο τυπο μαλλιου,κ ολοιδια εξελιξη.Κ αυτος στα 23-24 ξεκινησε να αραιωνει στους κροταφους.Οποτε τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια...

Αν μπω τωρα στους κροταφους το μονο αφυσικο κενο που θα δημιουργηθει ειναι στο τσουλουφι οταν αυτο αρχιζει κ φευγει κ για αυτο προβληματιζομαι.Δεν μπορεις να εχεις καλους ή εστω ωριμους κροταφους κ ανυπαρκτο τσουλουφι.Δεν υπαρχει πουθενα αυτο σε κανενα pattern.Πολλες φορες σκευτομαι μακαρι να σηκωνομουν ενα πρωι και να μην ειχα καθολου Α ζωνη,να πηγαινα να πεταγα 3000-3500 grafts κ να ξεμπερδευα με Α ζωνη μια κ καλη.Κ τα πισω ας παρουν το δρομο τους,οποτε φυγουν...

Αλλα κ παλλι οπως ειπα να περιμενω μεχρι τα 35+ να φυγει κ το τσουλουφι και να φτιαξω Α ζωνη ολη μαζι δε παιζει.Θα ''πεθανω'' απο τη στεναχωρια μου κ θα χασω τα καλυτερα μου χροννια
 

naruto

Well-Known Member
K κεινο το τσουλουφι δεν νιωθει παβαθεμα το.Οι κροταφοι την εχουν ακουσει για τα καλα εδω κ 3-4 χροννια κ το τσουλουφι εχει ακομα πυκνοτητα εφηβου.Καμμια συμβουλη για να επιταχυνω την ΑΓΑ,και να χασω το τσουλουφι εχετε ρε παιδες?
Οι παλιοι λεγαν οτι η συχνη εκσπερματωση προκαλει καραφλα.Μηπως να ξεκινησω 5-10 μ@λ@κι3ς την ημερα να καραφλιασω μια ωρα αρχιτερα χααχαχα:p
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Φιλε Naturo επηδει εισαι ακομη 27 ετων σου προτινω να μην κανεις τιποτε.
Εγω απο τα 26 αραιωνα και στα 33 ημουν tragic.
Περιμενε τουλαχιστον εως τα 32 για μενα και βαζε toppik να αλλαξει η ψυχολογια σου λιγο.
Ο Mikegad αυτα που λεει ειναι πολυ σωστα.
Να ξερετε εσεις με αυτο του ειδος προβληματος δηλαδη κροταφακια ακομη και μεταμοσχευση να κανετε δεν θα ειστε 100% ευχαριστημενοι,και αν αδιασεις κιαλο εκει τι γινεται.Αν και μπορει και να παραμεινεις ετσι.
Εδω εμεις δεν ειμαστε 100% που ειμασταν σχεδον φαλακροι αλλα τωρα χαιρομαστε να κοιταχτουμε στο καθρεφτη.
Υπομονη μην ενθουσιαζεσαι ακομη και χρηματα να εχεις σκεψου ωριμα.
 

koumparos

Well-Known Member
Μολις αρχισεις και χανεις και το τσουλουφι τοτε θα καταστρωσεις πλανο.Προς το παρον δεν κανεις τιποτα και παιξε λιγο με μακρυτερο μαλι και ισως κανα κονσιλερ.Κακως που ξεκινησες τη φινα με σκοπο να τη σταματησεις.Μαλον σε παει οπως ο πατερας σου διοτι και εσυ τωρα κοντα στα 30 εισαι 3αρακι αρα μπορεις ευκολα απο τωρα να σχεδιασεις.Οπως καταλαβαινεις πας τουλαχιστον για 5αρης αρα η δοτρια σου ειναι πολυτιμη και σκεψου καλα στο μελον ποιον θα αφησεις να τη διαχειριστει.
Αν σε πιασει η φινα μπορει να κερδισεις και 10 χρονια οπως εγω που εχουμε το ιδιο πατερν και μαλον την ιδια γονιδιακη καταληξη (5αρηδες).
 

naruto

Well-Known Member
Ευχαριστω για το σχολιο σου Γιαννη
Topik δε παιζει να χρησιμοποιησω ποτε.Θα αισθανομουν οτι λεω ψεματα στον εαυτο μου.Τα μαλλια μου θελω να ειναι ομορφα για την παρτυ μου κ μονο,δεν με νοιαζει πως με βλεπουν οι αλλοι.Οπως και για το γυμναστηριο,το ντυσιμο κ γενικα την εξωτερικη εμφανιση.Με την ιδια λογικη αντι για toppik φορα μια περουκα,θα φαινοντε ακομα πιο πυκνα.Η αποψη μου ειναι πως τα μαλλια πρεπει να τα τραβας και να σε πονανε,μονο τοτε ειναι ''δικα σου''.Μονο τοτε τα χαιρεσε.

koumpare οπως ειπα η φινα ειναι out of the question για μενα.Τωρα την ξεκινησα σε μικρη δοση απο περιεργεια κ μονο για να δω πως την σηκωνει ο οργανισμος,και να ξερω αν παιζει και αυτη η επιλογη ως εσχατη λυση αν ολα πανε στραβα.Ειπα θελω να ειμαι ετοιμος για ολα.

Το οικονομικο δεν αποτελει θεμα γιατι δουλευω απο τα 18 με καλο μισθο κ εχω κανει την καβατζα μου απο νωρις για αυτο το θεμα.Εβλεπα να ερχετε η ''πιστολια'' απο τα γονιδια μου κ εχω προνοησει για αυτο.

Το θεμα ειναι το τσουλουφι και πως θα φαινετε,πως θα το κρυψω,αν γεμισω τωρα τους κροταφους κ μετα αρχιζει κ χανει αυτο.Θα ειναι τερμα αφυσικο.

Να πω ακομα οτι Erdogan,Hasson,Lorenzo σε online consulation με επρηξαν να ξεκινησω φινα.Ειδικα ο Κoray ανενδοτος.Να του εξηγω οτι ξερω τα γονιδια μου και την εξελιξη που θα εχω,και πως δεν εχω προβλημα να μπαινω και καθε χρονο για μεταμοσχευση για να καλυπτω τα κενα αν χρειαστει και αυτος να επιμενει, παρε fina.Σε 5-6 μηνες θα του ξαναστειλω λεγοντας ''πηρα φινα αλλα με ταραξε στα sides και την εκοψα,τωρα θα με αναλαβετε?''Θελω να δω τι θα μου πει τοτε.Ο Lorenzo πιο διαλλακτικος οπως κ ο Hasson.H ΗDC δεν μου ειπε τιποτα για φινα
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εχεις τα χρηματα και σιγουρα σε ξυνει λιγακι τωρα.
Υπομονη εισαι διαβασμενο μελος μην βιαζεσαι.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Δεν κάνεις τίποτα μέχρι τα 30 τουλάχιστον, εκτός και αν η εικόνα σου ρίχνει τρομερά την ψυχολογία κάτι που μάλλον δεν ισχύει αφού γράφεις ότι με το κατάλληλο χτένισμα καλύπτεις το πρόβλημα. Προσωπικά θα το τρέναρα μέχρι εκεί που θα το άντεχα και μετά θα προχώραγα. Παρόλο που δεν είμαι υπέρ των φαρμάκων κατανοώ αυτούς που κάνουν χρήση και αν είσαι ένας από αυτούς είναι μια από τις καλύτερες επιλογές σου. Όλοι οι γιατροί θα στο προτείνουν γιατί πλέον είναι διεθνής πρακτική. Εσύ όμως αποφασίζεις.

Αν ακολουθήσεις το pattern του πατέρα σου (που ήταν και το δικό μου pattern) σημαίνει ότι η ΑΑ θα σου εξαφανίσει το τσουλούφι σε πυκνότητα σχετικά γρήγορα, γύρω στα 30-35 (έτσι έγινε και με μένα) και μετά η μικρή εναπομείνουσα πυκνότητα θα κάνει άλλα 10 χρόνια να εξαφανιστεί ενώ η ΑΑ θα προχωρά πολύ αργά προς τα πίσω. Το καλό είναι ότι όλοι σχεδόν οι Α δεν ξεπερνούν το 5 οπότε έχεις άνω ταβάνι κάτι που είναι πολύ χρήσιμο όταν το ξέρεις από πριν. Σε εκείνη την ηλικία λοιπόν (30-35) που το τσουλούφι θα έχει εξασθενήσει μπορείς να κάνεις την επέμβαση. Πιο πριν είναι πολύ μπελαλίδικο και θέλει πολύ καλό γιατρό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα